Політологія як наука і навчальний предмет
Виникнення політології як науки – процес довготривалий і має певні стадії. К.Дойч відмітив, що кожна суспільна наука, зокрема і політологія, проходить нібито три стадії розвитку: філософську, емпіричну і стадію ревізії емпіричного стану. Ця ідея уявляється досить плідною.
Політична наука у своїй початковій, філософсько-етичній формі виникла в результаті раціоналізації і концептуалізації політичних поглядів за часів Конфуція, Платона і Арістотеля (V-III ст. до н.е.) та пройшла у своєму розвитку ряд етапів. Сучасного вигляду політологія набула в другій половині ХІХ ст. в зв’язку з появою і розповсюдженням біхевіористських (bihevior - поведінка), емпіричних методів дослідження. Приблизно в цей же період йде становлення політичної науки як самостійної академічної дисципліни. В 1857 р. в Колумбійському коледжі США було створено кафедру “Історія і політична наука”. У 1880 р. в цьому ж коледжі було організовано першу школу політичної науки.
Паралельно відбувався процес перетворення політології в самостійну наукову й навчальну дисципліну і в Європі. Великий внесок у становлення сучасної політології зробили такі європейські вчені, як М.Вебер, Р.Міхельс, Г.Моска, В.Парето, А.Токвіль, а також К.Маркс і Ф.Єнгельс.
На початку ХХ ст. процес виділення політології в самостійну академічну дисципліну в основному завершився. Активізація й інтеграція політичних досліджень сприяли створенню в 1948 р. під егідою ЮНЕСКО Міжнародної Асоціації політичної науки, яка продовжує свою діяльність і в наш час.
В СРСР – фактично до самого моменту розпаду держави - на політологію було накладено ідеологічне табу. Вона трактувалась подібно до генетики як псевдонаука, буржуазна наука. Лише в 1990 році політологія набула офіційного визнання.
На сучасному, новітньому етапі українська політологія зосереджує основну увагу на дослідженні процесів державотворення й формування політичної системи України, партійно-політичного структурування, функціонування політичних інститутів і політичних еліт, політичної культури і громадянського суспільства.
Такою є стисла історія виникнення й розвитку політології як науки.
Що ж вивчає політологія? Що є предметом її дослідження?
Із цього приводу існують різні - хоч і не взаємовиключні - точки зору. Перша група визначень виходить із того, що політологія є лише однією з наук про політику, яких існує багато. Визначення терміна “політичні науки” сформулював у середині ХХ ст. американський вчений Гарольд Лассуел. Політичні науки – це інтегральне поняття, яке об’єднує весь спектр інтелектуальних досліджень сфери політичного. Воно охоплює політичну соціологію і політичну психологію, політичну філософію і політичну антропологію (лат. antropos – людина), політичну географію і політологію.
Друга група авторів фактично ототожнює політологію і політичну соціологію як найбільш загальні науки про політику. Як синоніми їх розглядає відомий французький учений М.Дюверже.
Ці підходи мають як сильні, так і слабкі сторони. Усунути недоліки двох окреслених підходів на предмет політології дозволяє третя точка зору. Вона розглядає політологію як загальну, інтегральну науку про політику в усіх її проявах, зараховуючи до її складу всі політичні дисципліни. Цю позицію відстоює авторитетний політолог Дж.Сарторі. На його переконання, політична наука в своїй основі є цілісною і водночас внутрішньо диференційованою. У такому розумінні правомірно розглядати окремі політичні науки як специфічні частини єдиної політичної науки.
Таким чином, узагальнюючи сказане, зазначимо, що політологія – це наука про політику і її відносини із суспільством.Деталізуючи предмет політології, нерідко перераховують найважливіші її складові, серед яких, зокрема, такі:
· політичні інститути, насамперед держава й партії;
· політична свідомість і культура;
· суб’єкти політики – окремі особи, зацікавлені групи, політичні еліти та лідери;
· внутрішньодержавні й міжнародні політичні відносини;
· політичний процес як динамічна характеристика політики.
В іншому варіанті предмет політичної науки має чотири виміри:
· нормативні ідеї (програми, декларації, інструкції, правові та інші норми);
· відносини влади і політичного верховенства;
· суб’єктивні установки;
· інститути.
Таким чином, предметом політології є закономірності структури, функцій, розвитку політичного життя в усіх його проявах. Політологія ж як раціональне відображення політичного життя - це система знань про цілі, завдання, рушійні сили й зміст політичних процесів, про діяльність людей, партій, об’єднань, держав у сфері політичних відносин.
Трактування змісту предмета політології залежить від дослідницького підходу та від наукових методів аналізу політики. Найбільш важливі загальні методи дослідження сфери політичного подані в таблиці 1.
Таблиця 1
Метод | На чому акцентує увагу | Як вивчає політику |
1. Інституційний | На взаємодії політичних інститутів: права, держави, політичних партій, рухів | Аналіз офіційних структур і формальних правил прийняття рішень |
2. Історичний | На політичних явищах і процесах у часі й просторі | Аналіз змін політичних норм, відносин, інститутів у контексті зв’язку минулого, сучасного і майбутнього |
3. Соціологічний | На залежності політики від суспільства, соціаль- них факторів: соціальної структури, соціальних груп, ідеології, культури тощо | Аналіз політики як сфери цілеспрямованих взаємодій між соціальними групами, що мають свої інтереси |
4.Біхевіористський (поведінковий) | На особистісному вимірі політики, поведінки окремих людей і груп, базуючись на емпіричній інформації | Аналіз поведінки індивіда (систематично спостеріга-ємо за принципом “стимул-реакція”) |
5. Психологічний | На суб’єктивних механізмах політичної поведінки: спонуканнях, бажаннях, мотивах, емоціях | Аналіз індивідуальних якостей, рис характеру, неусвідомлюваних психіч- них процесів, що впливають на політичну поведінку |
6. Структурно-функціональний | На політиці як сфері зі складною структурою | Аналіз елементів структури політичної сфери і специфічних функцій кожного елемента |
7. Системний | На цілісності політики як саморегулятивного орга- нізму й характері її відносин із зовнішнім середовищем | Аналіз характеру обміну ресурсами та інформацією між політикою й іншими сферами, способів розподілу ресурсів інститутами влади |
8. Порівняльний метод | На зіставленні однотипних політичних явищ | Аналіз однотипних політич- них явищ з метою виявлення їх спільних рис і специфіки |
Іншу групу засобів пізнання в політології становлять методи емпіричних досліджень, за допомогою яких накопичується первинна інформація про політичні факти. Ці методи не є специфічно політологічними і в основному запозичені з прикладної соціології, математики, кібернетики тощо. До них належать:
· використання статистики, насамперед електоральної, тобто участі громадян у виборах;
· аналіз документів;
· анкетні опитування;
· теорія ігор (особливо продуктивна, коли потрібно прийняти рішення);
· безпосередні спостереження за реальними політичними подіями або за подіями в умовах експериментальної ситуації.
Увесь різноманітний дослідницький арсенал сучасної політичної науки підпорядкований одній меті – отримання достовірного знання, об’єктивних даних про політичні процеси і їх розвиток.
Нині як у кожній окремій науці, так і у структурі політології в цілому чітко виокремлюються два рівні знань – теоретичний та прикладний, або емпіричний.
Вивчення політики як специфіч- Вивчення політики як реального
ної сфери суспільного життя зіткнення вольових устремлінь
з притаманними їй суперечно- державних інститутів, партій,
стями, закономірностями тощо рухів та інших суб’єктів
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 577;