Пам’ять та її характеристика.
8.1.Враження, що їх отримує людина, відображуючи об'єктивну дійсність через свої органи чуття чи у процесі розумової діяльності, не зникають безслідно, а фіксуються у мозку і зберігаються у ньому у вигляді образів, уявлень про об'єкти та явища, що сприймалися раніше. У разі потреби набутий досвід може бути відтворений і використаний у діяльності.
Закріплення, зберігання та наступне відтворення людиною її попереднього досвіду називається пам'яттю.
Пам'ять є підґрунтям психічного життя людини. Завдяки пам'яті людина може здобувати необхідні для діяльності знання, вміння та навички. Пам'ять - неодмінна умова психічного розвитку людини. Нові зрушення у її психіці завжди грунтуються на попередніх досягненнях, на здобутках, зафіксованих у пам'яті. Завдяки пам'яті зберігається цілісність "Я" особистості, усвідомлюється єдність її минулого та сучасного. Без запасу уявлень пам'яті неможливими були б розумова діяльність, створення образів уяви, орієнтування в навколишньому середовищі взагалі. Позбавлена пам'яті людина, зауважував І. Сєченов, постійно перебувала б у стані новонародженого, була б істотою, не здатною нічого навчитися, ніщо опанувати.
8.2. Основні види пам’яті за тривалістю:
Короткочасноюназивають пам'ять, яка характеризується швидким запам'ятовуванням матеріалу, його відтворенням і нетривалим зберіганням. Довготривалапам'ять виявляється у процесі набування й закріплення знань, умінь і навичок, розрахованих на їх тривале збереження та наступне використання в діяльності людини.
Оперативноюназивають пам'ять, яка забезпечує запам'ятовування та відтворення оперативної інформації, потрібної для використання в поточній діяльності (наприклад, утримання в пам'яті проміжних числових результатів при виконанні складних обчислювальних дій). Виконавши свою функцію, така інформація може забуватися.
8.3. Запам'ятовування та його різновиди:
Запам'ятовування- один з основних процесів пам'яті. Засадовими стосовно нього є утворення й закріплення тимчасових нервових зв'язків. Чим складніший матеріал, тим складніші тимчасові зв'язки, які утворюють підґрунтя запам'ятовування.
Запам'ятовування, як і інші психічні процеси, буває мимовільним і довільним.
Мимовільне запам'ятовуванняздійснюється без спеціально поставленої мети запам'ятати. На мимовільне запам'ятовування впливають яскравість, емоційна забарвленість об'єктів. Усе, що емоційно сильно впливає на людину, запам'ятовується нею незалежно від наміру запам'ятати. Мимовільному запам'ятовуванню сприяє також наявність інтересу. Усе, що цікавить, запам'ятовується значно легше й утримується у свідомості довше, ніж нецікаве. Мимовільні форми запам'ятовування відбуваються тоді, коли будь-яке явище постає контрастно на загальному тлі. Предмети, що схожі на вже відомі раніше, мимовільно запам'ятовуються легше. Мимовільне запам'ятовування має велике значення в житті людини. Воно сприяє збагаченню її життєвого досвіду. Велику роль мимовільне запам'ятовування відіграє і в навчальній діяльності.
Довільне запам'ятовуваннявідрізняється від мимовільного рівнем вольового зусилля, наявністю завдання та мотиву. Воно має цілеспрямований характер; у ньому використовуються спеціальні засоби та прийоми запам'ятовування.
Умови успішного запам'ятовування:
- багаторазове розумно організоване й систематичне повторення, а не механічне, що визначається лише кількістю повторень;
- розподіл матеріалу на частини, виокремлення в ньому змістовних одиниць;
- розуміння змісту матеріалу.
Залежно від міри розуміння запам'ятовуваного матеріалу довільне запам'ятовування буває механічним і змістовним (логічним).
Механічнимє таке запам'ятовування, яке здійснюється без розуміння суті. Воно призводить до формального засвоєння знань.
Змістовне (логічне)запам'ятовування спирається на розуміння матеріалу у процесі дії з ним, оскільки тільки діючи з матеріалом, ми запам'ятовуємо його.
Умовами успішності довільного запам'ятовування є дієвий характер засвоєння знань, інтерес до матеріалу, його значущість, установка на запам'ятовування.
