ОСНОВНІ МЕХАНІЗМИ. ЕКСКАВАТОРИ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ДІЇ
Екскаватори з гідравлічним приводом становлять більшу частину одноковшових будівельних екскаваторів. Їх параметри регламентовані стандартом. Порівняно з механічними екскаваторами при однаковій потужності двигуна гідравлічні мають приблизно на 30% меншу металомісткість і на 30% — вищу продуктивність. Пояснюється це меншою металомісткістю гідрооб'ємного привода відносно механічного. Крім того, гідрооб'ємний привод забезпечує примусове переміщення робочого обладнання в будь-якому напрямі із заданими швидкостями, велику кількість основних і допоміжних рухів робочого обладнання, великі кути повороту елементів робочого обладнання, що дає змогу не тільки підвищити продуктивність, а й розширити технологічні можливості.
Схема гідравлічного екскаватора з обладнанням "пряма лопата" наведена на рисунок 12.1, а. Робоче обладнання має шарнірно закріплену на поворотній платформі стрілу 2, до якої шарнірно приєднана рукоятка 4. До останньої так само прикріплений ківш 6. Гідроциліндри 1, 3 і 5 повертають ці елементи. Оскільки кут повороту ковша досить великий, випорожнення останнього відбувається при його повороті. Можна навішувати і широкий ківш для виконання завантажувальних робіт.
Майже 90% усіх гідравлічних екскаваторів виготовляють з робочим обладнанням "зворотна лопата" (рисунок 12.1, б). Стріла 2 цих екскаваторів моноблочна або складова. До неї шарнірно прикріплюють рукоятку 4, а до останньої — ківш 6. Всі елементи повертають гідроциліндрами 1, 3 і 5.
На гідравлічний екскаватор можна встановити й грейферний ківш (рисунок 12.1, в). У такому разі він занурюється в ґрунт примусово за допомогою гідроциліндрів робочого обладнання. Це дозволяє ефективно розробляти тверді ґрунти. Стулками ковша 6 керують за допомогою гідроциліндра 7. Коли необхідно забезпечити велике вертикальне переміщення грейферного ковша (наприклад, при будівництві підземних споруд методом "Стіна в ґрунт"), між рукояткою і ковшом додатково монтують теле-, скопічну штангу.
Рисунок 12.1. – Основні види робочого обладнання одноківшевих гідравлічних екскаваторів:
a, б — відповідно "пряма" і "зворотна" лопати; в — грейфер; / — гідроциліндри піднімання та опускання стріли; 2 — стріла; 3, 5 — гідроциліндри повороту відповідно рукоятки і ковша; 4 — рукоятка; 6 — ківш; 7 — гідроциліндр керування стулками ковша
Рисунок 12.2 – Схема телескопічного робочого обладнання екскаватора: 1- телескопічна стріла; 2,3— гідроциліндри відповідно нахилу стріли і повороту ковша; 4— ківш
До 6% гідравлічних екскаваторів виготовляють з телескопічним робочим обладнанням. Такі екскаватори універсальніші, їх можна застосовувати для планування схилів, зачищення дна, стінок котлованів та ін.
Схема телескопічного робочого обладнання екскаватора наведена на рисунок 12.2. На поворотній платформі шарнірне прикріплена телескопічна стріла 7, елементи якої можуть висовуватися гідроциліндрами (на схемі не наведено). Кут нахилу стріли у вертикальній площині змінюється гідроциліндром 2. Остання секція може обертатися відносно своєї поздовжньої осі (на схемі всі переміщення елементів робочого обладнання вказано стрілками). На стрілі шарнірне прикріплено ківш 4, він може повертатися гідроциліндром 3.
Гідравлічні екскаватори використовують як маніпулятори при обладнанні їх різними захватами. При навішуванні на робоче обладнання гідро- або пневмомолотів екскаватори застосовують для ущільнення дна котлованів та розробки мерзлих грунтів.
Продуктивність екскаватора
Технічна продуктивність, м³/год, одноковшових екскаваторів при копанні грунтів становить:
,
де q — місткість ковша, м3; — коефіцієнт наповнення ковша, =0,9...1,2; — коефіцієнт розпушування ґрунту, = =1,15...1,4; — тривалість робочого циклу, с.
Екскаватори безперервної дії
Екскаватори безперервної дії за призначенням поділяються на траншейні; дреноукладальні (для будівництва дренажних систем); меліоративні та канальні (для розробки, ремонту й очищення каналів); кар'єрні.
Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 951;