Тема 7 ОРГАНІЗАЦІЯ виробничого процесу. ІНФРАСТРУКТУРА ПІДПРИЄМСТВА
1. Поняття організації виробництва. Сутність виробничого процесу, його види.
2. Виробнича структура підприємства. Виробнича та соціальна інфраструктура.
3. Типи виробництва та типи організації виробничої структури.
4. Види організаційних структур.
1. Сучасний спеціаліст, який оволодіває економічною або технічною спеціальністю, має знати основи організації виробництва, у тому числі кваліфіковано вирішувати питання зниження трудомісткості продукції, підвищення продуктивності праці, організації виробництва нових видів продукції, підвищення конкурентоспроможності виробів і підприємства.
Джерелом існування, розвитку та підвищення життєвого рівня людини є виробнича діяльність.У широкому розумінні «виробництво» — це цілеспрямована діяльність зі створення будь-якого корисного продукту (товари, предмети, речі, послуги, інформація, знання тощо).
Іншими словами, організацію виробництваможна визначити як безперервну творчу роботу, результатом якої є підвищення ефективності виробництва.
Наука «Організація виробництва» порівняно нова, тому існує кілька визначень її сутності. Хоча історичною пам’яткою практичних результатів організації виробництва є відомі єгипетські піраміди.
Організація виробництва – наука, яка вивчає умови і фактори оптимального узгодження діяльності працівників підприємства в просторі та в часі при використанні ними засобів виробництва у виробничому процесі, що забезпечує виготовлення конкурентоздатної продукції з мінімальними витратами і високою якістю.
|
Рис. “В загальному вигляді функціональна структура організації виробництва”
Виробничий процес - сукупність взаємозалежних процесів праці і природних процесів, у результаті яких вихідні матеріали перетворюються в готові вироби.
У залежності від характеру і масштабу продукції, що випускається, виробничі процеси можуть бути простими і складними. Продукція, яка виготовлена на машинобудівних підприємствах, як правило, є сукупністю великої кількості деталей і складальних одиниць. Деталі мають різноманітні габаритні розміри, складні геометричні форми, оброблюються з великою точністю, для їхнього виготовлення вимагаються різні матеріали
Залежно від того, який продукт є результатом виробництва, виробничі процеси підрозділяються на основні, допоміжні й обслуговуючі.
Центральне місце в цій сукупності займає основний виробничий процес, у результаті якого вихідна сировина і матеріали перетворюються в готову продукцію. Наприклад, на автомобільних заводах основним процесом є виготовлення заготівель для деталей, складання складальних одиниць і повне складання автомобілів.
Основний виробничий процес ділиться на три стадії: заготівельну, обробну і складальну.
Допоміжний - процес виготовлення продукції, що буде використовуватися усередині підприємства. Наприклад, допоміжний процес на автомобільному підприємстві включає виготовлення інструментів, що використовуються при обробці деталей автомобілів, виготовлення запасних деталей для ремонту устаткування.
Обслуговуючий - це процес праці, у результаті котрого ніякої продукції не створюється. До нього відносяться транспортні, складські операції, технічний контроль та ін.
Своєчасне і якісне виконання основного виробничого процесу у значній мірі залежить від того, як налагоджене виконання допоміжних і обслуговуючих процесів.
До принципів організації виробничого процесу відносять :
1. Пропорційність – передбачає однакову продуктивність в одиницю часу усіх ланок виробництва, узгодженість у виготовленні окремих деталей та вузлів одного виробу для того, щоб на складальні операції вони надходили комплектно.
2. Паралельність - одночасне виконання окремих операцій при виготовленні деталей або паралельна обробка виробів на різних етапах та стадіях технологічного процесу. Паралельність полягає також в зведенні у часі виконання основних та допоміжних процесів.
3. Прямоточність - забезпечення найкоротшого шляху проходження виробу по всіх операціях і усування зустрічних і протилежних рухів на дільниці, в цеху, на підприємстві.
4. Безперервність – означає ліквідацію будь-яких перерв ( міжзмінних, внутрішньозмінних, міжопераційних та внутрішньоопераційних ) у виробництві певного виробу.
5. Ритмічність – щодо запуску у виробництво означає регулярне повторення виробничих процесів через рівні проміжки часу, а ритмічність щодо випуску – рівномірне виконання плану по змінах, за добу, по декадах.
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 617;