Поняття інформації, її вимірювання та класифікація

Науково - технічний прогрес у наш час неможливий без накопичення та вмілого використання інформації . Інформація стала головним фактором розвитку економічної , технічної і наукової сфер діяльності людства . Зараз у світі неможливо розв’язати жодної важливої проблеми без переробки значних обсягів інформації та без надійних засобів зв’язку. Інформація є ресурсом науки і виробництва . Відбувається процес інтенсивної інформатизації суспільства , інформаційна “ революція ” .

Слово «інформація» походить від латинського слова informatio, що в перекладі означає зведення, роз'яснення, ознайомлення. Поняття інформації розглядалося ще античними філософами. До початку промислової революції, визначення суті інформації залишалося прерогативою переважно філософів. Далі розглядати питання теорії інформації стала нова на той час наука кібернетика.

Визначення інформації. Інформація – це поняття, пов'язане з об'єктивною властивістю матеріальних об'єктів і явищ (процесів) породжувати різноманіття станів, які за допомогою взаємодій (фундаментальні взаємодії) передаються іншим об'єктам та відображаються в їх структурі. В повсякденній діяльності інформація – це відомості про навколишній світ, що сприймаються людиною або спеціальним пристроєм. На даний час не існує єдиного визначення терміна інформація. В різних галузях знання дане поняття описується своїм специфічним набором ознак.

Загальне поняття інформації подано у філософії, де під нею розуміють відображення реального світу. Як філософську категорію її розглядають як один з атрибутів матерії, що відбиває її структуру.

Погляд на інформацію з точки зору її споживачів окреслює таке поняття: Інформація — це нові відомості, які прийняті, зрозумілі і оцінені її користувачем як корисні. Іншими словами, інформація — це нові знання, які отримує споживач (суб'єкт) у результаті сприйняття і переробки певних відомостей. Інформація – це відомості, повідомлення, знання, дані , які є об’єктом збирання, зберігання, переробки та передачі з метою зменшення невизначеності в тій галузі, до якої вони відносяться, і вирішення поставлених задач .

В залежності від галузі використання термін «інформація» одержав безліч визначень, зокрема:

відомості або повідомлення про щось (побутове);

роз'яснення, виклад;

оригінальність, новизна;

комунікація та зв'язок, в процесі якого усувається невизначеність (інформаційна ентропія) (теорія зв'язку, американський вчений Клод Шеннон);

міра неоднорідності розподілу матерії та енергії у просторі та у часі, міра змін, якими супроводжуються всі процеси, що протікають у світі (український вчений Віктор Михайлович Глушков);

позначення змісту, отриманого з зовнішнього світу в процесі нашого пристосування до нього і пристосування до нього наших почуттів (американський вчений Норберт Вінер);

заперечення ентропії, міра хаосу в системі (термодинаміка, французький вчений Леон Бріллюен);

передача різноманітності (англійській філософ Вільям Росс Ешбі);

міра складності структур (французький вчений Абраам Моль);

ймовірність вибору (радянські вчені Аківа та Ісаак Яглон);

відображена різноманітність (радянський вчений Аркадій Дмитрович Урсул);

властивості матеріальних об'єктів породжувати та зберігати певний стан, який в різних матеріально-енергетичних формах може передаватись між об'єктами;

фундаментальний генералізаційно-єдиний безпочатково-нескінченний законопроцес автоосциляційного, резонансно-сотового, частотно-квантового та хвильового відношення, взаємодії, взаємоперетворення та взаємозбереження (у просторі та часі) енергії, руху, маси та антимаси на основі матеріалізації та дематеріалізації в мікро- та макроструктурах Всесвіту (інформаціологія, російський вчений Іван Йосипович Юзвішин);

результат інтелектуальної (аналітико-синтетичної чи евристичної) діяльності певної людини щодо подання відомостей, повідомлень, сигналів, кодів, образів тощо (Цимбалюк Віталій Степанович)

універсальна субстанція, що пронизує усі сфери людської діяльності, слугує провідником знань та думок, інструментом спілкування, взаєморозуміння та співробітництва, утвердження стереотипів мислення та поведінки (ЮНЕСКО);

документовані або публічно оголошені відомості про події та явища, що відбуваються у суспільстві, державі та навколишньому природному середовищі (Закон України «Про інформацію»).[1]

Існують також й інші, переважно несумісні між собою визначення поняття «інформація». Але практично всі чисельні погляди на сутність інформації групуються навколо двох концепцій — атрибутивної та функціональної.

В філософії інформація - одне з загальних понять, пов'язаних з матерією. Інформація існує в будь-якому матеріальному об'єкті у вигляді різноманіття його станів і передається від об'єкта до об'єкта в процесі їх взаємодії. Існування інформації як об'єктивної властивості матерії логічно випливає з відомих фундаментальних властивостей матерії - структурності, безперервної зміни (руху) та взаємодії матеріальних об'єктів. Структурність матерії проявляється як внутрішня розчленованість цілісності, закономірний порядок зв'язку елементів у складі цілого. Іншими словами, будь-який матеріальний об'єкт, від елементарної частинки до Всесвіту в цілому, являє собою систему взаємопов'язаних підсистем. Всі об'єкти, які до певного часу вважалися елементарними, тобто неподільними (атом, елементарні частинки), у подальших дослідженнях виявилися структурними. Термін «елементарний» по відношенню до матеріальних об'єктів в даний час у фізиці не застосовується. Польові форми матерії - електромагнітні та гравітаційні поля - існують як безперервно змінні процеси, а при деяких умовах виявляють корпускулярно-хвильовий дуалізм. Внаслідок безперервного руху, що розуміється в широкому сенсі як переміщення в просторі і розвиток у часі, матеріальні об'єкти змінюють свої стани. Стани об'єктів змінюється і при взаємодіях з іншими об'єктами. Множина станів матеріальної системи та всіх її підсистем представляє інформацію про систему.