8.4. Види пам'яті за її змістом.Залежно від того, що запам'ятовується і відтворюється, розрізняють чотири типи пам'яті за її змістом: рухову, емоційну, образну й асоціативну (словесно-логічну).
Найстарішою у філогенетичному аспекті є рухова (дійова) пам'ять. Ось чому саме дійова пам'ять єнайбільш довготривалою. Людина, яка навчилась ходити ще немовлям, буде ходити до глибокої старості. Це саме стосується вміння користуватись ложкою, виделкою, писати, їздити на велосипеді, плавати і под. Усе життя людини базується на застосуванні практичних навичок, більшість яких доведено до автоматизму. Здобуваючи певну спеціальність, людина засвоює необхідні навички саме завдяки руховій (дійовій) пам'яті. Медичний працівник з часом забуде деталі теоретичних знань, але необхідні практичні навички, доведені до автоматизму, повинні постійно підтримуватись, інакше втрачається автоматичне їх застосування, хоча знання сутності навички й уміння їх відтворити зберігаються в пам'яті практично впродовж усього життя.
Якщо хворий довго знаходиться у лікарні, яка нібито стала його другим домом, він розучується самостійно існувати поза нею. Взагалі він розуміє, що повинен робити, вміє себе поводити вдома і в суспільстві, проте навички повноцінного життя поза лікарнею значно знижені. Такий стан людини називають госпіталізмом. Медпрацівник повинен про це пам'ятати й осмислено планувати та проводити всі належні заходи, спрямовані на профілактику госпіталізму і реабілітацію хворих.
Емоційна пам'ять полягає в запам'ятовуванні й відтворенні людиною своїх емоцій і почуттів. Як і рухова, вона також дуже стійка. Думка, предмет, подія, які емоційно вразили людину, можуть з першого ж разу надовго залишитись у пам'яті. Емоційна пам'ять особливо розвинена у дітей. Погано пригадуючи події вчорашнього дня, дитина яскраво пригадує події сильно емоційно забарвлені. Якщо хвору дитину, яка починає вередувати, лякати на шталт: "Поводь себе чемно, бо прийде лікар і зробить тобі укол!" - у неї здебільшого розвинеться негативна установка на медиків. Медпрацівник повинен оберігати психічний стан і емоції хворих. Якщо є необхідність провести неприємну для споглядання маніпуляцію, тим більше, коли у загальній палаті знаходиться важкий або агонізуючий хворий, його потрібно перевести в окрему палату чи бодай відгородити від інших переносною ширмою. Споглядання деяких ситуацій, які для медика є звичайною буденною справою, для багатьох хворих - душевні тортури, стрес, а емоційна пам'ять дуже міцна і важко корегується логікою. Емоційне забарвлення сприймання сильно впливає на запам'ятовування. Ми краще запам'ятовуємо те, що нам приємне, а неприємне переважно забуваємо. Ось чому минуле у спогадах людини часто буває для неї забарвленим у "рожевий колір". Позитивні емоції полегшують будь-яке запам'ятовування, і дуже важливим є ставлення до матеріалу, який потрібно вивчити. Майбутній медичний працівник повинен любити свою спеціальність та із задоволенням вивчати передбачені навчальною програмою дисципліни. Лише в цьому випадку навчання буде ефективним.
Образна пам'ять виявляється в запам'ятовуванні образів, уявлень, конкретних предметів, явищ, їх властивостей і наочних зв'язків та взаємовідношень між ними. Залежно від того, якими аналізаторами сприймаються об'єкти для запам'ятовування, образна пам'ять буває зоровою, дотиковою, нюховою тощо. Так, ми запам'ятовуємо і відтворюємо образи знайомих людей, яких бачили, мелодії пісень, які чули, особливості поверхні предметів, які обмацували, запахи квітів, які нюхали.
Змістом словесно-логічної пам'яті є наші думки, поняття, судження, умовиводи, що відображають предмети та явища в їх загальних властивостях, істотних зв'язках і взаємовідношеннях. Словесно-логічній пам'яті належить провідна роль у засвоєнні учнями знань у процесі навчання.
Дата добавления: 2017-01-29; просмотров: 808;