Електротравма та ураження блискавкою
Ураження, що виникають в результаті дії електричного струму або блискавки називаються електротравмою.
Електротравма супроводжується місцевими та загальними порушеннями організму.
Місцеві зміни проявляються у вигляді опіків тканин в місцях входу і виходу електричного струму. В залежності від стану потерпілого (вологі шкірні покриви, втома, виснаження та ін.), сили і напруги струму місцеві прояви варіюють від втрати відчуття місця ураження до глибоких кратероподібних опіків. При цьому ураження на шкірі нагадує опік ІІІ-ІV ступеня. Рана має кратероподібну форму з омозоленими краями сіро-жовтого кольору, інколи рана проникає до кістки. При дії струму високої напруги можливе розшарування тканин, їх розрив, інколи з повним відривом кінцівки.
Місцеві пошкодження при ураженні блискавкою аналогічні пошкодженням, що наступають в результаті дії електричного струму. На шкірі часто виникають плями темно-синього кольору, що мають форму розгалуження дерева.
Більш небезпечними є загальні явища при електротравмі, які виникають в результаті впливу струму на нервову систему (втрата свідомості, зниження температури тіла, зупинка дихання, глибоке пригнічення серцевої діяльності, параліч). Стан потерпілого в момент електротравми може бути настільки тяжким, що він зовнішньо мало чим відрізняється від померлого: блідість шкірних покривів, широкі зіниці, що не реагують на світло, відсутність дихання і пульсу. Тільки уважне вислухування ділянки серця дозволяє встановити ознаки життя у потерпілого.
При більш легких ураженнях загальні явища можуть проявлятися у вигляді непритомності, тяжкого нервового потрясіння, запаморочення, загальної слабкості.
Одним з головних заходів надання першої допомоги є негайне припинення дії струму. Це досягається шляхом виключення джерела струму, відведенням електричних проводів від потерпілого (палкою або будь-яким діелектриком). Торкання потерпілого незахищеними руками при невідключених проводах небезпечно для особи, що надає допомогу.
Після розмежування потерпілого від проводів, необхідно ретельно його оглянути, ввести знеболююче. Місцеві пошкодження необхідно обробити і закрити пов’язкою, як при опіках. Необхідно пам’ятати, що загальний стан потерпілого може раптово погіршитися в найближчі часи після травми (порушення серцевої діяльності). Тому всіх осіб з електротравмою слід негайно евакуювати на вищий рівень медичного забезпечення.
Потерпілого тепло укривають та евакуюють в положенні лежачи. Під час транспортування необхідно ретельно слідкувати за його станом, в разі необхідності (при зупинці дихання та серцевої діяльності) здійснити реанімаційні заходи.
При тяжких загальних явищах, що супроводжуються розладами або зупинкою дихання, розвитком "мнимої смерті", єдиним дієвим заходом є негайне проведення штучного дихання (яке інколи потрібно проводити декілька годи підряд) у поєднанні з непрямим масажем серця.
Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 1467;