Поняття, зміст і функції науки
Наука є найважливішим щаблем розумового розвитку людини, вершинним і наймогутнішим досягненням людської культури.
Наука виникла в момент усвідомлення незнання, що викликало об'єктивну необхідність здобуття знання.
Виникнення науки в Європі сягає VI – V ст. до н.е. Давньогрецькі мислителі Платон, Сократ, Аристотель, роздумуючи над явищами природи, висунули діалектичну природу мислення: вивчали принципи побудови суджень, правила умовиводів, питання термінології. У XVI - XVII ст. Ф.Бекон та Г.Галілейобґрунтували, що наукове пізнання базується на планомірному експерименті.
Для пояснення і передбачення подій, для планування і реалізації одержання нових знань людині потрібне знання.
Процес руху людської думки від незнання до знання називається пізнанням, в основі якого лежить відображення і відтворення об'єктивної дійсності в свідомості людини у процесі її суспільної, виробничої та наукової діяльності, що називається практикою.
Наукове пізнання - це дослідження, яке характерне своїми особливими цілями, завданнями, методами отримання і перевірки нових знань з метою оволодіти силами природи, пізнати закони розвитку суспільства і поставити їх на службу, впливати на хід історичних подій.
Теорія пізнання є вченням про закономірності процесу пізнання навколишнього світу, методи і форми цього процесу, про істину, критерії і умови її доведення. Базовою проблемою будь-якої теорії пізнання є проблема співвідношення між знанням і незнанням.
Поняття науки ґрунтується на її змісті і функціях у суспільстві.
Змістом науки є:
Ø теорія як система знань, що є формою суспільної свідомості та досягнень інтелекту людей;
Ø суспільна роль у практичному використанні рекомендацій для виробництва благ, які є життєвою потребою людей.
Наука - це сфера безперервного розвитку людської діяльності, основною ознакою і головною функцією якої є відкриття, вивчення й теоретична систематизація об'єктивних законів про об'єктивну дійсність з метою їх практичного застосування.
Наука має велике значення в розвитку людського суспільства. Вона проникає як у матеріальні, так і в духовні сфери діяльності людини.
Як свідчать учені, існує більше ста визначень поняття „наука". Одні вчені визначають науку як систему знань, досягнутих людством; інші - як рід або форму діяльності людини; треті - як форму суспільної свідомості; четверті - як всезагальний духовний досвід людства; п'яті - як мистецтво передбачення; шості - як усе те, чим займаються науковці; сьомі - як безпосередню виробничу силу тощо.
Але найбільш загальним визначенням можна вважати таке: наука - сфера людської діяльності, функції якої - розробка і теоретична систематизація об'єктивних знань про дійсність.
Безпосередня мета науки – опис, пояснення і передбачення процесів, явищ дійсності, які є предметом її вивчення на основі відкриття наукою законів.
Поняття "наука" включає в себе як діяльність, спрямовану на здобуття нових знань, так і результат цієї діяльності - суму здобутих знань, що є основою наукового розуміння світу. Термін "наука" застосовується для назви окремих галузей наукового знання.
Отже, наука - це динамічній розвиток системи знань про об'єктивні закони природи, суспільства і мислення, отримані і перетворені у безпосередню продуктивну силу суспільства в результаті спеціальної діяльності людей.
Кожна наука повинна відповідати системі вимог: мати чітко визначений предмет, закони, відкриті в його межах, розвинутий | категоріальний апарат, специфічні методи дослідження, сформовану теорію, сферу практичного застосування, бути актуальною та інституційованою в певних наукових, суспільних і державних колах, організаціях, установах.
Використання знань у практичній діяльності передбачає наявність певної групи правил, які регламентують як саме, в яких ситуаціях, за допомогою яких засобів і для досягнення якої мети можуть застосовуватись ті чи інші знання. Тому наука систематизує об'єктивні знання про дійсність.
Наука в сучасних умовах виконує конкретні функції (рис.1.1).
|
|
|
Рис. 1.1. Функції науки
Сукупність окремих, конкретних функцій науки формують основну її функцію - розвиток системи знань, які сприяють, створенню раціональних суспільних відносин і використанню продуктивних сил в інтересах усіх членів суспільства.
Істинні знання існують як система принципів, закономірностей, законів, основних понять, наукових фактів, теоретичних положень і висновків.