Інформація в фізиці Об'єкти матеріального світу перебувають у стані безперервної зміни, яке супроводжується обміном енергії. При цьому зміна стану одного об'єкта призводить до зміни стану іншого об'єкта. Це явище, незалежно від того, як, які саме стани і яких саме об'єктів змінилися, називається передачею сигналу від одного об'єкта іншому. Зміна стану об'єкта при передачі йому сигналу називається реєстрацією сигналу. Сигнал або послідовність сигналів утворюють повідомлення, яке може бути сприйнято одержувачем в тому чи іншому вигляді, а також в тому чи іншому обсязі. Інформація в фізиці є термін, якісно узагальнюючий поняття «сигнал» і «повідомлення». Якщо сигнали та повідомлення можна обчислювати кількісно, то можна сказати, що сигнали і повідомлення є одиницями вимірювання об'єму інформації. Одне і теж повідомлення (сигнал) різними системами інтерпретується по-своєму. Наприклад, послідовно довгий і два короткі звукові (а тим більше в символьному кодуванні -..) сигналу в термінології азбуки Морзе - це літера Д (або D), в термінології БІОС від фірми AWARD - несправність відеокарти.

Інформація в живій природі Жива природа складна і різноманітна. Джерелами і приймачами інформації в ній є живі організми. Живий організм, що розглядається як система, має ієрархічну структуру. Ця структура відносно самого організму підрозділяється на внутрішні рівні: молекулярний, клітинний, рівень органів і, нарешті, власне організм. Однак, організм існує в деякій зовнішньої живому середовищі, рівнями якої є популяція, біогенез і вся жива природа в цілому (біосфера). На найвищому рівні організм існує в матеріальному світі. Між усіма цими рівнями циркулюють потоки не тільки речовини і енергії, але й інформації. У вищих організмів адаптація до зовнішнього середовища носить характер складної діяльності, яка є ефективною лише при досить повної та своєчасної інформації про навколишнє середовище. Приймачами інформації із зовнішнього середовища є органи почуттів (почуттів органи), до яких відносять зір, слух, нюх, смак, дотик і вестибулярний апарат. У внутрішній структурі організмів є численні внутрішні рецептори, об'єднані в нервову систему (нервова система). Структуру нервової системи утворюють аксони, що представляють, по суті справи, канали передачі інформації. Головними органами, що забезпечують збереження і обробку інформації є спинний мозок і головний мозок. Атрибутивною властивістю організмів є самоорганізація, вищим проявом якої є життя, що розуміється як відтворення організмів з покоління в покоління. І хоча інтуїтивно зрозуміло, що ця властивість прямо пов'язана із формуванням, зберіганням і передачею повної інформації про структуру, абстрактний опис передачі інформації є надзвичайно складним. Тим не менш, інформаційні процеси, що забезпечують існування цієї властивості, розкриті завдяки розшифрувань спадкових кодів, носієм яких в організмі є геном (Геном людини).

Інформація в математиці У математиці теорія інформації (математична теорія зв'язку) - розділ прикладної математики, який визначає поняття інформації, її властивості та встановлює граничні співвідношення для систем передачі даних. Основні розділи теорії інформації - кодування джерела (стискуюче кодування) і канальне (завадостійке) кодування. У теорії обробки сигналів не розкривається те, що слід позначати терміном інформація, наводяться тільки методи її обробки в процесах прийому / передачі. Автор фундаментальної праці «Математична теорія зв'язку" Клод Шеннон на увазі під терміном «інформація» щось фундаментальне. Інтуїтивно вважається, що інформація має зміст. Інформація зменшує загальну невизначеність і інформаційну ентропію.

Інформація в теорії управління У теорії управління (кібернетиці), предметом дослідження якої є основні закони управління, тобто розвитку систем управління, інформацією називаються повідомлення, що отримуються системою із зовнішнього світу при адаптивному управлінні (пристосуванні, самозбереженні системи управління).

Інформація в кібернетиці Основоположник кібернетики Норберт Вінер говорив про інформацію так: "Інформація це не матерія і не енергія, інформація - це інформація". Але основне визначення інформації, яке він дав у кількох своїх книгах наступне - інформація - це позначення змісту, отримане нами з зовнішнього світу в процесі пристосування до нього нас і наших почуттів. (Див.: Кібернетика, або управління і зв'язок в тварині і машині; або Кібернетика і суспільство.) Ця думка Вінера дає пряму вказівку на об'єктивність інформації, тобто її існування в природі незалежно від свідомості (сприйняття) людини. Сучасна кібернетика вважає інформацію об'єктивною властивістю матеріальних об'єктів і явищ породжувати різноманіття станів, які за допомогою фундаментальних взаємодій матерії передаються від одного об'єкта (процесу) іншому, і відображаються в його структурі. (Див. В. М. Глушков, М. М. Амосов та ін. . "Енциклопедія кібернетики". Київ. 1975 р.) Матеріальна система в кібернетиці розглядається як множина об'єктів, які самі по собі можуть перебувати в різних станах, але стан кожного з них визначається станами інших об'єктів системи. У природі безліч станів системи являє собою інформацію, самі стани являють собою первинний код, або код джерела. Таким чином кожна матеріальна система є джерелом інформації.

У залежності від матеріальної форми носія, інформація буває двох основних видів - аналогова й дискретна. Аналогова інформація змінюється в часі безперервно і приймає дійсні значення. Дискретна інформація змінюється в деякі моменти часу і приймає значення з деякої множини значень. Будь-який матеріальний об'єкт або процес є первинним джерелом інформації. Всі можливі його стани складають код джерела інформації. Миттєве значення станів представляється як символ («літера») цього коду. З наведеного уявлення логічно і просто витікає вибір одиниці вимірювання кількості інформації. Уявімо собі систему, яка може знаходитися всього в двох станах. Присвоюємо одному з них код джерела «1», а іншому - «0». Це мінімальна кількість інформації, що може містити система. Вона і є одиницею виміру інформації і називається біт (від англійського bit - binary digit-двійкова цифра). Існують і інші, більш складні, одиниці вимірювання кількості інформації.

