Визначення оптимального кредитного портфеля
Оптимальність кредитного портфеля досягається при максимізації загального доходу при мінімізації ризику одержання доходу, меншого від запланованого.
Сучасні дослідження свідчать, що кожен кредит характеризується розміром позики , яку необхідно отримати позичальнику в момент часу Т0, графіком платежів по поверненню коштів та відсотків Vi в моменти часу Тi, .
Позначимо нормативну добову ставку використання банком кредитних ресурсів як r. Тоді в разі прийняття банком кредитного запиту до виконання та за умови повного і своєчасного виконання позичальником кредитної угоди чистий доход банку D, зведений до моменту часу Т0, обчислюватиметься за формулою:
(6.4)
де ri – ставка дисконту для моменту часу Тi,
Якщо на момент часу То є певна множина кредитних запитів, що пройшли кредитну експертизу, а ризику неповернення кредиту немає, то маємо цілочислову задачу математичного програмування [9] :
(6.5)
(6.6)
,
де Dj та Qj відповідно – зведений чистий дохід і розмір позики за j-м кредитним запитом із числа тих, що розглядаються для моменту часу
Змінна відображає факт включення j-го кредитного запиту до кредитного портфеля чи відмова від цього:
1, якщо j-й кредитний запит буде включено до портфеля;
0, якщо j-й кредитний запит не буде включено до портфеля.
Визначений таким чином портфель забезпечуватиме банку зведений загальний чистий дохід .
Отже, модель дає змогу визначити такий кредитний портфель, який забезпечував би банку максимальний зведений чистий дохід від розміщення наявних на момент To кредитних ресурсів R.
При плануванні кредитного портфеля в умовах ризику можна використати модель [9]:
(6.7)
,
де
стандартне відхилення зведеного чистого доходу j-го кредитного запиту;
експертна оцінка коефіцієнта кореляції між неплатоспроможністю позичальників j-го та k-го кредитного запитів
k – рівень несхильності до ризику, прийнятий у конкретному банку.
Як видно з формули (8.7), з урахуванням ліміту кредитних ресурсів модель дає змогу максимізувати очікуваний загальний зведений чистий дохід кредитного портфеля і мінімізувати ризик отримання зведеного чистого доходу в розмірі, меншому від очікуваного.
Дата добавления: 2017-05-18; просмотров: 446;