ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ
Алкіламіни - це гази або рідини з неприємним запахом. Середні аміни мають запах гнилої риби. Вищі аміни не мають запаху. Температура топлення первинних амінів вища, ніж вторинних і третинних, що пояснюється наявністю водневих зв'язків, слабших у порівнянні з водневими зв'язками у спиртах. Зв'язок N-H менше полярний, ніж зв'язок О-Н.
Будова амінів подібна до будови аміаку і містить пірамідальну молекулу з атомом азоту у вершині піраміди з кутами між зв'язками приблизно 106-108о.
Якщо з атомом азоту зв'язані три різних замісники, то такі третинні аміни проявляють оптичну активність. Роль четвертого замісника виконує орбіталь з неподіленою парою електронів атома азоту.
Оптично активні енантіомери
ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ
Властивості амінів визначаються аміногрупою, азот якої має рухливу неподілену пару електронів і може бути їх донором. Тому аміни проявляють основні властивості.
Основність амінів
Аліфатичні аміни є сильними основами. Основність їх проявляється вже у водних розчинах, які мають лужну реакцію (за рахунок утворення іонів ОН-)
При взаємодії з мінеральними кислотами аміни утворюють солі:
Алкіламонійхлорид
Протон кислоти (Н+) з атомом азоту утворює донорно-акцепторний зв'язок. Основність амінів вища від основності аміаку за рахунок +І еф. алкільних груп, які збільшують електронну густину на атомі азоту. Тому основність амінів зменшується при переході від третинних до первинних.
Дата добавления: 2016-02-11; просмотров: 733;