Еталоном вимірювання інформації вибирається елемент , який може з однаковою ймовірністю прийняти два різні значення (наприклад, 0 і 1) . Вважають , що такий об’єкт містить інформацію в 1 біт . Для визначення кількості інформації використовують також

1 байт = 8 біт

1 кілобайт (Кбайт) = 1024 байт

1 мегабайт (Мбайт) = 1024 кілобайт

1 гігабайт (Гбайт) = 1024 мегабайт

Визначення кількості інформації неможливо без розгляду поняття невизначеності стану системи (ентропії системи) Дійсно, одержання інформації завжди зв'язане зі зміною ступеня невизначеності одержувача про стан цієї системи

До одержання інформації одержувач міг мати деякі попередні (апріорні) відомості про систему a; міра непоінформованості про системуG(a)і є для нього мірою невизначеності стану системи. Після одержання деякого повідомлення β одержувач отримав деяку додаткову інформацію , що зменшила його апріорну непоінформованість так, що апостеріорна (після одержання повідомлення β) невизначеність стану системи стала .

Тоді кількість інформації про систему a , одержана в повідомленні β , визначиться як , тобто кількість інформації виміряється зміною (зменшенням) невизначеності стану системи

Якщо кінцева невизначеність звернеться в нуль, то первісне неповне знання заміниться повним знанням і кількість інформації . Іншими словами, ентропія системи G(a) може вважатися мірою відсутньої інформації

Ентропія системи G(a), що має N можливих станів, відповідно до формули Шеннона, дорівнює

,

де Рi імовірність того, що система знаходиться в стані i

Для випадку, коли всі стани системи рівноімовірні, її ентропія

.

Розглянемо приклад. Є n - розрядне повідомлення, що використовує m різних символів . Оскільки кількість кодових комбінацій буде N = тn, то при рівній імовірності появи кожної з них кількість інформації, одержаної абонентом в результаті отримання повідомлення, буде

I=logN=n log m

Якщо як основу логарифма прийняти m , то I=n Тоді кількість інформації (при повному апріорному незнанні абонентом змісту повідомлення) дорівнює обсягу даних , прийнятих каналом зв'язку. Для нерівноімовірних станів системи завжди I<n.

Найбільш часто використовуються двійкові і десяткові логарифми Одиницями виміру в цих випадках є відповідно «біт» і «дит». Ступінь інформативності повідомлення визначається відношенням кількості інформації до обсягу даних, тобто

, де 0≤R≤1

R характеризує лаконічність повідомлення. Зі збільшенням R зменшуються обсяги роботи з перетворення інформації (даних) в системі. Тому прагнуть до підвищення інформативності, для чого розробляються спеціальні методи оптимального кодування інформації.

Для того щоб інформація могла передаватися від одного об'єкта до іншого як до приймача, необхідно, щоб був якийсь проміжний матеріальний носій, який взаємодіє з джерелом. Такими переносниками в природі, як правило, є швидко поширювані процеси хвильової структури (космічні, гамма і рентгенівські випромінювання, електромагнітні та звукові хвилі), потенціали гравітаційного поля. При взаємодії електромагнітного випромінювання з об'єктом в результаті поглинання або відбиття змінюється його спектр, тобто змінюються інтенсивності деяких довжин хвиль. Змінюються при взаємодії з об'єктами і гармоніки звукових коливань. Інформація передається і при механічній взаємодії, однак механічна взаємодія, як правило, призводить до значних змін структури об'єктів (аж до їх руйнування), та інформація сильно спотворюється.

Перенесення інформації джерела на структуру носія називається кодуванням. При цьому відбувається перетворення коду джерела в код носія. Носій з перенесеним на нього кодом джерела у вигляді коду носія називається сигналом. Приймач сигналу має свій набір можливих станів, який називається кодом приймача. Сигнал, взаємодіючи з об'єктом-приймачем, змінює його стан. Процес перетворення коду сигналу в код приймача називається декодуванням.

Передачу інформації від джерела системи можна розглядати як інформаційну взаємодію. Інформаційна взаємодія кардинально відрізняється від інших взаємодій. При всіх інших взаємодіях матеріальних об'єктів відбувається обмін речовиною і (або) енергією. При цьому один з об'єктів втрачає речовину або енергію, а інший отримує їх. Це властивість взаємодій називається симетричністю. При інформаційній взаємодії приймач отримує інформацію, а джерело не втрачає її. Інформаційна взаємодія несиметрична Інформація сама по собі не матеріальна, вона є властивістю матерії, як, наприклад, структурність, рух, і існує на матеріальних носіях у вигляді своїх кодів. Інформація завжди пов'язана з матеріальним носієм, з матеріальними процесами і має деяке зображення.

Інформація, відображена в будь-якій формі, називається повідомленням. Повідомлення представляються у вигляді сигналів і даних. Сигнали використовуються для передачі інформації в просторі між джерелом і одержувачем, а дані - для зберігання (тобто для передачі в часі). Дані – це результат фіксації, відображення інформації на будь-якому матеріальному носії, у вигляді стану (форми) цього носія. При цьому передбачається можливість хоча б однократної зміни цього стану. Дані, що є результатом фіксації деякої інформації, самі можуть виступати як джерело інформації. Інформація, яку видобувають із даних, може піддаватися обробці, і результати обробки фіксуються у вигляді нових даних.

Предметом вивчення науки інформатики є саме дані: методи їх створення, зберігання, обробки і передачі. А сама інформація, зафіксована в даних, її змістовний сенс цікаві користувачам інформаційних систем, що є фахівцями різних наук і галузей діяльності: медика цікавить медична інформація, геолога - геологічна, підприємця - комерційна тощо. (У тому числі фахівця з інформатики цікавить інформація з питань роботи з даними). Сукупність даних, що представляють повідомлення на матеріальному носії, утворює документ. Документ - матеріальний об'єкт, що містить інформацію в зафіксованому вигляді і спеціально призначений для її передачі в часі і просторі. Документ - це матеріальний об'єкт, що містить дані, що відображають деяку інформацію.

