Визначення за картою взаємовидимості між точками
За картою наявність видимості між точками найчастіше доводиться визначати під час вибору вогневих позицій, місць для спостереження або для командних пунктів, під час вивчення умов прохідності і потайного пересування військ.
На рівнинній місцевості перешкодами є, як правило, місцеві предмети, а на горбистій і гірській місцевості - хребти, горби та інші форми рельєфу у сполученні з місцевими предметами.
Визначення за картою взаємовидимості між точками місцевості виконують співстав-леннямвисот точок, побудовою трикутника і побудовою вертикального профілю.
Співставлений висот точок - спосіб, що здається простим, але вимагає певних навичок у просторовому сприйнятті карти. У напрямку, за яким необхідно визначити видимість, розглядають за картою рельєф місцевості і встановлюють, які нерівності рельєфу або місцеві предмети можуть заважати видимості.
Потім визначають за допомогою горизонталей абсолютні висоти спостережного пункту (СП), можливого укриття (перешкоди) і цілі (об'єкту). Якщо висота перешкоди (П) менше висоти СП і висоти цілі (Ц), то видимість є (мал. 6.10б), а якщо більше, то видимості нема (мал, 6.10 а). Якщо висота перешкоди більше висоти СП, але менше висоти Ц або навпаки, видимість може бути визначена побудовою трикутника або вертикального профілю.
Визначення видимості точок побудовою трикутника. На карті будується трикутник у та-кій послідовності:
а) поєднують на карті точки СП і Ц прямою лінією і позначають на ній вірогідну точку перешкоди. На мал. 6.10в такою перешкодою може бути висота П;
б) визначають абсолютні висоти означених вище трьох точок (СП, П і Ц). Висоту найнижчої точки приймають за нуль і відносно неї визначають і підписують на карті перевищення інших точок; у нашому прикладі за нуль приймають висоту цілі перешкода вища цілі на 10 м, а СП - на 40 м;
в) із точок з перевищенням над нульовою точкою встановлюють перпендикуляри до прямої лінії СП-Ц і на них відкладають одержані перевищення
(10 і 40 м) у довільному вертикальному масштабі. На мал. 6.10в 1 см карти відповідає 10 м на місцевості по висоті;
г) кінець перпендикуляра, встановленого з точки СП або Ц, з'єднують прямою лінією з точкою Ц або з СП відповідно, і ця лінія є променем зору. Якщо промінь проходить вище перпендикуляра, встановленого з точки перешкоди, то видимість є, а якщо промінь зору перетне його, то видимості нема. В нашому прикладі видимості немає, а щоб з СП було видно Ц, необхідно на СП піднятися на 10 м.
Мал. 6.10. Визначення видимості точок: а, б - співставленням висот точок; в - побудовою трикутника
Визначення видимості побудовою вертикального профілю
Вертикальний профіль дозволяє найточніше визначити ділянки місцевості, які не можна продивитися.
Профіль місцевості - графічний малюнок, який відображає переріз місцевості вертикальною площиною.
Профільна лінія - лінія на карті, вздовж якої будується профіль Повний профіль - профіль місцевості, при побудові якого враховано розташування всіх горизонталей вздовж профільної лінії.
Профіль скорочений- профіль, при побудові якого враховуються тільки межі підйомів і спусків і місця різких перегинів схилів.
Вертикальний профіль будують на міліметровому папері в такій послідовності:
а) на карті проводять профільну лінію АВ (мал. 6.11)
Мал. 6.11. Проведення профільної лінії між точками
б) до профільної лінії прикладають міліметровий папір, помічаючи на ньому рисочками виходи горизонталей, які підписують (мал. 6.12);
в) визначають на ділянці АВ максимальну різницю висот, вибирають вертикальний масштаб профілю, який береться значно більше горизонтального,
г)на міліметровому папері проводять через рівні проміжки по висоті (0,5 або 1 см) горизонтальні лінії і відповідно до вибраного вертикального масштабу, біля кожної горизонтальної лінії підписують висоти горизонталей, при цьому нижня горизонталь має значення абсолютної висоти нижчої горизонталі на профільній лінії;
Мал. 6.12. Підпис горизонталей на профільній лінії
д) від усіх рисочок опускають перпендикуляри до перетину їх з відповідними горизонтальними лініями, а місця їх перетину позначають крапками; е) одержані точки з'єднують плавною кривою лінією і відтіняють її нижню частину штриховкою (мал. 6.13).
Мал. 6.13. Визначення видимості між точками
Якщо на профільній лінії є місцеві предмети (ліс, населені пункти), то при проведені плавної кривої враховують висоту цих предметів. Побудований таким чином профіль називають повним, тому що з карти були перенесені всі горизонталі; при цьому цей профіль умовний, тому що відстані між паралельними лініями на міліметровому папері не відповідають перерізу рельєфу в масштабі карти. У приведеному прикладі горизонталі на карті проведені через 5 м, а її масштаб - 250 м в 1 см. Щоб виразити в масштабі карти і вертикальні розміри профілю, необхідно паралельні лінії провести через 0,02см одна від одної, що практично зробити неможливо (звідси вертикальний масштаб більше горизонтального).
Як правило, при побудові профілю вертикальний масштаб збільшується в 10 і більше разів, що не дає змоги уявити дійсну стрімкість схилу, а лише наочно показує характер нерівностей, відносну стрімкість схилу, а також видимість точок.
При розв'язанні деяких задач, з метою економії часу, будують скорочений профіль, при побудові якого на папір переносять лише ті горизонталі, які показують підйоми і спуски, а також місця різкого перегину схилу.
Визначення видимості точок побудовою вертикального профілю необхідно для визначення на карті полів невидимості, що дуже важливо при виборі висот для командних і спостережних пунктів тощо.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 1792;