Поняття і види нематеріальних ресурсів та активів підприємства.
I. Нематеріальні ресурси – це складова частина потенціалу підприємства, здатна приносити економічну користь протягом відносно тривалого періоду, для якої характерні:
1) відсутність матеріальної основи прибутку;
2) невизначеність розмірів майбутнього прибутку від її використання.
До них відносяться:
1) об’єкти промислової та інтелектуальної власності;
2) інші ресурси нематеріального походження.
Об’єкти промислової власності:
o винаходи;
o промислові зразки;
o корисні моделі;
o товарні знаки;
o знаки обслуговування.
Об’єкти інтелектуальної власності:
§ програми забезпечення електронно-обчислювальних машин банки та бази даних
§ банки та бази знань
Інші ресурси:
a) НОУ - ХАУ;
b) раціоналізаторські пропозиції;
c) найменування місця походження товару;
d) гудвіл (імідж, репутація, досвід ділових зв’язків, престиж товарних знаків).
Нематеріальні активи – вкладення грошових коштів підприємства на право використання об’єктів промислової та інтелектуальної власності, а також інші майнові права.
Таблиця № 5.1. Елементний склад нематеріальних активів.
Промислова власність – поняття, яке застосовується для позначення виключного права на використання певних нематеріальних ресурсів.
Винаходом називається позначення істотною новизною вирішення технічного завдання в будь-якій галузі народного господарства, яке дає позитивний ефект.
Головною ознакою винаходу є його новизна, тобто: використання технічних засобів, способів, методів, раніше невідомих в даній галузі техніки.
Промисловий зразок– це нове, придатне до здійснення промисловим способом, художнє вирішення виробу.
Він є новим, якщо сукупність його суттєвих ознак не відома в даній галузі країни. Оригінальним, вважається тоді, коли його суттєві ознаки є своєрідними.
Корисні моделі– це нові за виглядом, формою або побудовою моделі; від інших об’єктів промислової власності відрізняються тим, що предметом технічного вирішення є тільки конструкція виробу, його форма.
Товарним знаком називається оригінальні позначки, які мають правовий захист та призначення для виділення даного товару серед інших подібних товарів.
Якщо під товарним знаком надаються послуги, то він називається знаком обслуговування.
Інтелектуальна власність– юридичне поняття, яке охоплює авторське право та інше право на інтелектуальну діяльність.
Програмне забезпечення– це сукупність програм, які використовуються в роботі з ЕОМ.
Банк даних характеризується певною сукупністю програмних, організаційних та технічних засобів, призначених для централізованого накопичення та багатоцільового колективного використання.
Ядро банку даних становить база даних.
Базою даних називається іменована сукупність інформаційних одиниць у певній предметній сфері, які відображають стан об’єктів та їх функціональні бази даних забезпечені сукупністю мовних та програмних засобів.
База знань– це сукупність систематизованих основоположних відомостей, які зберігаються в пам’яті ЕОМ.
Банк знань– розглядається, як сховище знань, в якому крім інформації та відповідного опису знаходяться засоби, за допомогою яких здійснюється їх накопичення, збереження, оновлення та використання.
НОУ-ХАУ– (знати, як зробити з англійської), незахищені охоронними документами неоприлюднені знання чи досвід науково-технічного, виробничого, комерційного, фінансового характеру; незапатентовані винаходи.
Раціоналізаторська пропозиція – технічне вирішення, яке є новим і корисним для підприємства до якого воно подане, і включає пропозиції щодо вдосконалення використовуваної техніки (непатентоспроможні).
Комерційна таємниця – відомості про виробничо-господарську. Фінансово-економічну, науково-технічну діяльність підприємства, розголошення яких може завдати шкоду підприємству.
Найменування місця походження товару – відображає назву країни. яка використовується при позначенні товару.
Гудвіл – нематеріальний актив, вартість якого визначається як надлишок над балансовою вартістю активів підприємства та його звичайною вартістю.
Організаційні витрати на створення підприємства формуються на етапі його створення.
Нематеріальні активи – права власності на використання об’єктів промислової та інтелектуальної власності, а також інші майнові права.
До складу нематеріальних активів входять:
· права на об’єкти промислової власності – це патенти на винахід, промисловий зразок, корисну модель, а також свідоцтво про товарний знак
· авторське право – система правових норм, які визначають положення авторів наукових публікацій, літературних творів та програмного забезпечення ЕОМ.
· Право на використання створених на підприємстві об’єктів інтелектуальної власності
· Право на користування земельними ділянками та природними ресурсами, ліцензії на здійснення певних видів діяльності.
· Організаційні витрати на створення підприємства
· Права на ліцензійні угоди на використання об’єктів промислової власності
Дата добавления: 2016-04-19; просмотров: 912;