Лекція 2. Можливий ступінь автоматизації різних етапів розробки конструкції ДВЗ
При розробці САПР ДВЗ треба виходити з того, що ЕОМ на будь-якій стадії проектування є і залишається лише інструментом, який здатний виконувати тільки ті функції, які заклав у неї розробник на стадії генерації.
Початком будь-якого процесу конструювання ДВЗ є розробка технічного завдання (ТЗ). Головна мета цього нульового рівня проектування - визначення вимог і властивостей, які очікує від ДВЗ споживач. Звичайно в ТЗ закладаються:
- ефективна потужність і крутний момент;
- частота обертання двигуна;
- економічність по паливу та мастилу;
- токсичні показники;
- масово-габаритні показники;
- показники надійності роботи та ін.
На цьому етапі ЕОМ використовується лише для прискорення аналізу існуючих даних за наведеними вище показниками, тобто існують передумови для автоматизації і цього етапу.
На першому рівні вибирається прототип двигуна, що проектується, який найбільш повно відповідає вимогам ТЗ. Прототип вибирається із багатьох варіантів при накладенні необхідних обмежень. Цю задачу можна віднести до параметричного синтезу третього (а іноді і більш низького) рівня складності. Такі задачі відносяться до задач "бібліотечного пошуку", вони легко формалізуються і для них розроблені методи автоматизованого їх рішення. Крім того, на цьому етапі виконується ескізний проект ДВЗ, який може бути здійснений у автоматизованому режимі, у рамках інформації, яка знаходиться в пам'яті ЕОМ. Конструктор і ЕОМ виступають на цьому етапі як рівноправні партнери: творчу роботу виконує людина; трудоємку частину роботи, пов'язану з перебиранням, аналізом варіантів, розрахунками, підготовкою документації, - ЕОМ.
На другому рівні здійснюється робоче проектування. На цьому етапі на основі отриманих на попередніх стадіях даних виконується конструкторська і розрахункова проробка основних вузлів і деталей, видається робоча документація на виготовлення експериментального зразка. При необхідності розробки нових елементів двигуна на них видається технічна документація. Синтез цих елементів може бути здійснений як самим конструктором, так і ЕОМ за відповідними конструкторськими алгоритмами. Головною функцією ЕОМ на цьому рівні проектування є
аналіз запропонованої конструкції за допомогою математичних моделей для підтвердження вірогідності прийнятих рішень, що істотно зменшить питому вагу експериментально-доказових робіт і розробку робочої документації на ДВЗ.
Наступний етап проектування - виготовлення експериментального зразка ДВЗ і його доводка. Мета етапу - практична перевірка прийнятих на стадії проектування рішень. На цьому етапі можуть бути автоматизовані два етапи: перший - виготовлення експериментального зразка в умовах впровадження гнучких автоматизованих виробництв (ГАВ); другий - усунення в конструкції недоліків за даними результатів експериментальних досліджень. Останній процес передбачає застосування ітераційного способу. ЕОМ використовується при експериментальних дослідженнях, для управління ними як інструмент збирання, обробки та видачі інформації. Таким чином, аналіз показав, що повна автоматизація проектування ДВЗ на даному рівні розвитку техніки ще не можлива. САПР ДВЗ - є людино-машинною системою, призначеною для вирішення конструкторських, технологічних та доводочних задач, які виникають в процесі розробки ДВЗ, його систем, механізмів та елементів.
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 522;