Методи аналізу травматизму
Для аналізу виробничого травматизму використовують наступніметоди: статистичний, груповий, топографічний, економічний, монографічний, ергономічний, метод мережевого планування, метод спостережень, метод анкетування, метод експертних оцінок.
1-й метод аналізу травматизму - статистичний - заснований на аналізі актів за формою Н-1 і аркушів непрацездатності. При цьому розраховуються коефіцієнт частоти травматизму, коефіцієнт ваги травматизму, показник загального травматизму.
Коефіцієнт частоти травматизму Кч характеризує число НВ, що припадає на 1000 працюючих за визначений період часу (рік, півроку, квартал):
Кч = Т 1000 / Рсер,
де Т – кількість травм за визначений період часу, за винятком важких і смертельних НВ, для яких показники вважаються окремо,
Рсер – середньосписочна чисельність працюючих.
Коефіцієнт ваги травматизму Кв характеризує середню тривалість непрацездатності, що припадає на один НВ:
Кв = Д / Т,
де Д – кількість днів непрацездатності через травми.
Показник загального травматизму Кзаг - це синтетичний показник:
Кзаг = Кч Кв = Д 1000 / Рсер.
Ці показники широко використовуються для стимулювання діяльності з охорони праці, але вони не є універсальними, бо не враховують смертельні випадки. Тому для оцінки стану травматизму використовують ще базовий коефіцієнт:
Кбаз = Ктб Квб Квд,
де Ктб – коефіцієнт технічної безпеки, що характеризує відношенням кількості машин і устаткування, що цілком відповідають нормам охорони праці (Nвідп) до їхньої загальної кількості (N),
Ктб = Nвідп / N.
Квб – коефіцієнт виробничої безпеки, що характеризується відношенням кількості працюючих, що виконують норми техніки безпеки і промислової санітарії (Рвик) до їх середньосписочної кількості (Рсер),
Квб = Рвик / Рсер.
Квд – коефіцієнт виконавчої дисципліни, що характеризується відношенням кількості виконаних заходів щодо охорони праці (Мвик) до їхньої запланованої кількості (Мплан) за визначений період часу ,
Квд = Мвик / Мплан.
2-й метод аналізу травматизму – груповий. Це різновид статистичного методу, також ґрунтується на аналізі актів за формою Н-1 і аркушів непрацездатності. При цьому оцінюється повторюваність НВ незалежно від ваги ушкодження, тобто наявний матеріал розподіляється за групами (наприклад, за професіями чи видами травм) з метою виявлення найбільше часто повторюваних випадків.
3-й метод – топографічний – полягає у вивченні причин НВ за місцем події. Дані про травми на підставі актів Н-1 наносяться умовними позначками (у залежності від ступеня ваги) на плани цехів, ділянок із указівкою дати. Метод дозволяє виявити робочі місця, де найбільше часто повторюються НВ.
4-й метод – економічний – полягає у визначенні втрат, викликаних виробничим травматизмом, при цьому визначається стратегія вкладення коштів на заходи щодо охорони праці.
Для цього розраховуються наступні витрати:
- витрати, що позв'язані з травматизмом, без обліку витрат на ліквідацію аварій, поломок;
- витрати на ліквідацію аварій і поломок;
- збиток від травматизму стосовно проробленого часу,
- вартість загубленого часу.
5-й метод – монографічний. До аналізу травматизму за цим методом крім даних актів за формою Н-1 включаються потенційні небезпеки і шкідливості для даного процесу на основі травматизму на аналогічному устаткуванні.
6-й метод – ергономічний – полягає у вивченні системи «людина – машина – виробниче середовище» з обліком психофізіологічних і особистісних якостей людини.
7-й метод – метод мережевого планування – використовується у тих випадках, коли НВ викликаний декількома причинами. При цьому складається модель НВ, що поєднує його із подіями йому попередніми. Мета методу – визначити найбільш вагому причину.
8-й метод – метод спостережень – полягає в огляді, вимірі параметрів, фотографуванні, визначенні рівнів виробничих факторів.
9-й метод – метод анкетування – полягає в складанні опитувального листа (анкети) для потерпілих. На основі даних анкет робиться висновок про причини і засоби попередження НВ.
10-й метод – метод експертних оцінок – залучаються фахівці (експерти), що роблять висновок про причини НВ і засоби їхнього попередження.
Для аналізу професійних захворювань використовуються аналогічні методи. Найбільш повні й об'єктивні результати дозволяють одержати комплексні методи дослідження травматизму і профзахворювань, що сполучать розглянуті вище методи.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 749;