Соціально-психологічні методи управління

Соціально-психологічні методи управління реалізують мотиви соціальної поведінки людини. Мета соціально-психологічних методів — забезпечити наростаючи соціальні потреби людини, її всебічний гармонійний розвиток і підвищення на цій основі трудової активності та ефективної діяльності колективів.

Практична реалізація соціально-психологічних методів управління здійснюється за допомогою різноманітних засобів соціального орієнтування та регулювання, групової динаміки, розв'язання конфліктних ситуацій, гуманізації праці тощо.

Соціально-психологічні методи поділяються на дві основні групи: соціальні, до яких відносяться соціальне планування та прогнозування, соціальне стимулювання, соціальне регулювання, соціальне нормування, соціально-політичні методи, методи соціального почину, новаторства та психологічні (комплектування малих груп і колективів, гуманізація праці, психологічного впливу, професійного добору і навчання, формування психологічного клімату в колективі).

У зв'язку з тим, що зміна соціальних параметрів колективів відбувається під впливом факторів тривалого характеру дії особливого значення в цьому процесі набуває соціальне планування і прогнозування.

Соціальне планування здійснюється шляхом створення умов праці, забезпечення відпочинку, організації побуту, медичного обслуговування тощо. Соціальне планування включає методи планування за історико-логічним критерієм, диференційоване планування.

До методів соціального прогнозування належать функціонально-динамічне прогнозування, методи хронологічних спектрів схожості та аналогії, експертних оцінок, науково-художнього опису.

Соціальне стимулювання – це моральне стимулювання, яке здійснюється через нагородження орденами, медалями, грамотами, присудження звань тощо.

Методи соціального регулювання використовують для впорядкування і гармонізації соціальних відносин шляхом виявлення і регулювання інтересів і цілей різних колективів, груп та осіб. Це статути громадських організацій, угоди, взаємні зобов'язання, системи добору, розподілу соціальних потреб та інтересів.

Методи соціального нормування дають змогу впорядкувати соціальні відносини між колективами і певними працівниками шляхом уведення різних соціальних, моральних, етичних норм, які включають правила внутрішнього розпорядку, статути громадських організацій, кодекс робочої честі, правила виробничого етикету, форми дисциплінарних дій.

Соціально-політичні методи являють собою сукупність методів і способів формування ідейної впевненості, гуманістичної моралі, патріотичної активності мас. До соціально-політичних методів відносяться політична пропаганда і агітація, політичне виховання трудящих, контроль за діяльністю адміністрації.

Методи соціального почину, новаторства призначені для формування і підтримки в колективі найбільш прогресивних соціальних норм, інтересів, потреб, тенденцій соціального розвитку. Це економічне змагання, обмін досвідом, почин і новаторство, критика і самокритика, посвячення в робітники, організація; різноманітних святкових зборів тощо.

Психологічні методи управління спрямовані на регулювання стосунків між людьми шляхом створення оптимального психологічного клімату в колективі. Методи формування колективів та соціально-психологічною кліматув них забезпечують вплив на засадах добору його членів за характером, стажем, національністю тощо; це також призначення керівників, розташування кадрів на робочих місцях і т. ін.

Конкретні соціально-психологічні методи управління використовують на основі збирання соціальної інформації шляхом інтерв'ювання, анкетування, вивчення документів, структурних карт, спостереження і самоспостереження тощо та аналізу цієї інформації.

Соціально-психологічні методи доповнюють економічні та організаційно-адміністративні й утворюють у сукупності необхідний арсенал засобів управління діяльністю підприємства, будь-якого суб'єкта підприємницької чи іншої діяльності.

 

Правові методи

 

Правові методи – це такі методи, які допомагають регулювати поведінку людей у відповідності до правових норм, встановлених в даному суспільстві. Правове регулювання – форма регулювання суспільних відносин, завдяки якої поведінка їх учасників має відповідати вимогам, що містяться у нормах права.

Правова захищеність – право учасника суспільних, в тому числі, трудових відносин, на правову допомогу та реалізацію цього права. Соціальна захищеність – забезпечення учаснику трудових відносин права на соціальну підтримку з боку держави.

До правових методів відноситься правове регулювання: організації трудових відносин, робочого часу, дисципліни праці, заробітної платні, охорони праці, а також порядок розгляду трудових спорів.

Усі методи менеджменту взаємопов'язані між собою, і їх поділ на групи є достатньо умовним. Наприклад, техніко-економічний план (економічний метод) починає впливати на працівників підприємства після того, як він оформлений наказом директора (організаційно-адміністративний метод). При цьому можливі зміни в складі колективу працівників (соціально-психологічний метод), викликані необхідністю виконання цього плану. Тому застосування конкретного методу повинно мати комплексний характер.

 

Питання до обговорення

1. Сутність системи методів менеджменту.

2. Загальна класифікація методів менеджменту.