З матеріальної точки зору інформація - це порядок проходження об'єктів матеріального світу. Наприклад, порядок проходження літер на листі паперу за певними правилами є письмовою інформацією. Порядок проходження різнокольорових точок на аркуші паперу за певними правилами є графічною інформацією. Порядок проходження музичних нот є музичною інформацією. Порядок проходження генів в ДНК є спадковою інформацією. Порядок проходження бітів в ЕОМ є комп'ютерною інформацією і тд. і тп. Для здійснення інформаційного обміну потрібна наявність необхідних і достатніх умов. Необхідні умови:

1. Наявність не менше двох різних об'єктів матеріального або нематеріального світу.

2. Наявність у об'єктів загальної властивості, що дозволяє ідентифікувати об'єкти в якості носія інформації.

3. Наявність у об'єктів специфічної властивості, що дозволяє розрізняти об'єкти один від одного.

4. Наявність властивості простору, що дозволяє визначити порядок проходження об'єктів. Наприклад, розташування письмової інформації на папері - це специфічна властивість паперу, що дозволяє розташовувати літери зліва направо і зверху вниз. Достатня умова одна:

1. Наявність суб'єкта, здатного розпізнавати інформацію. Це людина і людське суспільство, суспільства тварин, суспільство роботів і тд.

Різні об'єкти (букви, символи, малюнки, звуки, слова, пропозиції, ноти і тп.) взяті по одному разу утворюють базис інформації. Інформаційне повідомлення будується шляхом вибору з базису копій об'єктів і розташування цих об'єктів в просторі в певному порядку. Довжина інформаційного повідомлення визначається як кількість копій об'єктів базису і завжди виражається цілим числом. Необхідно розрізняти довжину інформаційного повідомлення, яке завжди вимірюється цілим числом, і кількість знань, що міститься в інформаційному повідомленні, яке вимірюється в невідомій одиниці виміру. Одне і теж інформаційне повідомлення може бути виражене літерами, словами, пропозиціями, файлами, картинками, нотами, піснями, вигляді відеокліпами, будь-якою комбінацією всіх раніше названих. Чим би ми не висловлювали інформацію - змінюється тільки базис, а не інваріант.

Класифікація інформації Інформацію можна розділити на види за різними критеріями.

• За способом сприйняття

o Візуальна - сприйнята органами зору.

o Аудіальна - сприйнята органами слуху.

o Тактильна - сприйнята тактильними рецепторами.

o Нюхова - сприйнята нюховими рецепторами.

o Смакова - сприйнята смаковими рецепторами.

• За формою подання

o Текстова - передана у вигляді символів, призначених позначати поняття мови.

o Числова - у вигляді цифр і знаків, що позначають математичні дії.

o Графічна - у вигляді зображень, предметів, графіків.

o Звукова - усна або у вигляді запису передача мови аудіальним шляхом.

• Згідно призначення

o Масова - містить тривіальні відомості і оперує набором понять, зрозумілим більшій частині суспільства.

o Спеціальна - містить специфічний набір понять, при використанні відбувається передача відомостей, які можуть бути не зрозумілі основній масі суспільства, але необхідні і зрозумілі в рамках вузької соціальної групи, де використовується дана інформація.

o Особиста - набір відомостей про будь-яку особистості, що визначає соціальний стан і типи соціальних взаємодій всередині популяції.

Дезінформацією називається один із способів маніпулювання інформацією, як то введення кого-небудь в оману шляхом надання неповної інформації або повної, але вже не потрібної інформації, спотворення контексту, спотворення частини інформації. Мета такого впливу завжди одна - опонент повинен вчинити так, як це необхідно маніпулятору. Вчинок об'єкта, проти якого спрямована дезінформація, може полягати в ухваленні потрібного маніпулятору рішення або у відмові від прийняття невигідного для маніпулятора рішення.

 

Властивості інформаціїНайважливішими, з практичної точки зору, властивостями інформації є цінність, достовірність та актуальність.

Цінність інформації — визначається забезпеченням можливості досягнення мети, поставленої перед отримувачем інформації.

Достовірність — відповідність отриманої інформації об'єктивній реальності навколишнього світу. У властивості достовірності виділяються безпомилковість та істинність даних, а також адекватність. Під безпомилковістю розуміється властивість даних не мати прихованих випадкових помилок. Випадкові помилки в даних обумовлені, як правило, ненавмисними спотвореннями змісту людиною чи збоями технічних засобів при переробці даних в інформаційній системі.

Актуальність — це міра відповідності цінності та достовірності інформації поточному часу (певному часовому періоду)

Ідентичність — це властивість даних відповідати стану об'єкта.

Властивість недоступності При розгляді захищеності даних можна виділити технічні аспекти захисту даних від несанкціонованого доступу та соціально-психологічні аспекти класифікації даних за мірою їхньої конфіденційності та секретності.

Інші властивості інформації

1. Суспільна природа — джерелом інформації є пізнавальна діяльність людей, суспільства.

2. Мовна природа — інформація виражається за допомогою мови — знакової системи будь-якої природи, яка служить засобом спілкування, мислення, висловлювання думки. Мова може бути природною, що використовується у повсякденному житті та служить формою висловлення думок і засобом спілкування між людьми а також штучною, створеною людьми з певною метою (наприклад, мова математичної символіки, інформаційно-пошукова, алгоритмічна та ін. мови.

3. Невідривність від мови носія

4. Дискретність — одиницями інформації як засобами висловлювання є слова, речення, уривки тексту, а у плані змісту — поняття, висловлювання, описання фактів, гіпотези, теорії, закони тощо.

5. Незалежність від творців

6. Старіння — головною причиною старіння інформації є не сам час, а поява нової інформації, з надходженням якої попередня інформація виявляється невірною, перестає адекватно передавати явища та закономірності матеріального світу, людського спілкування та мислення).

7. Розсіювання — існування у багатьох джерелах.

