ПРЕДМЕТ І ЗАДАЧІ БІОХІМІЇ.
1. Біохімія посідає особливе місце в системі біологічної, лікарської та зооінженерної освіти. Вона належить до наук, які забезпечують формування наукового світогляду у майбутнього спеціаліста сільського господарства, що працює в галузі тваринництва і ветеринарії. Вивчивши біохімію, студент пізнає хімічний склад тваринного організму і закономірності хімічних процесів, які забезпечують існування живої матерії. Ці відомості мають і прикладне значення, оскільки за допомогою їх спеціалісти можуть керувати процесами підвищення продуктивності і якістю тваринницької продукції.
Біохімія з часів оформлення в самостійну науку бурхливо розвивається. За останні десятиріччя з неї виділились в окремі галузі молекулярна генетика, генна інженерія та біотехнологія. На стику біохімії і органічної хімії виникла біоорганічна хімія, біохімія і еколого-біохімічна екологія. Це допоможе майбутньому спеціалісту в галузі рибництва і ветеринарії глибше пізнати основи обміну речовин організму риб і тварин і спрямовано (за допомогою кормових і лікарських засобів) впливати на його реакції з метою зміцнення здоров'я і підвищення рівня продуктивності риб, тварин.
2 Слово «біохімія» походить від грецького (біос - життя і logos- наука) про склад, внутрішню будову, властивості і взаємні перетворення речовин.
Залежно від об'єкта вивчення розрізняють біохімію людини (медичну біохімію), риб, тварин, рослин, мікроорганізмів і вірусів. За напрямом вивчення організмів біохімію поділяють на статичну (вивчає хімічну природу і властивості речовин, які входять до складу досліджуваного об'єкта), динамічну (перетворення речовин від моменту надходження в організм і до виділення кінцевих продуктів обміну) і функціональну (хімічні основи фізіологічної діяльності організму в цілому, органа, тканини, клітин та інтрацелюлярних структур.
Багато закономірностей, встановлених біохімічними методами, є спільними для всіх живих організмів і вивчаються в загальній біохімії. Біохімічні особливості окремих систем, органів, тканин і клітин розглядаються галузевою біохімією.
Результати багатьох біохімічних досліджень мають прикладне значення. Так, у самостійну галузь виділена клінічна біохімія. З допомогою її методів уточнюють і встановлюють діагноз, призначають і контролююсь лікування, намічають і здійснюють заходи з профілактики різних захворювань людини. Велике значення має технічна біохімія-теоретична основа багатьох видів харчової промисловості, виробництва лікарських речовин, кормових добавок для тваринництва, ряду органічних сполук тощо.
В останні роки розвиваються нові напрями біохімії, зокрема еволюційна біохімія, що вивчає питання походження життя на Землі і шляхи ускладнення обміну речовин у процесі розвитку органічного світу. На особливу увагу заслуговує радіаційна біохімія, яка розглядає зміни хімічного складу організмів і обміну речовин у них під впливом радіації та розробляє методи біохімічного захисту від неї. Інтенсивно розвивається космічна біохімія, що досліджує біохімічні проблеми, пов'язані з освоєнням космічного простору.
Розвиток біохімії нерозривно пов'язаний з іншими суміжними теоретичними дисциплінами - загальною біологією, гістологією, цитологією, генетикою, фізикою, біофізикою, неорганічною, аналітичною, органічною, фізичною, колоїдною і біофізичною хімією, молекулярною біологією і фізіологією. Знання, одержані при вивченні біохімії, є теоретичною базою для освоєння прикладних наук - годівлі і розведення риб, зоогігієни, патологічної фізіології, фармакології, технологічних та усіх клінічних дисциплін.
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 2068;