Основні економічні показники аналізу ЗЕД та їх вплив на ефективність діяльності підприємства
Аналіз оперує різними економічними показниками. Будь-який економічний показник складається з числової підстави (тобто величини представленої інформації) і ознак, що визначають економічний зміст і приналежність інформації. Кожен окремий показник відображає певну сторону діяльності зовнішньоекономічного об'єднання й фірми. Усі показники взаємопов'язані й складають єдину систему показників, що відображають усю комерційну та фінансову діяльність об'єднання й фірми та їхній фінансовий стан як єдиного господарського організму. Показники можуть бути плановими та звітними, за поточний рік і за минулі роки. Економічні показники можуть виражатися у вартісних і натуральних одиницях виміру, представлятися у формі абсолютних, відносних чи середніх величин. У залежності від змісту економічні показники поділяються на кількісні та якісні.
Кількісні показники відбивають обсяги зовнішньоекономічних операцій, кількісні зміни в зовнішній торгівлі. До кількісних показників відносяться, наприклад, показники вартості експорту чи імпорту товарів за планом і за звітом фактично як у цілому по об'єднанню, так і по окремих торгових угодах, по спеціалізованих фірмах, по окремих країнах, по товарних групах і окремих товарах.
Якісні показники характеризують раціональність використання засобів, зайнятих в експортно-імпортних операціях. Якісні показники відображають також фінансову діяльність і фінансовий стан об'єднання. До якісних показників відносяться: швидкість обороту засобів у зовнішньоекономічних операціях, ефективність цих операцій; віддача оборотних коштів при експорті й імпорті товарів; забезпеченість банківських кредитів та ін..
Показники комерційної і фінансової діяльності, фінансового стану зовнішньоекономічного об'єднання і фірми змінюються під впливом різних факторів - соціально-економічних і виробничо-економічних. Соціально-економічні фактори відображають творчу ініціативу й активність трудящих, рівень керівництва господарською діяльністю, зв'язок науки і практики і т.д. До виробничо-економічного відносяться ресурсні та техніко-економічні фактори. Фактори впливають на показники різною мірою й у різних напрямках. Одні з факторів впливають позитивно, інші - негативно. Вплив одного фактора може бути перекрито іншим фактором, що діє в протилежному напрямку.
Оскільки дія різноманітних факторів на економічні показники не рівноцінна, розрізняють основні та другорядні фактори. Однак ті самі фактори в тих чи інших обставинах можуть бути як основними, так і другорядними. Усе залежить у кожному конкретному випадку від ступеня впливу фактора на показник. Так, транспортні витрати при експорті приладів складають дуже незначну частку в собівартості товару і можуть вважатися у зв'язку з цим порівняно другорядним фактором серед інших факторів, що формують собівартість цього товару (наприклад, ціни й кількості). І, навпаки, при експорті сировинних товарів (наприклад, добрива та пиломатеріали) транспортні витрати перетворюються в один з основних факторів, які визначають величину собівартості й відповідно рівень ефективності реалізації цих товарів. При аналізі насамперед підлягають вивченню основні фактори, які дуже сильно впливають на результати господарської діяльності.
Фактори можуть являти собою комплекс причин, що у свою чергу здатні виступати у вигляді окремих факторів. У зв'язку з цим фактори поділяються на складні й прості. Прикладом складного фактора є ціна на товар у торгівлі з капіталістичними країнами. Більш простий фактор - кількість товару. Можлива й інша класифікація факторів. Фактори можуть перебувати у взаємному зв'язку і взаємозалежності. Існують два види зв'язку між взаємодіючими факторами і між факторами й показниками. Найбільш легко піддається вивченню функціональна, тобто пряма чи зворотна пропорційна залежність, яку також називають повним зв'язком. Більш складною для дослідження є кореляційна залежність, яку також називають неповним чи частковим зв'язком. Прикладом першого виду залежності є зв'язок між ціною товару і виторгом за товар чи між кількістю товару і величиною виторгу за товар. Між ціною товару та його якістю чи між величиною витрат на рекламу товару та розміром виторгу за товар існує кореляційна залежність.
При аналізі економічних показників фактори й існуючі зв'язки виявляються і досліджуються, що дозволяє глибше вивчити комерційну і фінансову діяльність об'єднання і фірми. При цьому основні фактори варто відокремити від другорядних. Рівень впливу основних факторів на величину показників діяльності об'єднання необхідно виміряти. Досліджуються також види зв'язку. Кореляційну залежність також доцільно вимірити. Виявляється так званий тісний зв'язок між досліджуваними показниками та факторами. Наприклад, корисно виміряти зв'язок між витратами на різні форми реклами товарів і цінами на ці товари на різних ринках. Таке дослідження допоможе встановити найбільш ефективні форми реклами на конкретних ринках.
Економічний аналіз допомагає виявляти внутрішньогосподарські резерви. Резерви можуть бути виявлені на всіх ділянках діяльності підприємства, об'єднання, фірми. Мобілізація резервів сприяє більш точному виконанню зобов'язань, знижує собівартість операції, зменшує непродуктивні витрати, підвищує рівень ефективності зовнішньоекономічних операцій і віддачі оборотних коштів, поліпшує фінансовий стан підприємства, об'єднання, фірми.
Дата добавления: 2016-02-16; просмотров: 1077;