Теоретичні основи механізму горіння.
Пожежа – неконтрольоване горіння поза спеціального вогнища, яке завдає матеріальні збитки і створює небезпеку для життя і здоров’я людей.
Горіння – окислювальний процес, що виникає під час контакту горючої речовини, окислювача (звичайно кисню повітря) і джерела запалювання.
Для виникнення процесу горіння необхідно наявність горючої речовини, окислювача і джерела запалювання. Джерелом запалювання(займання) називають будь-який вплив на горючу речовину і окислювач, який може викликати реакцію горіння.
Джерела запалювання заведено поділяти на відкриті(полум’я, іскри, розжарені предмети, світлове випромінювання) та заховані (теплота теплохімічних реакцій, адіабатичного стиску, тертя, удару тощо).
Займання– це горіння речовини від джерела запалювання.
Температура, при якій горюча речовина займається і продовжує горіти без джерела відкритого вогню називається температурою займання.
Самозаймання–це загоряння речовини за відсутністю джерела запалювання.
Самозаймання в залежності від причини буває хімічним, мікробіологічним і тепловим.
Хімічне самозайманнямає місце під впливом на речовину кисню повітря, води, а також при взаємодії різних речовин.
Займаються від впливу кисню повітря: фосфор (білий), рослинні олії, жири, мастила, металеві порошки (магнію, алюмінію), карбіди лужних металів та ін.
Самозаймаються від дотику з водою: натрій, калій, карбіди лужних металів та ін.
Багато органічних речовин і матеріалів самозаймаються від контакту з окислювачами: хлором, бромом, фтором та ін.
Мікробіологічнесамозаймання обумовлено життєдіяльністю мікроорганізмів (наприклад, в тирсі, торфі).
Тепловесамозаймання виникає внаслідок самонагрівання, обумовленого процесами окислення, розкладання та під впливом зовнішнього нагріву.
Температура самозаймання – це найбільш низька температура речовини, при якій внаслідок екзотермічної реакції виникає її горіння.
Спалах– швидке згорання горючої суміші, яке супроводжується утворенням стиснутих газів.
Температура спалаху – найнизька температура горючої речовини, при якій над її поверхнею утворюються пари чи гази, здатні спалахнути від джерела запалювання, але швидкість їх утворення недостатня для стійкого горіння.
Стійке горіння має місце при температурі займання.
Вибух– миттєве згорання речовини, при якому виділяється велика кількість стиснутих парів чи газів.
Вибух може статися тільки за наявністю у повітрі певної концентрації газів, парів легкозаймистих і горючих рідин, пилу різних речовин.
· Повне горіннявиникає за наявністю надмірної кількості кисню, необхідного для окислення.
· Неповне горіння(тління) має місце при недостатній кількості кисню.
Щоб виникло горіння необхідно 14% кисню у повітрі. При зниженні концентрації кисню до 10% процес горіння переходить до процесу тління. При концентрації кисню менше 10-16% процес горіння не починається.
Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 558;