Порядок застосування заохочень та їх види.
Заохочення працівників здійснюють у різноманітних моральних та матеріальних формах, передбаченихправилами внутрішнього трудового розпорядку. Заохоченнязастосовується роботодавцем разом або за погодженням з профспілковим комітетом, оголошується наказом (розпорядженням) в урочистій обстановці і заноситься до трудової книжки працівника.
Найпоширенішими видами заохочень є оголошення подяки, видача премії, нагородження цінним подарунком, присвоєння вищих розрядів, кваліфікацій. Працівникам, які успішно й сумлінно виконують свої трудові обов’язки, надаються в першу чергупереваги в галузі соціально-культурного і житлово-побутового обслуговування. Таким працівникам надається також перевага при просуванні по роботі.
Правилами внутрішнього трудового розпорядку, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені також інші заходи заохочення (КЗпП Українист.143-146.)
За особливі заслуги працівників подають до нагородження орденами, медалями, почесними грамотами, нагрудними значками, до присвоєння почесних звань і звання кращого працівника даної професії.
Порушеннямтрудової дисципліни є:
-систематичне невиконання працівником без поважних причин своїх обов’язків, якщо раніше на нього накладалися стягнення;
-прогул.
Прогулом є відсутність працівника на роботі більше трьох годин протягом робочого днябез поважних причин, коли немає згоди роботодавця на його відсутність та немає документів або інших доказів, які свідчили б про неможливість працівника прибути на роботу.
Дисциплінарна відповідальність полягає в обов’язку працівника відповісти перед роботодавцем за здійсненийдисциплінарний проступок і зазнати дисциплінарних санкцій, які передбачені законодавством про працю.
Види дисциплінарних санкцій:
-дисциплінарне стягнення;
-заходи дисциплінарного впливу.
За порушення трудової дисципліни до працівникаможе бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення :
1. догана,
2. звільнення(КЗпП України ст.147 ).
Заходи дисциплінарного впливу:
-позбавлення премії;
- позбавлення винагороди за підсумками роботи за рік і ін.
Ці заходи можуть накладатися на працівників разом із дисциплінарними стягненнями.
Матеріальна відповідальність – це вид майнової відповідальності, суть якої полягає втому, що працівник повиненвідшкодувати заподіяну роботодавцю шкоду внаслідок порушення трудових обов’язків.
Види матеріальної відповідальності:
1. як правило, не повинна перевищувати розмір середнього місячного заробітку.
2. можлива матеріальна відповідальності у повному розмірі завданої шкоди.
Питання до самоконтролю:
1. Визначте предмет, метод, принципи та джерела трудового права.
2. Дайте характеристику трудових правовідносин.
3. Розкрийте поняття колективного договору; який порядок укладання колективних договорів.
4. Сформулюйте поняття та зміст трудового договору; особливості контрактної форми трудового договору.
5. Порядок укладання трудового договору.
6. Назвіть підстави припинення трудового договору.
7. Дайте поняття і назвіть підстави матеріальної відповідальності працівників; який порядок відшкодування заподіяної шкоди.
8. Сформулюйте поняття трудової дисципліни; назвіть види дисциплінарних стягнень, що передбачені трудовим законодавством.
Література:
1. Баршак М.В. Основи правознавства. Кишеньковий довідник- Тернопіль, 1999р.-244с.145-170.
2. Основи правознавства: Навчальний посібник/За ред. С.В. Ківалова. М.П. Орзіх.-К.: Т-во «Знання», КОО, 2000р.-358с.212-263.
3. Основи правознавства України: Навчальний посібник Видання 5/ Ківалова С.В., Музиченко Т.П., Крестовська Н.М., Крижанівський А.В.-Х.: «Одіссей».2005р.-368с. 261-285.
4. Правознавство. Навчальний посібник. За ред. академіка В. В. Копєйчикова3 видання.-К.: Юрінком Інтер 2000 ст. 249-302.
5. Правознавство. Підручник.За редакцією \ В. В. Копєйчикова\ А. М. Колодія. Київ Юрінком Інтер 2006 с.323-382.
6. Правознавство: Підручник / В. Ф. Опришко, Ф. П. Шульженко, С. І. Шимон та ін.; За заг. ред. В. Ф. Опришка, Ф. П. Шульженка. — К.: КНЕУ, 2003 с.428-479.
Дата добавления: 2016-12-16; просмотров: 474;