Договір будівельного підряду

Договір будівельного підряду є різновидом підрядних договорів, і на нього в цілому розповсюджуються норми законодавства, що ре­гулюють підряд, якщо інше не встановлено окремими законодавчи­ми актами.


Глава 12. Спеціальні види договорів підряду

Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного пере­оснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.

Термін «будівництво» відповідно до Конвенції 167 «Про безпеку та гігієну праці у будівництві» від 20 червня 1988 р. охоплює:

— будівельні роботи, серед них земляні роботи і спорудження, конструктивні зміни, реставраційні роботи, капітальний і поточний ремонт (куди входять чистка і фарбування) та знесення усіх видів будинків чи будівель;

— цивільне будівництво, включаючи земляні роботи і спору­дження, конструктивні зміни, капітальний і поточний ремонт та знесення, наприклад, аеропортів, доків, гаваней, внутрішніх водя­них шляхів, гребель, захисних споруд на берегах річок і морів та поблизу зон обвалів, автомобільних доріг і шосе, залізниць, мостів, тунелів, віадуків та об'єктів, пов'язаних з наданням послуг, таких як комунікації, дренаж, каналізація, водопостачання й енергопос­тачання;

— монтаж та демонтаж будов і конструкцій з елементів заводсь­кого виробництва, а також виробництво збірних елементів на бу­дівельному майданчику.

Капітальним будівництвом згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державного фінан­сування капітального будівництва» від 27 грудня 2001 р. № 1764 визнається процес створення нових, а також розширення, реконст­рукція, технічне переоснащення діючих підприємств, об'єктів ви­робничого і невиробничого призначення, пускових комплексів (з урахуванням проектних робіт, проведення торгів (тендерів) у бу­дівництві, консервації, розконсервації об'єктів, утримання дирек­цій підприємств, що будуються, а також придбання технологічного обладнання, що не входить до кошторису об'єктів).

Капітальний ремонт охоплює ремонтні роботи основних засо­бів, внаслідок чого збільшується строк їх служби або поліпшуються якісні характеристики (потужність, продуктивність та ін.).

Реконструкція — це комплекс будівельних робіт та організацій­но-технічних заходів, внаслідок яких змінюються архітектурно-планувальні та технічні показники завершених або не завершених будівництвом споруд.

Відповідно до Положення про порядок надання дозволу на вико­нання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного ко­мітету будівництва, архітектури та житлової політики України


Розділ І. ЗОБОВ'ЯЗАЛЬНЕ ПРАВО ...

від 5 грудня 2000 р. № 273, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2000 р. за № 945/5166, отримання дозволу на ви­конання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, ре­конструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітально­го ремонту об'єктів є обов'язковим для всіх суб'єктів будівництва незалежно від форм власності, відомчої належності та джерел фінансування.

Дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, ре­конструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших об'єктів, їх розширення і технічного переоснащення є до­кументом, що посвідчує право забудовника (замовника) та гене­рального підрядника на виконання будівельних робіт відповідно до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд і надає право відповідним службам на видачу орде­ра на проведення земляних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ве­дуть реєстр наданих дозволів. Виконання будівельних робіт без ви­щезазначеного дозволу забороняється.

Згідно зі ст. 875 ЦК України договором будівельного підряду ви­знається договір, за яким підрядник зобов'язується збудувати і зда­ти у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобо­в'язується надати підрядникові будівельний майданчик, передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'я­зок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

При цьому власником об'єкта будівництва або результату інших будівельних робіт до їх здачі замовникові є підрядник (ст. 876 ЦК України), який несе ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження об'єкта будівництва до його прийняття замовником, крім випадків, коли це сталося внаслідок обставин, що залежали від замовника (ст. 880 ЦК України).

Згідно з ЦК України на підрядника покладається обов'язок уклас­ти договір страхування об'єкта будівництва або комплексу робіт, як­що інше не встановлено договором будівельного підряду.

З огляду на складність та тривалість виконання робіт за догово­ром будівельного підряду особлива увага в ньому приділяється по­рядку і процесу визначення ціни договору, яка встановлюється на підставі затвердженої замовником проектно-кошторисної докумен­тації. Так, згідно зі ст. 877 ЦК України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи від-


Глава 12. Спеціальні види договорів підряду

повідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та кошторису, що визначає ціну робіт.

' Підрядник зобов'язаний виконати всі роботи, визначені у проект­ній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документа­ції), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.

Наказом Держбуду України від 27 серпня 2000 р. № 174 затвер­джено і введено в дію з 1 жовтня 2000 р. замість раніше діючих ДБН 98 «Державні будівельні норми України» (зокрема Правила визначення вартості будівництва ДБН Д. 1.1 — 1 — 2000), що вста­новлюють основні правила визначення вартості нового будівництва, розширення, реконструкції та технічного переоснащення підпри­ємств, будівель і споруд, ремонту житла, об'єктів соціальної сфери і комунального призначення та благоустрою, а також реставрації па­м'яток архітектури та містобудування і мають обов'язковий харак­тер при визначенні вартості будов, будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності. На будовах, будівництво яких здійснюється за рахунок інших джерел фінансування, ці норми мають рекомендаційний характер, їх застосування обумовлюється контрактом. Ці правила поширюються на підрядний, господарсь­кий та змішаний способи здійснення будівництва, а норми також можуть застосовуватися для визначення вартості ремонтно-будіве­льних робіт, що здійснюються на будовах промислового та іншого призначення, з урахуванням відповідних галузевих і технологічних особливостей. Рішення з цього питання приймаються відповідними міністерствами та іншими центральними органами виконавчої вла­ди за погодженням з Держбудом України.

Договором будівельного підряду мають бути визначені склад і зміст проектно-кошторисної документації, а також має бути визна­чено, яка зі сторін і в який строк зобов'язана надати відповідну до­кументацію.

Підрядник, який виявив у ході будівництва не враховані проект­ною документацією роботи і необхідність у зв'язку з цим проведен­ня додаткових робіт і збільшення кошторису, зобов'язаний повідо­мити про це замовника.

У разі неодержання від замовника у розумний строк відповіді на своє повідомлення підрядник зобов'язаний зупинити відповідні ро­боти з віднесенням збитків, завданих цим зупиненням, на замовни­ка. Замовник звільняється від відшкодування цих збитків, якщо доведе, що у проведенні додаткових робіт немає необхідності.

Якщо підрядник не виконав цього обов'язку, він позбавляється права вимагати від замовника плату за виконані додаткові роботи і









Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 632;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.