Підготовка грунту до посіву трав
Обробіток грунту під посів трав включає механічну дію на грунт робочими частинами машин і знарядь з метою поліпшення його водного, повітряного і температурного режимів, послаблення шкідливого впливу бур"янів і створення сприятливих умов для приживлювання і розвитку культур.
Вибір способів обробітку грунту залежить від стану ділянки, типу грунтів та інших природних особливостей і рельєфу місцевості.
Всі роботи по підготовці грунту до посіву трав можна розділити на підготовчі та основні.
В підготовчий період перед обробітком грунту необхідно очистити площу від сміття (будівельного і іншого), викорчувати пеньки і іншу кущову рослинність, вирівняти (спланувати) поверхню.
В основний період роботи проводять в залежності від стану грунту ділянки, типу грунтів, рельєфу місцевості.
Для автомобільних доріг в стадії будівництва в переважній більшості первинну обробітку грунту не проводять, так як там або виконані роботи по рекультивації земель, або завезено родючий грунт і покрито ним узбіччя, укоси, схили і інші придорожні території. В інших випадках проведення первинної обробки грунту обов"язкове.
Висіяні багаторічні трави добре розвиваються при відсутності бур"янів і на грунтах, в яких створені сприятливі умови для розкладання органічних речовин.
На задернілих ділянках грунт обробляють за системою чорного пару, а на ділянках, де немає бур"янів, і на площах, які вийшли з під сільськогосподарського користування, - за системою зяблевого обробітку.
Система чорного пару включає наступний перелік робіт:
1. Лущення грунту в кінці літа або ранньої осені на глибину 12-14 см.
2. Після появи зелених проростків бур"янів ділянки орють, при цьому ріллю на зиму не боронують.
3. Раннє весняне боронування для збереження вологи.
4. Пошарова 3-5-кратна за літо обробка чорного пару культиваторами або лущильниками для знищення бур"янів і руйнування кірки. Глибина культивації від 4 до 8 см.
5. Передпосівне рихлення пару безвідвальними знаряддями за 2-3 тижні до посіву:
- для весняних робіт – глибока безвідвальна оранка;
- весняне рихлення перед посівом.
Система зяблевого обробітку включає: а) лущення (4-8 см), яке проводять водночас або безпосередньо після збирання врожаю сільськогосподарських культур; б) глибоку оранку після пророщування бур"янів (через 10-12 днів);
в) рихлення перед висівом трав.
На ділянках без бур"янів допускається проводити весняний посів після осіннього раннього і глибокого орання з весняним передпосівним боронуванням, а осінній посів – по ранньому пару.
Обробіток грунту на схилах і укосах земляного полотна відрізняється від наведеного вище обробітку грунту на відносно рівних площах. Його правильніше було б назвати підготовкою схилів, укосів до висіву трав.
Суть його зводиться до вкривання схилів і укосів тонким шаром родючого привозного грунту або мульчуванням при гідропосіві трав (останній спосіб буде детально розглянуто нижче).
В кожному окремому випадку, виходячи з умов і місцевого досвіду, в способи підготовки грунту до посіву трав можуть бути внесені уточнення.
Необхідно відмітити, що на схилах спосіб підготовки грунту визначається їх крутістю.
Схили крутістю до 80 можна обробляти суцільним способом (плугами ПЛН-3-35, ПЛН-4-35, ПЛН-5-35) оскільки ерозійні процеси на них не розвиваються. Схили крутістю 8-150 можна обробляти смугами з плугами на тракторній тязі або кінній тязі з чередуванням по рокам смуг обробітку.
На схилах крутістю 15-350 створюють тераси завширшки 2-3 м зі зворотнім (2-30) ухилом. Відстань між смугами і терасами залежать від крутості схилу і становить 2-8 м.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 955;