Небезпека інформаційного характеру
Глобального масштабу набувають сьогодні і небезпеки в інформаційній сфері, які виявляються в прагненні низки країн домінувати в світовому інформаційному просторі, а також в розробці концепції інформаційних воєн. Так, США розробляють космічну систему TeLe-desik, що складається з 840 супутників, які, передаючи на всю планету і окремі її регіони цілеспрямовану інформацію і модульовані випромінювання, здатні здійснювати інформаційну агресію: впровадження вірусів в комп'ютерні програми, виведення з ладу різних систем управління, комп'ютерних мереж і т. д., а також впливати на психофізіологічний і емоційний стан людей. Для цієї ж мети може використовуватися світова інформаційна система Інтернет.
Слід також відзначати наростання глобальних соціальних небезпек, здатних погубити окремі країни і світову спільноту в цілому.
5.1.5 Джерела соціальних небезпек:
- різні рівні розвитку цивілізації;
- відмінність соціально-політичних систем;
- різні темпи розвитку економіки;
- відмінність соціального положення населення;
- відмінність географічного положення держав;
- рівні військової потужності держав;
- расовий і національний склад населення і т. д.
- політика окремих країн і впливових міжнародних організацій.
Роль соціальних аспектів життєдіяльності сьогодні зростає. Причому природні катаклізми найчастіше об'єктивні і не залежать від волі людини. Зате небезпечні і надзвичайні ситуації соціального характеру, наприклад, війни, різного роду конфлікти (етнічні, конфесійні і ін.), терористичні акти, масові безлади і ін., безпосередньо пов'язані з діяльністю людей і тому бувають небезпечні і руйнівні, оскільки носять свідомий, цілеспрямований, планомірний і впорядкований характер.
Соціально-політичні небезпеки досить часто виникають при соціально-політичних конфліктах. Існує досить багато визначень конфліктів. Так, у політологічних словниках найпоширенішим є таке трактування конфлікту: зіткнення двох чи більше різноспрямованих сил з метою реалізації їхніх інтересів за умов протидії.
Джерелами конфлікту є:
- соціальна нерівність, яка існує в суспільстві;
- система поділу таких цінностей, як влада;
- соціальний престиж;
- матеріальні блага, освіта.
Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, поглядів, гостра суперечка, ускладнення, боротьба ворогуючих сторін різного рівня та складу учасників.
Якщо конфлікт виникає в суспільстві, то це суспільний конфлікт.
Помітне місце нині посідає один з різновидів соціального конфлікту — міжетнічний, пов'язаний із суперечностями, що виникають між націями. Особливої гостроти він набув у країнах, які зазнали краху форми державного устрою (СРСР, Югославія).
Існує дві форми перебігу конфліктів:
відкрита— відверте протистояння, зіткнення, боротьба;
закрита, або латентна, коли відвертого протистояння нема, але точиться невидима боротьба.
У основі виникнення і розвитку небезпечних і надзвичайних ситуацій соціального характеру лежать протиріччя, що серйозно порушують нормальне функціонування соціуму в різних сферах життєдіяльності, – економічній, політичній, соціальній, міжетнічній, конфесійній і інших.
Поняття «соціально-політичний конфлікт» використовується, коли трапляються великомасштабні зіткнення всередині держав (громадянська війна, страйки) та між державами (війни, партизанські рухи).
Ігнорування цих протиріч, відхід від рішення актуальних проблем сучасного суспільного розвитку як всієї світової спільноти, так і окремих держав і народів веде до самих непередбачуваних наслідків і катастроф – воєн, військових конфліктів, соціальних вибухів і інших катаклізмів.
В даний час серйозну небезпеку представляє міжнародний тероризм, перш за все в особі ісламського фундаменталізму. Живильним ґрунтом для нього є екстремізм і організована злочинність, які стали серйозною проблемою сучасної міжнародної спільноти. Їх витоки криються в особливостях соціально-політичного і економічного розвитку країн, викликаних зміною суспільно-політичної орієнтації суспільства і переходом до ринкових стосунків. Важливе значення тут мають і соціально-психологічні чинники.
Вищі інтереси світової спільноти, тобто інтереси виживання людської цивілізації, диктують необхідність дослідження погроз регіонального масштабу і протидії ним.
Вплив регіональних небезпек виявляється в самих різних сферах, але головним чином політичних, економічних і військових.
Всі вказані проблеми тісно взаємозв'язані і представляють серйозну небезпеку для людства, тому вирішувати їх необхідно комплексно і в рамках всієї світової спільноти.
Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 560;