Показники ефективності праці.

Для підвищення ефективності виробництва однією з центральних проблем економіки праці є визначення показників ефективності праці, встановлення її взаємозв`язку з ефективністю господарської діяльності.

Ефективність праці розглядають з двох боків: кількісного і якісного. З кількісної сторони ефективність визначається як відношення отриманого ефекту (результату) на понесені при цьому витрати.

З якісної сторони - це співвідношення між результативністю праці і економічністю зроблених витрат, тобто ступінь досягнення тієї або іншої цілі, співвіднесений із ступенем раціональності витрати використаних при цьому ресурсів.

Багатоаспектність ефективності як соціально-економічної категорії потребує розгляду ряду понять, що виражають її сутність. Система понять ефективності трудової діяльності подана на рис. .

Продуктивність праці це спроможність людини виробляти в одиницю часу певну кількість споживчої вартості.

Якщо продуктивність праці характеризує співвідношення результатів і витрат із кількісної сторони, то їхня якісна сторона потребує розгляду такого поняття, як якість праці. Це поняття в літературі і практиці вживається в різному змісті і з різною метою.

У теоретичному плані воно використовується як узагальнена характеристика кваліфікаційної складності праці з метою диференціації рівня заробітної плати шляхом побудови тарифної системи. На практиці часто застосовують це поняття як якість виконання роботи. Але оскільки при оцінці обсягу роботи або продукції це враховується як неодмінна умова, немає необхідності спеціально виділяти такий аспект якості праці.

Якість праці як характеристика ефективності повинна розглядатися з погляду двох критеріїв: результативності праці й економічності витрат. Під результативністю праці розуміється ступінь досягнення заданої цілі - у даному випадку забезпечення високої якості виконуваних робіт і послуг по всій сукупності споживчих властивостей (понад ті вимоги, що враховані при оцінці продуктивності праці). Економічність витрат визначається інтенсивністю праці і продуктивністю використання речовинних ресурсів.

Інтенсивність праці характеризує ступень її напруженості за одиницю часу і вимірюється кількістю витраченої енергії працівника. Чим вище інтенсивність праці, тим вище її продуктивність. Максимальний рівень інтенсивності праці визначається фізіологічними і психічними можливостями людського організму, а це означає, що інтенсивність праці має фізіологічні межі і не може бути необмеженою. Нормальна праця передбачає і нормальну її інтенсивність, тобто таку витрату енергії за робочу зміну, яка забезпечить повне відновлення працездатності до початку нового робочого дня.

 

 

 

 

Таким чином, ефективність праціхарактеризує обсяг роботи, продукції або послуг з урахуванням вимог до його якості, віднесений до приведених витрат ресурсів (з урахуванням їхньої питомої ваги і терміна окупності інвестицій) або чисельності працівників.

Принципове значення має встановлення функціонального зв`язку між ефективністю праці й ефективністю господарської діяльності. Варто мати на увазі, що поняття ефективності господарської діяльності ширше звичного поняття ефективності виробництва, оскільки мова йде не тільки про виробництво, але і про всі інші стадії економічного циклу, включаючи вивчення ринку, різноманітні дослідження і розробки для створення і реалізації конкурентоспроможної продукції. Ефективність праці відбиває ступінь плодотворності зусиль робітників з безпосереднього випуску продукції, надання послуг. А характер і зміст зусиль працівників з інших видів діяльності і їхній результат в узагальненому виді визначається стабільністю праці.

Стабільність праці означає ступінь стійкості, надійності і постійності організаційних і економічних умов, що забезпечують ефективну роботу персоналу підприємства, використання його трудового потенціалу, запобігання скритого безробіття. Стабільність праці з погляду її результативності й економічності витрат характеризується тим, що вона робить прямий вплив на платоспроможність підприємства, на раціональність зайнятості робітників і на продуктивність використання речовинних ресурсів.

Ефективність господарської діяльності - ступінь успішності роботи колективу із забезпечення конкурентоздатності продукції, встановлення надійних господарських зв`зків із постачальниками і споживачами, взаємовідносин з органами, що кредитують, і ін. З кількісної сторони ефективність господарської діяльності може бути оцінено як відношення прибутку до приведених витрат ресурсів. З якісної сторони вона формується як синтез ефективності праці і результатів зусиль зі створення необхідних для цього організаційних і економічних умов.








Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 871;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.