Сутність, функції та політика міжнародних фінансів
Міжнародні фінанси — сукупність відносин, пов'язаних зі створенням і використанням грошових коштів, необхідних для здійснення зовнішньоекономічної діяльності державами, фірмами, іншими юридичними та фізичними особами.
Рух грошових потоків у світовому господарстві виконується за такими напрямами:
— взаємовідносини між суб'єктами господарювання різних країн;
— взаємовідносини держави з урядами інших країн та міжнародними організаціями;
— взаємовідносини держави та суб'єктів світових господарських зв'язків з міжнародними фінансовими інституціями.
Суб'єктами міжнародних фінансових відносин є уряди, підприємства, фірми, банки, установи та фізичні особи.
Для розуміння сутності міжнародних фінансів і правильної побудови міжнародної фінансової політики слід з'ясувати притаманні їм властивості. Ідеться про призначення (функції) міжнародних фінансів. Аналіз міжнародних фінансів свідчить, що їм характерні розподільна та контрольна функції.
Сутність розподільної функції полягає у тому, що за допомогою механізму міжнародних фінансів здійснюється грошовий розподіл і перерозподіл світового суспільного продукту.
Контрольна функціяґрунтується на тому, що міжнародні фінанси відображають рух суспільного продукту в грошовій, тобто універсальній (зіставлюваній) формі. Це дає змогу здійснювати у будь-який час, на будь-якому етапі облік та аналіз руху світового суспільного продукту в грошовій формі.
Міжнародна фінансова політика представлена сукупністю заходів і рекомендацій держави у галузі міжнародних фінансів. Юридично вона оформлюється в нормах і принципах міжнародного фінансового права.
Розрізняють такі форми реалізації міжнародної фінансової політики: планування, укладання міжнародних угод, видання нормативних актів, оперативне керівництво та контроль з боку компетентних державних органів.
Міжнародна фінансова політика за характером заходів і рекомендацій, а також їх наслідків поділяється на довгострокову (структурну) та поточну.
Довгострокова політика передбачає структурні зміни міжнародного фінансового механізму, тобто суттєві зміни у:
— системі міжнародних розрахунків;
— режимі валютних паритетів і курсів;
— ролі золота в міжнародних відносинах;
— міжнародних розрахункових і платіжних засобах;
— завданнях міжнародних і регіональних фінансових організацій;
— методах сальдування та вирівнювання платіжних балансів;
— перегляді пріоритетів податкової та кредитної політик тощо.
Поточна політика — щоденне оперативне регулювання кон'юнктури валютних ринків і ринків капіталу, міжнародної інвестиційної діяльності, податків. Складовими цієї політики є:
— валютна політика;
— податкова політика;
— кредитна політика.
Дата добавления: 2016-11-28; просмотров: 734;