Облік робочого часу, його види.
Облік робочого часу має важливе значення у справі зміцнення трудової дисципліни. Облік робочого часу ведеться в документах встановленої форми (табелях, річних табельних карточках та ін.). В них визначається фактично відпрацьований час кожним працівником, час простою та інших видів недовикористання робочого часу з різних причин.
Облік може бути поденним та підсумованим.
Поденний облікполягає в тому, що встановлена норма робочого дня і робочого тижня є обов’язковою для кожного робочого дня і для кожного тижня роботи. Даний вид обліку може бути організований за картковою системою, коли прихід на роботу і залишення її визначаються за допомогою контрольного годинника, за пропускною системою - шляхом видавання і здавання перепусток.
Підсумований облік робочого часу встановлюється на безперервно діючих підприємствах, в установах. Організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, за погодженням з профспілкою за умови, що тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (ст. 61 КЗпП України).
Переробка норми робочого часу, що виникає в окремі дні й тижні при підсумованому обліку, компенсується додатковими днями відпочинку або відповідним недоробітком в інші дні й тижні облікового періоду.
Підсумований облік ведеться за місяць, квартал, рік. Переважно застосовується помісячний облік робочого часу.
Кількість годин, які повинні відпрацювати працівники за місяць, квартал або рік визначається множенням числа годин робочого дня на число робочих днів у даному періоді з урахуванням скорочення робочого часу напередодні святкових днів.
Різновидом підсумованого обліку робочого часу є робота змінами. Відповідно до ст. 58 КЗпП України при роботах змінами працівники чергуються у змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Графіки змінності повинні передбачати: кількість змін протягом доби; порядок чергування працівників за змінами; початок і закінчення роботи в кожній зміні; тривалість змін; час надання і тривалість перерви для харчування і відпочинку у кожній зміні; надання вихідних днів.
При змінних роботах працівники чергуються за змінами рівномірно. Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватись через кожний тиждень в години, визначені графіком змінності.
Тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості роботи в попередній зміні. Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється.
Надурочні роботи.
В режим робочого часу входить надурочна робота, тобто робота понад нормальну тривалість робочого часу.
Надурочні роботи, як правило, не допускаються. Відповідно до ст. 62 КЗпП України власник може застосовувати надурочні роботи лише у виняткових випадках, передбачених законодавством, а саме:
· при проведенні робіт, необхідних для оборони країни, а також відвернення стихійного лиха, виробничої аварії і негайного усунення їх наслідків;
· при проведенні громадсько необхідних робіт по водопостачанню, газопостачанню, опаленню, освітленню – для усунення обставин, які порушують правильне їх функціонування;
· при необхідності закінчити почату роботу, яка з непередбачених обставин не могла бути завершена в нормальний робочий час, коли її припинення може призвести до псування або загибелі майна;
· при необхідності виконання вантажно-розвантажувальних робіт з метою недопущення простою рухомого складу;
· для продовження роботи при нез’явленні працівника, який заступає, коли робота не допускає перерви.
При наявності таких підстав власник підприємства повинен звернутись зі списком працівників, які будуть залучені на надурочних роботах до профспілки для того, щоб одержати згоду на притягнення до надурочних робіт. Дозвіл повинен бути одержаний до проведення надурочних робіт. Лише у надзвичайних випадках допускається проведення надурочних робіт з наступним повідомленням профспілки.
Власник повинен вести облік надурочних робіт кожного працівника. Надурочні роботи не повинні перевищувати 4 год. протягом двох днів підряд на працівника і 120 год. на рік. Оплата проводиться відповідно до ст. 106 КЗпП України. За погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки. За відрядною системою – виплачується доплата у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації за всі відпрацьовані надурочні роботи. Компенсація надурочних робіт відпусткою не допускається.
Відповідно до ст. 63 КЗпП України до надурочних робіт не можна залучати:
· осіб, молодших 18 років;
· вагітних жінок;
· жінок, які мають дітей до 3 років;
· працівників, які навчаються в ЗОШ без відриву від виробництва у дні занять.
Жінки, які мають дітей від 3 до 14 років або дитину-інваліда можуть залучатись до надурочних робіт лише за їх згодою.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 734;