Однак не всі знання, зведені у систему, є науковими. Наприклад, практичні посібники з планування, нормування, обліку, фінансування являють певну систему знань, але їх не можна віднести до наукових знань, оскільки вони не розкривають нові явища у господарській діяльності людей, а містять конкретні інструктивні вказівки щодо виконання традиційних робіт у сфері бізнесу.
Основною ознакою і головною функцією науки є пізнання об'єктивного світу. Наука створена для безпосереднього виявлення суттєвих сторін усіх явищ природи, суспільства і мислення.
Мета науки - пізнання законів розвитку природи і суспільства, їх вплив на природу на базі використання знань з метою отримання корисних для суспільства результатів. Поки відповідні закони не відкриті, людина може тільки описувати явища, збирати, систематизувати факти, але вона нічого не може пояснити і передбачити.
Перед наукою ставляться такі завдання:
ð збір і узагальнення фактів (констатація);
ð пояснення зовнішніх взаємозв'язків і протиріч (побудови моделей);
ð прогнозування процесів і явищ;
ð встановлення можливих форм і напрямів практичного використання отриманих знань.
Наука як специфічна діяльність характеризується такими ознаками:
Ø наявністю систематизованих знань (наукових ідей, теорій, концепцій, законів, закономірностей, принципів, гіпотез, понять, фактів);
Ø наявністю наукової проблеми, об'єкта й предмета дослідження;
Ø практичною значущістю як явища (процесу), що визначається, так і знань про нього.
Наука є однією з продуктивних сил суспільства. її мета, як стверджував німецький філософ Готфрід Вільгельм Лейбніц (1646-1716), - благоденство людства, досягнення всього, що корисне для людей.
Досягнення науки, технічний прогрес сприяють розвитку суспільства. Виявляючи об'єктивні тенденції розвитку природничих і суспільних процесів, наука виходить з глибинних знань об'єктивних суттєвих зв'язків дійсності, стає засобом передбачення наслідків людської діяльності і може запобігати виникненню негативних явищ у природі і світі.
Активний пошуковий характер - важлива риса науки. її призначення - постійний розвиток, дослідження, знаходження нових рішень і результатів з метою виявлення раціональних шляхів вирішення практичних завдань.
Не існує ніякої абсолютної науки, тобто науки, відірваної від потреб матеріальних відносин і виробництва. Є єдина наука, яка виникла на основі практичної діяльності людей і застосовується у процесі цієї діяльності.
Поділ наук на дослідницькі (теоретичні) і прикладні відносний. Пояснюється це тим, що теоретичні науки більш віддалені від безпосереднього застосування їхніх результатів на практиці, оскільки вони займаються пошуком і відкриттям нових закономірностей (наприклад, економічна теорія). Прикладні науки більше пов'язані з виробництвом, бо їх метою є розробка економічно вигідних способів впровадження висновків теоретичної науки (наприклад, бухгалтерський облік, аналіз і аудит).
Проявлення характерних властивостей науки у суспільстві дає змогу дати визначення науки як форми суспільної свідомості. Багато хто з вчених висловлює думку, що наука розкривається або як система знань, або як метод, або як прикладна математика. Наприклад, Леонардо да Вінчі стверджував, що немає ніякої достовірності там, де неможливе застосування методів математичних наук або поєднання з ними. Наука тільки тоді досягає досконалості, коли їй вдається користуватися математикою. Засновник бухгалтерської науки сучасник Леонардо да Вінчі Лука Пачолі (1445—1515) був вчений - математик, який є автором першої друкованої роботи з обліку "Трактат про рахунки і записи", опублікованої у Венеції в 1494 р. Це свідчить про використання математичних методів у різних науках і взаємне збагачення суміжних наук протягом тривалого історичного періоду.
У XXI ст., як вважають дослідники, наука має розв'язати такі завдання:
1) проблему ризиків і використання нових технологій;
2) формування альтернативної історії і стратегічного планування;
3) проблему людини та її еволюції;
4) вивчення властивостей речовини на субатомному рівні;
5) дослідження глибокого космосу й освоєння найближчих планет Сонячної системи.
Звичайно, є інші важливі питання, на які наука покликана дати відповіді.
Отже, наука - це динамічна система знань про об'єктивні закони природи, суспільства, мислення, які розкривають нові явища у суспільстві і природі з метою використання їх у практичній діяльності людей.
Дата добавления: 2014-12-21; просмотров: 5883;