Суть, роль і розвиток біржової торгівлі

Біржі- регулярно функціонуючий оптовий ринок товарів, сировини, цінних паперів. Вони служать економічним інструментом ринкової економіки, організовують вільні ринкові відносини з закупівлі і продажу товарів, сировини і цінних паперів.

Термін «біржа» походить від пізньолатинського bursa - гаманець. У XV ст. в, найбільшому торговому центрі Нідерландів м. Брюгге на площі біля будинку знатного міняйла і маклера Ван дер Бурса, герб якого складався з трьох гаманців (звідки і пішов термін), збиралися купці з різних країн для купівлі іноземних векселів і обміну торговою інформацією. Таким чином, біржі виникли в ХУ-ХУІ ст. в Голландії (Нідерланди), Італії, Англії. Розквіт бірж відноситься на другу половину XIX ст. і пов'язаний з розвитком капіталістичного виробництва і зростанням об'єму торгівлі, транспорту, зв'язку. Перша біржа в Росії була заснована Петром І в 1703 р. в Петербурзі. До кінця XIX в. їх було біля 80, після революції - більше 100. До 30-х років біржі були ліквідовані відповідно до політики згортання товарно-грошових відносин. З розвитком ринкових відносин розпочався процес відновлення бірж. Першою була зареєстрована в 1990 р. Московська товарна біржа (МТБ), потім вони з'явилися і в інших містах і стали рости як гриби повсюдно, тобто виник своєрідний біржовий бум. На початку 90-х років в країні нараховувалося більше 500 бірж. Однак, надалі їх діяльність почала упорядковуватися, а чисельність скорочуватися. Багато які біржі перетворювалися на торгові будинки, брокерські контори та інші торгово-посередницькі структури. До початку 1995 р. в Росії залишилося усього близько 50 бірж. Однак, багато хто з них не був біржами в суворому значенні цього поняття, оскільки практично не займався торгівлею, а являв собою лише місце зустрічей для обміну торговою інформацією (персонал їх - всього 5-6 чоловік).

Для бірж характерна купівля-продаж масових товарів, що продаються за стандартами (встановленими сортами) або за стандартними зразками (зерно, цукор, вовна, бавовна, кава, каучук, метали).

У розвинених країнах з організаційно-правової точки зору біржі діляться на публічні і приватні.

Публічні біржі курируються державними і муніципальними організаціями, їх діяльність регулюється законами та іншими нормативними актами і носить відкритий характер.

Приватні біржі організуються, як правило, в формі закритих акціонерних товариств з обмеженим числом членів. Біржі працюють на основі своїх статутів, що визначають її діяльність, структуру, порядок управління, склад діючих членів, порядок їх вибуття і прийняття нових. Члени біржі мають свої брокерські контори.

 








Дата добавления: 2016-12-26; просмотров: 584;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.