Розвиток політичної думки на сучасному етапі

На сучасний період (ХХ ст.) припав розвиток та реалізація політичних вчень, висунутих в попередні періоди. Між консерваторами, лібералами, соціал-демократами та соціалістами спостерігається зближення позицій з багатьох питань. Появляються нові форми відомих політичних ідеологій.

У ХХ ст. ідеї марксизмунабули подальшого розвитку вмарксизмі-ленінізмі, троцкізмі, маоїзмі, ”нових лівих”, єврокомунізмі. У країнах Азії, Африки та Латинської Америки національний соціалізм,висунувши ідею “третього шляху” на противагу капіталізму та радянському соціалізму – намагався поєднати соціалізм з місцевими релігіями та традиціями.

У Західній Європі та США “нові ліві”, які вважали своїми ідейними натхненниками Ж.П.Сартра, Г.Маркузе, Е.Фромма, Т.Адорно, оцінювали західне суспільство як тоталітарне та репресивне. Майбутня революція повинна складатися з п’яти складових: економічна революція зруйнує “суспільство споживання”; політична – систему, що перетворює людину в автомат, яким можна маніпулювати; національна – звільнить національні меншини (передусім – кольорових у США) від експлуатації білої більшості та народи “третього світу” – від експлуатації Заходу; сексуальна – зруйнує буржуазну сім’ю; “психоделічна революція” шляхом поширення наркотиків та рок музики зруйнує “буржуазну індивідуальність”.

Європейський екосоціалізмвизначив соціалізм як шлях до розв’язання екологічних проблем. Соціалізмна перше місце ставить такі цінності як рівність, соціальну справедливість та солідарність, що можуть утвердитися тільки в умовах всебічної демократизації суспільства.

Неолібералізмнамагається покласти на державу обов’язки розробки та здійснення загальної стратегії економічного розвитку, вирішення економічних проблем, усупереч попереднім уявленням про невтручання держави в суспільне життя.

Неоконсерватизмнаполягає, що політичні рішення повинні прийматися не в групових інтересах, а на користь усієї нації.

У ХХ ст. інтенсивно розвиваються наукові концепціївивчення окремих політичних явищ та процесів. Згадаємо найвідоміші з них.

Концепція постіндустріального суспільства(“індустріальне суспільство” – термін Сен-Сімона, концепція О.Конта) та її новітня модифікація – “інформаційне суспільство” розробляли Д.Белл, Г.Кан, З.Бжезинський, Дж. Гелбрейт, А.Турен, О.Тоффлер.В її основі лежить ідея про те, що технологічні зміни притягують соціальні. Інформаційному суспільству відповідають нові функції науки, освіти, охорони здоров’я, культури, що трансформуються у самостійну продуктивну сферу. Вирішального значення набувають інформаційні технології, а власність, як критерій соціальної диференціації, поступається місцем освіті та знанням. Суспільство поділяється на технократичну еліту (меритократію – влада найбільш обдарованих) та маси, якими можна керувати.

Концепції політичного плюралізму базуються на теорії справедливості Е.Дюркгейма; вони стверджують, що сучасне суспільство, складається з неантагоністичних верств, держава ж виступає у ролі арбітра між силами-конкурентами.

Концепції влади і бюрократіїдосліджують функції та структуру організації, намагаючись відповісти на запитання про легітимізацію бюрократичної влади та її відносини з демократією. Р.Міхелс висунув концепцію неминучості олігархічного переродження демократичних партій та систем.

Концепції тоталітаризмуХ.Арендт, Ф.фон Хайєк, Х.Ортега-і-Гассет, М.Бердяєв - трактують тоталітаризмяк суспільство, що перетворює особу на автоматизованого індивіда, представника згуртованої насильством та ідеологічними маніпуляціями маси.

На сучасному етапі в центрі уваги політологів залишається державна влада. Разом з тим зростає значення “наднаціональної” політики та рухів за емансипацію особи. У категоріях нового інституціоналізму, комунітаризму, теорії раціонального вибору, постмодернізму, політика постає як політичний ринок, де відбувається обмін контрольованими ресурсами (П.Блау). Вона інтерпретується як “система комунікативних дій” (Х.Арденн, Ю.Хабермас), як сукупність поведінки та відносин між акторами, як раціональний вибір політичних суб’єктів (Ф.Фіоріна), як політична гра (С.Брамс). Політика пропускається крізь призму групового сприйняття “уявних спільнот” політично емансипованих людей, які намагаються виробити вільний вибір та домогтися, спираючись на колективну солідарність, “емоційної влади”. У кінці ХХ ст. з’явилися нові парадигми політики, що відображають нове співвідношення сил між людиною та державою – центральною проблемою досліджень стає особа.

 








Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 421;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.