3. Особливості та проблеми розвитку і удосконалення системи методів менеджменту в сучасних умовах.

4. Сутність економічних методів та їх характеристика..

5. Зміст організаційно-адміністративних методів.

6. Характеристика соціально-психологічних методів.

7. Правові методи управління.

8. Підходи до розробки і застосування критеріїв оцінки ефективності системи методів менеджменту.

 

Практичне завдання

Побудуйте органіграму системи методів менеджменту та зв'язків між ними. Письмово прокоментуйте вид методу, цілі та умови застосування, переваги, зміст взаємозв'язку.

 

Тести

1. Як слід розуміти методи менеджменту?

1.1. Способи здійснення управлінської діяльності, за допомогою яких виконуються функції менеджменту і забезпечується реалізація його цілей та задач.

1.2. Способи впливу керуючої системи на керовану з метою виконання певних завдань.

1.3. Способи виконання функцій менеджменту.

2. На чому засновані методи менеджменту?

2.1. На основі чинних законів України.

2.2. На основі нормативних актів управління.

2.3. На дії об'єктивних законів розвитку суспільного виробництва.

3. Під впливом чого змінюються методи менеджменту?

3.1. Під впливом досвіду ефективного господарювання.

3.2. Під впливом змін умов діяльності організації, досягнень сучасної науки та досвіду ефективного господарювання.

3.3. Під впливом змін умов діяльності організації.

4. Яким методам управління організаціями належить провідна роль у сучасних умовах?

4.1. Соціально-психологічним.

4.2. Організаційно-розпорядчим.

4.3. Економічним.

5. Як слід розуміти організаційно-розпорядчі методи?

5.1. Засоби впливу на керовані системи.

5.2. Засоби впливу на колективи і окремих їхніх працівників, засновані на використанні об'єктивних (організаційних) відносин між ними.

5.3. Методи впливу на окремих працівників.

6. У чому полягає особливість організаційно-розпорядчих методів менеджменту?

6.1. Вони передбачають обов'язкове виконання відповідних правил та інструкцій.

6.2. Вони передбачають виконання відповідних розпорядчих актів управління.

6.3. Вони виражають прямий упорядкований вплив на систему управління і засновані на обов'язковості виконання відповідних наказів, положень, розпоряджень, інструкцій, правил тощо.

7. Що таке регламентування як метод менеджменту?

7.1. Введення в дію відповідних нормативних актів управління.

7.2. Розробка і введення в дію організаційних положень, правил, обов'язкових для виконання.

7.3. Розробка відповідних інструкцій для персоналу.

8. Що таке соціальне планування як метод менеджменту?

8.1. Система заходів, які спрямовані на підвищення ділової активності персоналу.

8.2. Система заходів, які спрямовані переважно на економічне стимулювання праці персоналу.

8.3. Система заходів, які спрямовані на удосконалення соціально-демографічної структури організації, поліпшення побутових умов праці та її стимулювання, підвищення ділової активності персоналу.

9. 3 якою метою використовується моральне стимулювання персоналу як метод менеджменту?

9.1. Для заохочення трудової та соціальної активності колективів, груп, окремих працівників.

9.2. Для заохочення трудової активності управлінського персоналу.

9.3. Для заохочення соціальної активності працівників.

10. Що таке соціально-психологічні методи менеджменту?

10.1. Сукупність заходів впливу на поведінку трудових колективів.

10.2. Сукупність конкретних заходів впливу на процеси формування трудових колективів, їхній розвиток, поведінку, структуру зв'язків.

10.3. Сукупність заходів, які сприяють всебічному розвитку окремих працівників.

11. У чому полягає специфіка соціально-психологічних методів менеджменту?

11.1. В їх спрямованості на інтереси окремих працівників організації.

11.2.В їх спрямованості на соціальні інтереси особи та колективу в управлінському процесі.

11.3.У безпосередньому впливі на психологію працівників.

12.Який взаємозв'язок існує між принципами та методами управління ?

12.1. За допомогою методів реалізовуються вимоги принципів управління.

12.2.Ніякого взаємозв'язку не існує.

12.3.Цей зв'язок визначає, як повинні працювати управлінці.

13. На яких стосунках ґрунтується застосування розпорядчих методів управління ?

13.1. На стосунках координації.

13.3.На стосунках субординації.

13.2. На неформальних стосунках.

13.3. На стосунках субординації.

14. Що належить до методів морального стимулювання?

14.1. Надання туристичних путівок.

14.2. Подяка за гарну роботу, офіційне чи неофіційне визнання професійної досконалості працівника.

14.3. Підбадьорювання та поблажливість у випадках притягнення до відповідальності.

15. Від чого перш за все залежить ефективне використання методів управління організацією?

15.1. Від знання методів управління та механізму їхньої дії.

15.2. Від знання стану, в якому перебуває об'єкт управління.

15.3. Від знання характеру проблемних ситуацій.

 

 








Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 3523;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.016 сек.