Розміщення порід дерев і кущів в снігозахисних насадженнях.

Практикою встановлено, що більше затримують сніг насадження, які мають в нижньому ярусі коефіцієнт просвітності 0,4 – 0,5. Щільність і висота робочої частини смуги і інші якості, що збільшують снігозбірну здатність, залежать від підбору порід дерев і кущів, їх розміщення в насадженнях. Для створення необхідної щільності смуги висаджують три яруси рослин.

Найбільш довговічні і високорослі породи є головними і створюють перший ярус; другий ярус складають супутні їм породи, а третій ярус створюють кущі. Особливе значення має польова частина снігозахисних насаджень, або польовий узлісок, який сприймає на себе перші удари снігових заметів.

Польовий узлісок повинен бути найбільшої щільності. Тому в перші від поля один-два ряди висаджують колючі кущі у вигляді живоплоту, В степовій і лісостеповій зоні вони складаються із лоха; в північних областях – із найбільш швидкорослих видів шипшини, гльоду, обліпихи та ін. За польовим узліском необхідно висаджувати супутні підгоночні породи, що стійкі до сніголому – акацію жовту, клен татарський, клен польовий, вишню магалебську і інші, а потім головні породи.

З метою забезпечення біологічної стійкості і довговічності снігозахисних насаджень як головну породу необхідно вводити дуб у всіх районах його природного росту. На грунтах, не придатних для росту дуба, головними породами є листвениця, ялинка, сосна (на пісках), ясень і інші породи, що відповідають лісорослинним умовам.

Найкращими породами, що супутні дубу, є такі: клен гостролистий, липа, ясень пухнастий, клен польовий, груша. Ці породи дерев виконують головну роль в перші роки росту лісосмуги. На основі дослідних даних можна рахувати, що швидкорослими породами, які забезпечують максимальну снігозбірну здатність в молодому віці, є тополь (різні види), береза, в"яз мілколистий, акація біла, шовковиця і інші. Встановлено, що ці породи дерев в 3 – 4 річному віці уже вступають в самостійну роботу.

Дослідження Інституту лісового господарства [2] показали, що самими цінніми супутниками дуба і ясеня є клен гостролистий і польовий, які володіють властивостями тіньовиносливості.

З метою полегшення механізованої висадки лісосмуг, а також для зменшення можливості міжвидової боротьби, змішування порід рекомендують чистими рядами, особливо для головних порід.

В рядах вітроломних супутніх порід, які розміщуються зразу за польовим узліском із чагарників, з метою збільшення щільності по вертикалі навіть необхідно чергування двох видів дерев, наприклад тополів з ільмовими, берези з тополею або акацією білою.

Для декоративного оформлення снігозахисних насаджень з боку дороги в дорожній узлісок необхідно висаджувати красивоквітучі декоративні породи – наприклад, горобину, горіхи, ліщину, бузок, жасмін, бузину та інші.








Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 828;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.