За формою подання

В останні роки намітився ресурсний підхід до інформації. Інформаційний ресурс — особливий вид ресурсів, оснований на ідеях і знаннях, накопичених у результаті науково-економічної діяльності людей та представлених у формі, що дозволяє нагромадження, реалізацію й відтворення. Інформаційні ресурси поряд із матеріальними ресурсами (енергія, сировина, праця) — необхідні компоненти і база суспільного виробництва.

Інформація як ресурс має всі властивості товару: його можна продавати, купувати, зберігати, знищувати тощо . Разом з тим інформаційний ресурс має ряд характерних рис

1. На відміну від інших (матеріальних) ресурсів він невичерпний. По мірі розвитку суспільства і зростання споживання знань його запаси зростають.

2. В міру використання ресурс не зникає, а зберігається і може навіть збільшитися за рахунок конструкційної трансформації отриманих повідомлень з урахуванням конкретних умов його використання.

3. Несамостійний сам по собі, він має лише потенційне значення. Тільки в поєднанні з іншими ресурсами (досвід, праця, кваліфікація, техніка, енергія, сировина) інформаційний ресурс виявляє свою рушійну силу.

4. Ефективність його застосування пов'язана з ефектом непервісного (повторного) виробництва знань. Інформаційна взаємодія дає змогу одержати новезнання ціною значно менших витрат порівняно з витратами праці, енергії, часу на його пряме генерування.

5. Виступає формою безпосереднього (прямого) включення науки (у тому числі теоретичних досліджень) до складу продуктивних сил.

6. Застосування нового інформаційного ресурсу замість застарілого здатне здійснити дії радикального характеру, у багато разів підвищити продуктивність праці, докорінно змінити умови праці тощо .

7. Інформаційний ресурс виникає в результаті не просто розумової праці, а в результаті його творчої частини. Інтелектуальна праця (наукова праця чи керування) включає дві частини: рутинну і творчу. Рутинна частина роботи сама по собі «неінформативна», вона не збільшує потенціалу потрібних знань, не змінює уявлення про шляхи досягнення мети. Збільшення роботи за рахунок рутинної її частини не веде до зростання інформаційного ресурсу.

Інформаційний ресурс може виступати в пасивних і активних формах. До пасивного належать такі форми існування знань, коли знання не зв'язані, або слабко зв'язані з конкретними прикладними галузями. До таких форм можна віднести книги, журнальні статті, патентні описи, банки даних. Крім того, пасивною формою існування інформаційного ресурсу можуть бути і знання, «прив'язані» до конкретних предметних сфер (вибірки з баз даних), якщо вони некомплектні, тобто недостатні для здійснення практичних заходів для їх цілеспрямованого застосування.

До активних форм існування інформаційного ресурсу відносяться наступні основні форми: модель, алгоритм, програма, проект, база знань як елемент штучного інтелекту. Кожна з цих активних форм інформаційного ресурсу може мати різні ступені спільності, науково-технічний рівень і завершеність (комплектність). Однак ці форми можна трактувати як стадії «дозрівання» інформаційного ресурсу, ступеня доведення його до готовності перетворитися в «силу».

Керування виробництвом — складний динамічний процес. У будь-якому об'єкті керування згодом змінюються параметри і характеристики, що описують стан системи. Відбувається безупинна заміна одного стану іншим. Для керування процесами виробництва необхідно враховувати ці зміни, навчитися прогнозувати їх та керувати ними. Тому вироблення управлінських рішень — це безупинний процес переробки інформації.

Для інформації характерна особливість — її корисність для споживачів, зокрема, при виробленні і прийнятті планово-управлінських рішень. Саме корисність інформації відрізняє її від даних, до яких можна віднести окремі відомості про предмети, події та явища, факти й ознаки спостережень, зафіксованих людиною або пристроєм. Дані перетворяться в інформацію тільки в момент використання та усвідомлення їхнього значення: активні використовувані відомості — інформація; пасивні, законсервовані відомості — дані, тобто дані — це сигнали, з яких ще треба витягти інформацію.

Інформація невіддільна від процесу інформування користувачів. Відомості стають інформативними, тобто перетворяться в інформацію, тільки якщо вони нові, достовірні і зменшують невизначеність з того чи іншого питання На шляху від джерела до користувача інформація зазнає ряд перетворень, де значеннєві аспекти повідомлень відсуваються на другий план. Тому на проміжних стадіях перетворень замість поняття «інформація» використовується поняття «дані».

Спеціалісти поділяють інформацію на декілька типів: факти, оцінки, прогнози, узагальнені зв'язки та конфіденційна інформація, які є суттєвими при розробленні інформаційних технологій.

Факт — це інформація про подію, процес, існуючий стан, які мають місце в середовищі (наприклад, про виробництво і продаж продукції, про фактичний стан ринку й попит на товари, про ціни). Фактична інформація, використовувана в управлінні , дуже різнорідна, формується з різних джерел, має великі обсяги, підлягає накопичуванню в базі даних та подальшій обробці, в основній масі циклічно поновлюється

На всіх стадіях управління існує значна потреба у фактичній інформації як про внутрішнє, так і про зовнішнє середо­вище. Ця інформація — основа для ситуаційного аналізу, контролю виконання планів , вивчення динаміки показників та прогнозування їх на майбутнє.

Оцінка — ґрунтується на висновках, одержаних при обробці інформації за минулий чи нинішній час. Інформація, яка містить оцінку процесу, явища, стану, є основою для прийняття рішень. Так, оцінка конкурентоспроможності товару дозволяє прийняти рішення про необхідність його вдосконалення (модернізацію) чи зняти з виробництва як застарілий.

Оцінка не завжди є достовірною інформацією і може мати різні рівні помилковості. Це пов'язано із правильністю використаних ме­тодів вимірювання і методик розрахунків, похибок у вибірці, професійних знань спеціаліста, який вибрав методику розрахунку та дав оцінку. Інформацію з оцінками необхідно зберігати у базі даних для подальшого аналізу їх правильності і набуття знань на майбутнє, особливо при використанні баз знань та експертних систем.

