Колективний і трудовий договір.
Колективні угоди і договори є локальними нормативними актами.
Колективна угода - ця термінова угода, яка укладається на державному, галузевому і регіональному рівні між власниками і органами, уповноваженими представляти трудящих, про встановлення нормативних положеньз метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів держави, трудящих і власників, а також уповноважених ними органів.
Колективний договір є різновидом колективної угоди, яка укладається між власником підприємства, установи, організації (або уповноваженим їм органом) і трудовим колективом найманих працівників з метою врегулювання:
1. виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, що вимагають додаткової регламентації з урахуванням особливостей праці на даному підприємстві, в установі, організації;
2. питань, не врегульованих чинним законодавством.
Зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенції. Воно полягає на основі генерального, галузевих і регіональних угод. В колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін по регулюванню виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, у тому числі по:
- зміні в організації виробництва і праці;
- забезпеченню продуктивної зайнятості;
- нормуванню і оплаті праці, встановленню форми, системи, розмірів заробітної платні і інших видів трудових виплат (премій і т.п.);
- встановленню гарантій, компенсацій, пільг;
- участі трудового колективу у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства (якщо це передбачено статутом);
- режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;
- умовам і охороні праці;
- забезпеченню житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;
- гарантіям діяльності профспілкової або інших представницьких організацій трудящих і т.п.
У зв'язку з тим, що законодавство встановлює тільки мінімальні гарантії для найманих працівників на всій території держави, колективний договір може передбачати додаткові в порівнянні з чинним законодавством і угодами гарантії і соціально-побутові пільги.
Трудовий договір - ця угода між працівником і власником підприємства або уповноваженим ним органом, або фізичною особою, відповідно до якої працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник або фізична особа зобов'язаний виплачувати працівнику заробітну платню і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи (ст. 21 КЗпП України).
Сторонами трудового договору є найманий працівник з одного боку та роботодавець з іншого.
Працівник – це фізична особа, яка працює на підставі договору на підприємстві, установі або організації чи у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Роботодавець - власник підприємства, установи або організації незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належностіабо уповноважений ним орган чи фізична особа, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Змістомтрудового договору є умови, які визначаютьправа і обов’язкийого сторін. Виділяють основні умови до яких належать: місце роботи, зміст роботи,тривалість трудовох відносин, умови роботи і режим праці, оплату праці, час, з якого працівникмає стати до роботи. Можуть бути також і додаткові умови – це забезпечення житлом, транспортом для підвезення на роботута певнимипільгами.
При працевлаштуванніпрацівник повиненподати заяву на їм’я роботодавця з проханням прийнятина роботу, а також:
1) трудову книжку, оформлену належним чином, а якщо особа поступає на роботу вперше, довідку про останнє заняття, видану за місцем проживання;
2) паспорт;
3) військовий квиток (від звільнених в запас із Зброєних Сил).
Прийом на роботу без пред'явлення вказаних документів не допускається.
Для того, щоб пересвідчитися в тому, що працівник буде добросовісно виконувати доручену роботу можливе призначення для нього випробування. Строк випробування для робітників не може перевищувати 1 місяця, для інших кетегорій – три місяці, а в окремих випадках для службовців, за згодою профспілкового органу, - шість місяців (КЗпП У ст., ст.26, 27).
Про випробування і його строк зазначають у підписаномутрудовому договорі чи наказі (розпорядженні) про прийом. Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу для осіб, які не досягли 18-річного віку, випускникам навчальних закладів, звільненим у запас з лав Збройних Сил, інвалідів, при переведенні працівникана роботу в іншу місцевість чи на інше підприємство.Протягом строку випробування роботодавець має право звільнити працівника. Коли ж строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що пройшов випробування і звільняти його, як такого, що не пройшов випробування, уже не можна.
Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі (КЗпПУ ст.24). В ряді випадків це робити обов’язково. Наприклад, при укладанні договору з неповнолітнім, при організованому наборі працівників, при укладанні договору, що передбачає умови підвищеного ризику для здоров’япрацівника, коли працівник наполягає на письмовій формі укладення договору, у випадках укладення контракту.
Контракт є особливою формою укладання трудового договору. У контракті передбачають обсягипропонованої роботи та вимогидо якостіі строків її виконання, строки дії контракту, права, обов’язки та взаємна відповідальність сторін, умови оплати й організації праці, підстави припинення та розірвання контракту, соціально-побутові та інші умови, необхідні для виконання взятих на себе сторонами зобов’язань з урахуванням специфікироботи, професійних особливостей та фінансових можливостей підприємства, установи, організації чи роботодавця. У контракті можуть міститися додаткові вимоги як до роботодавця (умови праці, заробітна плата), так і до працівника (якість роботи, її кількість і строки виконання), обумовлюються умови підвищення або зниження оплати працізалежно від її якості та строків виконання.
Укладення трудового договору оформляєтьсянаказом чи розпорядженням роботодавця про зарахування працівника на роботу.
Змістом трудового договору є також його строк.
Відповідно до ст.23 КЗпПУкраїни трудовий договір може бути :
1.безстроковим, що укладається на невизначений строк;
2.на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
3.таким, що укладається на час виконання певної роботи.
Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавство.
Дата добавления: 2016-12-16; просмотров: 801;