Поняття, принципи, функції господарсько-правової відповідальності
Відповідно до ст.216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення в сфері господарювання шляхом застосування відносно правопорушників господарських санкцій з підстав і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами і договором.
Найбільш послідовну позицію у визначенні господарсько-правової відповідальності займає В.К.Мамутов. Господарсько - правова відповідальність, з його точки зору, - це зазнання (або несення) господарським органом негативних економічних наслідків безпосередньо в результаті застосування до нього передбачених законом санкцій (мір відповідальності) економічного характеру.
Для господарсько-правової відповідальності характерні такі ознаки:
- суб¢єктами відповідальності є суб¢єкти господарювання та учасники господарських відносин, в тому числі міністерства, відомства та їх органи, що здійснюють контроль за дотриманням правил здійснення господарської відповідальності;
- застосовуючи господарсько-правову відповідальність, мова йде про зазнання несприятливих наслідків економічного характеру, незалежно від того, застосовуються лише грошові санкції (неустойка, штраф, пеня, відшкодування збитків) або також такі, що обмежують правоздатність суб¢єкта господарювання;
- господарсько-правова відповідальність застосовується в формі певної системи економічних санкцій, передбачених законодавством, договорами та локальними нормативними актами суб¢єктів господарювання;
- підставою відповідальності є правопорушення, а саме протиправні дії чи бездіяльність незалежно від вини правопорушника.
Господарсько-правова відповідальність базується на принципах, згідно яких:
потерпіла сторона має право на відшкодування збитків незалежно від того, чи є застереження про це в договорі; передбачена законом відповідальність виробника (продавця) за недоброякісність продукції застосовується також незалежно від того, чи є застереження про це в договорі;
сплата штрафних санкцій за порушення зобов’язання, а також відшкодування збитків не звільняють правопорушника без згоди другої сторони від виконання прийнятих зобов’язань у натурі;
у господарському договорі неприпустимі застереження щодо виключення або обмеження відповідальності виробника (продавця) продукції.
Для найбільш повного розуміння сутності господарсько-правової відповідальності важливо дослідити функції відповідальності.
Так, застосування до суб¢єктів господарювання мір господарсько-правової відповідальності виконує стимулюючу функцію. Сутність цієї функції полягає в тому, що правопорушник (суб¢єкт господарювання) через застосування санкцій економічного характеру спонукає до свідомої зміни своєї протиправної поведінки та виконує роль негативного стимулювання.
Компенсаційна функція полягає у відшкодуванні правопорушником майнових збитків потерпілою стороною, а також у відновленні її майнової бази шляхом стягнення компенсаційних майнових санкцій.
Інформаційна функція застосування мір відповідальності накопичує та поповнює інформацію, яка надходить по каналам оборотного зв¢язку, про існуючі недоліки в господарській діяльності суб¢єкта господарювання. Сігналізуючи про це, вона відповідно дає необхідний імпульс для реагування з боку органів управління та прийняття обгрунтованих рішень щодо усунення недоліків.
Дата добавления: 2016-12-16; просмотров: 826;