Прогноз — інформація, отримана в результаті розрахунків показників на майбутнє. Для прогнозу використовуються різні методи і моделі розрахунків (екстраполяція тенденцій, кореляційний і регресійний аналіз), знання експертів і спеціалістів у конкретній предметній галузі. Достовірність прогнозу може бути оцінена шляхом використання іншого методу прогнозу та порівняння отриманих результатів, оцінки якості моделі і т. п. Крім того, можна порівняти прогнозну й фактичну інформацію та зробити висновки.

Узагальнені зв'язки — один із найважливіших показників в управлінні . Характеризують ступінь залежності досліджуваного показника від одного чи кількох інших показників (наприклад, залежність попиту на товар від ціни та рівня доходів покупців). Узагальнені зв'язки дають можливість побачити не тільки ті дані, що лежать «на поверхні», а й системні зв'язки між показниками і тому широко використовуються в ситуаційному аналізі та розробленні тактики і стратегії виробництва

Конфіденційна інформація, як і джерело її отримання, не підлягає розголошенню й має різний рівень надійності. Використовується конфіденційна інформація про плани конкурентів, про науково-технічні досягнення, можливі зміни у законодавстві стосовно виробництва, торгівлі, податків тощо Конфіденційна інформація – це відомості , які перебувають в володінні , користуванні чи розпорядженні окремих осіб чи організацій і поширюється згідно з передбаченими ними правилами

Чутки на відміну від конфіденційної інформації можуть бути опубліковані, висловлені в публічних виступах та заявах. Навіть коли зміст чуток не відповідає дійсності, вони можуть тимчасово викликати змі­ни на ринку. Так, чутки про зміни у законодавстві України відносно продажу цукру за кордон привели до зміни цін на національному ринкові , а заява про можливе зниження рівня видобування нафти призвела до змін на світовому ринку нафти.

За певних умов конфіденційна інформація та чутки можуть бути важливими джерелами інформації для прийняття рішень. Їх використання, моделювання й прорахунки ситуацій згідно з цими даними дозволяють знизити ризик підприємців і комерсантів , у господарській діяльності, своєчасно виробити контрзаходи, впевненіше діяти на ринку.

Інформація може бути виражена в табличній і графічній формі, у вигляді текстів та динамічних рядів

Таблична (матрична) форма — найбільш поширена форма подання як первинної, так і результатної інформації. Таку форму мають первинні документи (рядки в документах і реквізити, які можна розглядати як стовпчики), вихідні документи (звіти, відомості, обчислювальні таблиці), дані на машинних носіях у реляційних базах даних.

При обробці табличної інформації найбільш поширена організація реляційних баз даних із використання відповідних систем управління базами даних (СУБД); Рох Рго For Windows, Ассеss, Informix, Oraclе. Реляційна модель даних визначається набором двомірних і плоских таблиць, які складаються із стовпчиків та рядків. Так , на машиннім носії можна подати будь-який лінійний файл даних. При цьому розробляється спеціальне програмне забезпечен­ня, яке дає змогу розв'язувати необхідні задачі

На практиці набула поширення обробка табличної інформації з використанням електронних таблиць За допомогою табличних процесорів забезпечується виконання традиційних розрахунків, пов'язаних з маніпулюванням даними рядків і стовпчиків, із використанням вбудованих функцій виконуються спеціальні розрахунки, реалізуються алгоритми, методи дослідження операцій тощо. Використанню електронних таблиць сприяє можливість експорту-імпорту даних з електронних таблиць у базу даних і навпаки

Графічне відображення інформації дає більш наочне і концентроване уявлення про динаміку процесів та стан ринку, функціональні залежності між двома і більше факторами , дозволяє виявити закономірності, ще склалися, тощо. У багатьох випадках графічна інформація ефективніше сприймається персоналом управління і сприяє прийняттю правильних рішень.

Графічне відображення інформації може бути результатом розв'язання задач на підприємстві або одержано іззовнішніх джерел. Графіки різних видів будуються за допомогою електронних таблиць, окремих текстових процесорів або спеціального програмного забезпечення. Графічні процесори можуть використовуватися для створення не тільки комерційної графіки, а й ілюстративної (векторна та растрова), наукової графіки.

Із появою ручних і планшетних сканерів та відповідних програмних засобів стало можливим введення і використання зовнішньої графічної інформації.

Текстова інформація широко використовується в управлінні та у виробничій діяльності. Це дані звітів, публікації науково-дослідницьких матеріалів, аналітична інформація, пояснені висновки, які часом є більш суттєвими для прийняття рішень, ніж «суха» цифра розрахунків. Переважна більшість зовнішньої інформації не фіксована на машинних носіях, певна частина знаходиться в базах даних інформаційних служб або самого підприємства. Для роботи з текстовою інформацією використовуються текстові процесори, які забезпечують набір тексту, зберігання його на машинних носіях, перегляд та друк. Для роботи з текстом (реклама, проспект, матеріали презентацій) можуть бути використані настільні видавничі системи.

Текстова інформація відноситься до найменш формалізованої форми відображення інформації. Практично вона відображається в вигляді текстових файлів і не підлягає автоматизованій обробці (пошуку та групуванню даних, видачі інформації за запитом і т. п.) Поява гіпертекстових програмних засобів забезпечує організацію ведення і подальше використання баз даних текстових документів Гіпертекстова технологія передбачає переміщення від одних об'єктів інформації до інших з урахуванням їх змістових зв'язків. Вона орієнтована на обробку інформації не замість людини, а разом зі спеціалістом і за характером є творчою.

Сучасні інформаційні технології, організація баз та банків даних забезпечують прямий і зворотний обмін інформацією й доступ до неї користувачів на всіх стадіях управління. Особливо це важливо на стадії прийняття рішень при оцінюванні альтернативних варіантів, коли спеціаліст може використати інші методики або виявити потреби у додаткових даних і повернутися до стадії збирання даних.

Основними вимогами до інформації, що використовується в управлінні, є її повнота, достовірність, актуальність, а також оперативність її збирання. Використання в управлінні інформації, що відповідає цим вимогам, дозволяє отримати ринкові переваги, знижує фінансовий ризик, підкріплює інтуїцію та ефективно підтримує прийняття рішень.

