Організаційні структури управління
Організація будь–яких людських прагнень – дуже складне завдання.
Побудова організацій здійснюється шляхом організаційного проектування. У свою чергу, останнє випливає із стратегічного плану і спрямоване на виконання місії та реалізацію цілей організації.
Організаційне проектування здійснюється зверху донизу і має такі етапи:
– горизонтальний поділ організації, наприклад, закріплення видів діяльності за лінійними та штабними(функціональними) підрозділами;
– налагодження зв'язків між різними підрозділами (вертикальний поділ організацій);
– визначення співвідношень повноважень різних посад;
– визначення посадових обов'язків, закріплення їх за конкретними посадовими особами.
У результаті організаційного проектування формуються організаційні структури управління певних видів.
Структура – це логічний взаємозв'язок рівнів управління і функціональних областей, що побудовані в такій формі, яка дозволяє найбільш ефективно досягати цілей організації.
Під організаційною структурою управління розуміють – склад і підпорядкованість взаємопов'язаних управлінських ланок, що забезпечують здійснення функцій і задач управління.
Елементами організаційних структур управління є органи всіх систем управління, а також взаємозв'язки між ними.
Органом управління є ланка чи сукупність декількох ланок управляючої системи. Підланкою управліннярозуміють структурні підрозділи, що виконують окрему функцію (частину II) або декілька функцій управління. Взаємозв'язок (підпорядкованість) ланок визначають рівень управління. Кожний рівень може включати в себе сукупність ланок управління.
Сукупність лінійних і функціональних служб (органів) утворює структуру управління. Організаційна структура управління включає в себе: кількість і види осередків (ланок) управління на кожному його рівні; взаємне розташування; зв'язки і підпорядкованість цих осередків; задачі; права і обов'язки кожної ланки; чисельність і професійно–кваліфікаційний склад співробітників.
Раціональна організаційна структура не повинна допускати дублювання виконання одних і тих же функцій на різних рівнях прийняття того чи іншого рішення. Кожному рівню і кожній ланці управління повинні бути надані права і обов'язки приймати відповідні рішення. Організаційна структура повинна швидко пристосовуватись до умов і завдань виробництва, що змінились, мати ефективні комунікації.
Структура управління закріплюється в організаційних схемах і в положеннях про структурні підрозділи.
Схема організаційної структури управління відображає стан підрозділів та посад і характер зв’язків між ними. Розрізняють наступні типи організаційних зв’язків:
– лінійні (адміністративне підпорядкування);
– функціональні (за сферою діяльності, без прямого адміністративного підпорядкування);
– міжфункціональні або коопераційні (між підрозділами одного управлінського рівня).
Класифікація організаційних структур, яка може бути зображена за допомогою схеми (рис. 5.3).
Рис.5.3. Класифікація організаційних структур управління
Дата добавления: 2018-09-24; просмотров: 469;