Поняття, склад і структура основних фондів та основних засобів.
ОФ підприємства – це засоби парці, які функціонують у виробничому процесі тривалий час (понад 1 рік), при цьому не змінюють своїх форм і розмірів, мають вартість не меншою ніж встановленою державою і переносять її на вартість готової продукції поступово шляхом амортизаційних відрахувань.
1. Розрізняють основні виробничі та невиробничі фонди.
Основні виробничі фонди – це засоби праці, які багаторазово беруть участь у виробничому процесі, зберігають при цьому свою натуральну форму і переносять свою вартість на продукт, що створюється частинами по мірі спрацювання.
Відповідно до укрупненої класифікації основних фондів підлягають розподілу за такими групами (згідно закону України про оподаткування прибутку підприємств).
Деталізована:
Група № 1 Будівлі.
Група № 2 Споруди.
Група № 3 передавальні пристрої.
Група № 4 Силові машини та обладнання.
Група № 5 Робочі машини та обладнання.
Група № 6 вимірювальні та регулюючі прилади та пристрої; лабораторне обладнання.
Група № 7 Обчислювальна техніка.
Група № 8 Інші машини та обладнання.
Група № 9 Транспортні засоби.
Група № 10 Інструменти.
Група № 11 Виробничий інвентар та прилади.
Група № 12 Господарський інвентар.
Будівлі– архітектурно-будівельні об’єкти, які створюють умови для нормального ходу виробництва, служать місцем для виконання адміністративних робіт і т.п. До вартості цих об’єктів включається одноразові витрати на опалення, водопровід, каналізацію та освітлення.
Споруди – це інженерно-будівельні об’єкти, що виконують функції технічного обслуговування виробництва і не зв’язані з виготовленням продукції (мости, естакади і т.д.).
Передавальні пристрої – це пристрої, які передають електричну, теплову і механічну енергію, а також рідкі та газоподібні речовини.
Силові машини та обладнання – це об’єкти, які виробляють чи перетворюють і розподіляють енергію (електрогенератор, двигуни внутрішнього згоряння, турбіни і т. д.).
Робочі машини і обладнання – це основні фонди, які безпосередньо беруть участь в технологічному процесі, вони призначені для прямого впливу на предмет праці і його переміщення в процесі створення продукції чи надання послуг виробничого характеру (верстати, преси молоти).
Вимірювальні та регулюючі прилади та пристрої, лабораторне обладнання – це ті прилади та пристрої, які мають самостійне призначення, не є частиною іншого обладнання і забезпечені функцією регулювання виробничих процесів автоматизації, або з участю робітника, а також вимірювання і контроль цих процесів.
Обчислювальна техніка – електронно-обчислювальні та лічильно-розв’язувальні машини.
Інші машини та обладнання – основні фонди, що виконують спеціальні технічні курси, які не ввійшли до попередніх підгруп (селекторні установки).
Транспортні засоби – вантажні машини, крани і т.д.).
Виробничий інвентар та приладдя – це предмети, які служать для полегшення виконання робітниками своїх технологічних операцій, створення умов безпеки праці.
Господарський інвентар – предмети, які виконують функції обслуговування виробництва та забезпечення умов праці.
Класифікація ОФ для цілей бухгалтерського обліку:
1. Земельні ділянки
2. Капітальні витрати на поліпшення земель
3. Будинки, споруди та передавальні пристрої
4. Машини та обладнання
5. Транспортні засоби
6. Інструменти, прилади, інвентар
7. Робоча і продуктивна худоба
8. Багаторічні насадження
9. Інші основні засоби
Інші необоротні матеріальні активи:
1. бібліотечні фонди
2. малоцінні необоротні матеріальні активи
3. тимчасові (нетитульні) споруди.
4. Інвентарна тара
5. Природні ресурси
6. Предмети прокату.
7. Інші необоротні матеріальні активи
Основні невиробничі фонди – не є засобами праці. не беруть участь у процесі виробництва і призначені для виробничого споживання (житловий фонд, лікарні, спорткомплекси, тощо).
Для здійснення належного обліку планування, відтворення і більш ефективного використання основних виробничих фондів проводиться їх класифікація залежно від функцій, що виконуються.
Розглянемо дві класифікації основних виробничих фондів (о.в.ф.):
- укрупнену (нову)
- деталізовану у їх єдності та зв’язку.
Залежно від ступеня впливу на результати виробництва основні виробничі фонди поділяють на:
- активні;
- пасивні.
До активної частини впливу відносять ті основні фонди, які прямо впливають на форму і властивості предметів праці, підвищують продуктивність праці, збільшують обсяг продукції, що випускається, (робочі машини, обладнання, вимірювальні прилади і інструменти).
До пасивної частини відносять ті основні фонди, які беруть непряму участь у процесі виробництва і створюють необхідні умови для нормальної роботи активних основних фондів (будівлі, споруди, силові установки, передавальні пристрої).
Співвідношення різних груп основних фондів у загальній їх вартості називається структурою основних фондів.
Основні засоби – це матеріальні активи, які підприємство утворює з метою її використання у виробничому процесі або надання послуг, здання в оренду очікуваний термін корисного використання якій більш одного року. Для віднесення матеріального об’єкту до основних засобів і ОФ він повинен відповідати 3-м основним критеріям:
1. – бути активним
2. – мати термін експлуатації більше 1 року;
3. – використовуватись для строго визначених цілей;
Об’єкт можна признати активним якщо існує вірогідність отримати економічні вигоди від його використання, а вартість його може бути достовірно визначеною.
З метою нарахування амортизації для податкового обліку ОФ з 1.01.2004. поділяють на 4 групи:
Група № 1. Будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої, в т. ч. і житлові будинки, вартість капітального поліпшення землі.
Група № 2. Автомобільний транспорт, меблі, побутові, електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти (в т. ч. різні види інформаційної системи, телефони, рації та інше офісне обладнання).
Група № 3 Будь-які інші основні фонди, не включені до груп № 1, 2,4.
Група № 4ЕОМ, програмне забезпечення, засоби зчитування інформації та друку, інші інформаційні системи, телефони, вартість яких перевищує вартість малоцінних товарів.
Дата добавления: 2016-04-19; просмотров: 993;