Потреба в інформації для прийняття рішень значно зросла зі становленням в Україні ринкової економіки, особливо при невизначеності, пошуку шляхів виходу із становища, що склалося, і зниження ступеня ризику, необхідності оперативного виявлення змін у зовнішнім середовищі та своєчасного реагування на них на об'єкті діяльності.

Інформація, що використовується в управлінні , відображає показники внутрішнього та зовнішнього середовища об’єкта. Ці показники постійно змінюються, що спричиняє необхідність їх поновлення, коригування, поповнення. Одночасно для аналізу динаміки і прогнозування показників стану ринку, попиту й потреби в товарах та діяльності конкурентів інформацію необхідно нако­пичувати, зберігати, що також збільшує її обсяги.

Перехід від орієнтації економічної діяльності на регіони до державних і міжнародних умов привів до використання більш широкого кола показників та даних, які необхідно збирати по різних каналах: законодавство, міжнародні кодекси й правила, інформація про ринок, товари, конкурентів, ціни інших держав тощо.

На сьогодні існує значна потреба в інформації про дослідження, які досі проводилися дуже обмежено і на галузевому чи державному рівні практично відсутні. Водночас необхідно вивчати потреби споживачів та їх мотивації у виборі товарів, а не просто попит. А це пов'язано зі збиранням та обробкою більш деталізованої інформації, виявленням тенденцій і перспектив.

Нині все більшого значення набувають заходи щодо стимулю­вання збуту, товаропросування, рекламної діяльності. Це збільшує погреби в інформації, що пов'язана із проведенням виставок, презентацій, рекламних кампаній.

Економічна інформація являє собою сукупність різних відомостей економічного характеру, що виникають при підготовці виробництва, у процесі виробничо-господарської діяльності і при керуванні цією діяльністю.

Система економічної інформації — це сукупність методів генерації, передачі й переробки інформації в усіх ланках економіки підприємства.

За рівнем виникнення і передачі економічна інформація характеризується своїм об'єктом та джерелом. Під об'єктом інформації розуміється об'єкт чи явище, що мають реальне втілення і прикметні риси й існують фактично або в уяві людей, наприклад, структурні підрозділи, працівники тощо .

Під джерелом інформації розуміється елемент, який може виробляти вхідні повідомлення для системи, наприклад, посадова особа, відділ і т д

На основі об'єкта інформації створюється економічна інформаційна система. Вона розчленовується на елементи, кожний із яких теж має властивості системи. Таким чином, у результаті послідовного розчленовування створюється система взаємозалежних одиниць інформації, які впливають один на одного.

Інформаційну сукупність, що утворилася при об’єднанні елементів за рівнями, називають складеною одиницею інформації. Кожна складена одиниця інформації підрозділяється на інформаційні сукупності більш низького рівня. Найменшою одиницею є реквізит — неподільна одиниця даних, що має визначений зміст.

Кожен реквізит являє собою набір символів і має свою назву. Найменування типу реквізиту необхідне для відображення його змісту і для звертання до нього. Прикладами реквізитів є прізвище, ім'я, по батькові людини , назва товару , кількість відвантаженої продукції тощо

Із реквізитів будуються всі інші структурні одиниці, у яких елементи логічно зв'язані чи об'єднані один з одним.

У процесі автоматизованої обробки інформації реквізити підрозділяються на основи й ознаки. Основи характеризують кількісні властивості об’єктів, наприклад, кількість виробів, розцінка тощо Ознаки характеризують якісні властивості об’єктів, наприклад, найменування товару, прізвище, ім'я, по батькові працівника тощо.

При обробці інформації в машині над основами виконуються арифметичні дії, а за допомогою ознак здійснюється пошук інформації, її вибірка, сортування тощо .

Основи і пов’язані з ними ознаки утворюють показники. На показниках створюються документи. Під документом варто розуміти таку інформаційну сукупність, яка має цілком самостійне значення, характеризується повним набором реквізитів і показників та зафіксована на носії.

При розв’язуванні економічних задач на ЕОМ прийнята така ієрархія даних по зростанню логічної складності:

агрегат даних — це іменована сукупність двох чи більш реквізитів, наприклад, дата народження працівника;

запис — це сукупність логічно зв'язаних реквізитів, використовуваних для опису об’єктів, наприклад, дані про робітника Сукупність взаємозалежних типів реквізитів, розташованих у визначеній послідовності, утворить шаблон відповідної структури запису ;

таблиця — це іменована сукупність записів для об'єктів одного типу, наприклад, «Дані про всі підрозділи університету» ;

файл – це іменована частина диску для зберігання певної логічно пов’язаної інформації Файл може містити одну або кілька таблиць ;

база даних — це іменована сукупність взаємозалежних таблиць або файлів, призначених для одночасного використання багатьма користувачами, наприклад, файли “ Матеріали “, “ Продукція “, “Робітники “ тощо .

З погляду економічного керування економічна інформація класифікується за різними ознаками

1. За функціями керування інформацію підрозділяють на директивну, нормативну, планову, облікову, статистичну, аналітичну, звітну, довідкову і спеціальну.

Під директивною інформацією розуміються дані, що містяться в директивних документах; під нормативною інформацією — зведення про діючі і проектовані нормативи показників, під плановою інформацією — дані планів, проектів та прогнозів; під обліковою інформацією — дані бухгалтерського обліку; під аналітичною інформацією — дані оперативного обліку; під статистичною інформацією — дані статистичного обліку; під звітною інформацією — дані про фактичний стан різних сторін виробничо-господарської діяльності підприємства; під довідковою інформацією — повідомлення, сформовані за запитами користувачів системи; до спеціальної інформації відносяться сегменти для задач тощо

2. За місцем виникнення інформація поділяється на внутрішню і зовнішню.

Внутрішньою називається інформація, що виникає в об'єкті (підприємство, цех, склад тощо).

