Роторні екскаватори
Роторні траншейні екскаватори найчастіше виготовляють за напівпричіпною схемою (рисунок 12.4.). До задньої частини базового трактора 1 прикріплюється вертикальна рама — напрямна 4, в якій на котках може пересуватися передня частина роторної рами 8. На останній на котках 7 встановлено ротор 11, де змонтовано ковші 5. Коли екскаватор рухається поступально, а ротор обертається, кожний ківш зрізає серповидну стружку, заповнюється грунтом, транспортує його вгору, перевертається, висипаючи ґрунт на стрічковий конвеєр, який відкидає його вбік, утворюючи валик, паралельний траншеї. Щоб ґрунт передчасно не висипався з ковша, на роторній рамі закріплюють радіусну напрямну 13.
У процесі роботи роторна рама передньою частиною спирається на базовий трактор, а задньою — на пневматичні колеса 9. Для зачищення і згладжування дна траншеї призначений зачисний башмак 10. Якщо треба копати траншею зі схилами, на роторній рамі встановлюють ножові укісоутворювачі 12.
Рис. 12.4 – Роторний траншейний екскаватор:
а – конструктивна схема; б – поздовжній переріз стружки; в – вид з боку робочого органу; 1 – базовий трактор; 2 – гідроциліндр піднімання та опускання роторної рами; 3 – ланцюг; 4, 8 – напрямна і роторна рами; 5 – ковш; 6 – відвальний стрічковий конвеєр; 7 – коток; 9 – пневматичне колесо; 10 – зачисний башмак; 11 – ротор; 12 – ножові укісоутворювачі; 13 – напрямна
Для риття вузьких траншей у мерзлих ґрунтах застосовують фрезерні машини, в яких ротор являє собою диск із закріпленими по ободу змінними різцями.
Швидкість руху робочих органів траншейних екскаваторів не перевищує 2,2 м/с, а робоча швидкість машини становить 10—300 м/год. Ці екскаватори обладнують гідромеханічними ходозменшувачами. Енергія від двигуна до робочих органів передається за допомогою механічної, гідравлічної або електромеханічної трансмісій.
Визначення продуктивності
Технічна продуктивність, м³/год, багатоковшових екскаваторів відповідно:
роторних
,
ланцюгових
,
де q — місткість ковша, л; — коефіцієнт наповнення ковша;
== 0,7... 1,2; Z — кількість ковшів на роторі; п — частота обертання ротора, с'1; — коефіцієнт розпушування ґрунту;
= 1,1... 1,4; — швидкість переміщення ківшового ланцюга, м/с; — крок ковшів, м.
Лекція 13
Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 1036;