Внутрішня інформація підрозділяється на інформацію про продукцію, про виробничі процеси і про внутрішні події. Інформація про продукцію характеризує якісні та кількісні сторони продукції. Інформація про процеси виробництва подає дані про хід технологічного виробництва, про енергоносії тощо . Інформація про внутрішні події включає дані про простої, відсутність матеріальних цінностей тощо

Зовнішня інформація підрозділяється на планову, нормативно-довідкову й інформацію про зовнішні події. До планової зовнішньої інформації відноситься інформація про параметри об'єкта керування на майбутній період. Нормативно-довідкова інформація містить різні нормативні і довідкові дані. Інформація про зовнішні події включає повідомлення про зміну нормативів, недостачу матеріальних цінностей на виробництві тощо

3. За стадіями створення інформація підрозділяться на вхідну, вихідну і проміжну. Вхідна інформація — це інформація, що виникає на первинній стадії процесу керування. Вона включає набір вхідних даних, необхідних для рішення задач. До вхідних даних можуть бути віднесені всі первинні дані й нормативно-довідкова інформація. . Вхідна інформація вводиться у ПЕОМ без попередньої обробки . До неї належать дані про фактичні витрати на виготовлення товарів та їх продаж, дані анкетних опитувань та маркетингових досліджень, інвентаризації товарів тощо. Вхідна первинна інформація найбільш детальна і є основою для подальшої обробки .

До вихідної належить інформація, отримана як результат рішення задач і призначена для безпосереднього використання в керуванні. Одержані дані звичайно накопичуються в базі даних для розв'язання інших задач, для вивчення динаміки показників чи процесів. Проміжна інформація є результатом рішення задачі і використовується при рішенні інших задач як вхідна інформація.

4. За періодом виникнення інформація підрозділяється на оперативну і поточну. Оперативна інформація — це інформація з нерегламентним періодом надходження до системи. Поточна інформація — це інформація, що надходить за встановленим регламентом

5. За об'єктивністю відображення інформація поділяється на достовірну, недостовірну, точну і неточну .

6. За повнотою інформація підрозділяється на достатню, надлишкову та недостатню Для розв'язання задач необхідна інформація, досить конкретна за змістом, яка бере до уваги різноманітні фактори, що характеризують явище, і достатня для прийняття рішень. Недостатня інформація не містить усіх необхідних даних, може призвести до неможливості розв'язання задачі або до отримання низького рівня вірогідності. Надлишкова інформація — це дані що дублюються або не використовуються в процесах управління. Для нинішнього стану інформаційної системи типовим є поєднання надмірності й недостатності даних. Це пов’язано із традиційними методами обробки даних, що призводить до повторення інформації, наявності застарілих даних і відсутності сучасних показників стану ринкової економіки у звітності й статистиці .

7. Стосовно процесу обробки інформація класифікується на оброблювану та необроблювану .

8. За інтервалом часу між надходженнями інформація поділяється на періодичну і неперіодичну .

9 За записом інформації на машинних носіях розрізняють інформацію фіксовану та нефіксовану. Запис даних на машинних носіях — необхідна умова подальшої обробки інформації. Це найбільш трудомісткий процес, на який припадає до 95 % усіх помилок при автоматизованій обробці даних. На виробництві, в торговельних та інших організаціях значна частина внутрішньої інформації фіксована, записана в базі даних, частина ж інформації відображається в традиційних звітах і в разі необхідності додатково вноситься до бази даних. Зовнішня інформація переважно нефіксована й зберігається в друкованім вигляді. З розвитком інформаційних служб і засобів зв’язку значна частина зовнішньої інформації може бути введена до бази даних конкретного об'єкта з використанням машинних носіїв (наприклад, законодавство України, попит на товари, пропозиції щодо продажу, які знаходяться в базах даних інформаційних служб).

10 За актуальністю інформація поділяється на актуальну та неактуальну. Актуальна інформація дає реальне відображення стану, процесу, явища і забезпечує процес прийняття рішень . Неактуальна інформація не є суттєвою для сьогоденного прийняття рішень, хоча може використовуватися при розв'язанні задач у наступні періоди (наприклад, дані про обсяги продажу товарів можуть використовуватися при дослідженні темпів продажу за декілька років ) .

11 За впливом інформації на рішення, на зміну показників інформація, що їх відображає, поділяється на релевантну та нерелевантну. До релевантної належать дані, які можуть бути змінені внаслідок прийняття певного рішення (наприклад , дані щодо обсягів виробництва, розробки нових товарів, встановлення цін на товари власного виробництва).

Нерелевантна інформація не може бути змінена на підставі рішень персоналу об'єкта і не залежить від них (наприклад, політична нестабільність, відсутність відпрацьованої правової бази, попит на товари, рівень прибутків покупців, загальна політична ситуація, дії конкурентів). Інколи поділ інформації на релевантну та нерелевантну зробити важко, оскільки є частково релевантна інформація.

12 За стабільністю інформація поділяється на постійну й змінну. Постійна інформація зберігає своє значення протягом тривалого часу без змін (наприклад, рекомендовані значення цін, норми витрат сировини, тарифні ставки і розцінки тощо ); кількість такої інформації обмежена. Значна частина постійної інформації є такою, що протягом певного періоду стабільності не змінюється та багаторазово використовується спеціалістами при розв'язанні відповідних задач. Період стабільності має конкретний характер для певних задач До постійної належить інформація довідкова (довідники товарів, країн світу, ринків, покупців, конкурентів тощо), нормативна, планово-договірна, про попит на товари на ринку, план виробництва й збуту товарів тощо.

Виділення постійної інформації важливе для обробки даних, оскільки така інформація одноразово заноситься в базу даних і поновлюється згідно з її змінами та правилами ведення баз даних. Правильна організація постійної інформації дає можливість забезпечити тотожність даних, які використовуються різними спеціалістами , й значно скоротити час на її введення в ПЕОМ

Змінна інформація — це інформація фактична, облікова, що постійно змінюється в якісних і кількісних показниках. Змінна інформація, яка необхідна для вирішення задач, уводиться з клавіатури ПЕОМ і заноситься в бази даних .

 








Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 4304;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.081 сек.