Витрати, повязані з пробігом рухомого складу
Витрати, пов'язані з пробігом поїздів.
Оцінка зміни пробігу поїздів проводиться за розміром витрат на 1 поездо-км В залежності від конкретних експлуатаційних ситуацій величина і структура витрат на 1 поездо-км буде різною. При зміні пробігу поїздів за рахунок величини обсягу роботи витрати на 1 поездо-км включаються залежать від розмірів руху витрати по утриманню та ремонту рухомого складу, амортизації вагонів, витрати на утримання локомотивних бригад, енергетичні витрати, витрати по утриманню, ремонту і амортизації колійних пристроїв, амортизації локомотивів. Витрати розраховуються за допомогою вимірювачів: «вагоно-кілометри», «вагоно-години», «локомотиво-кілометри», «локомотиво-години», «бригадо-години локомотивних бригад», «витрата палива або електроенергії», «тонно-кілометри брутто вагонів і локомотивів».
При перевезеннях у збірних поїздах або в середніх умовах для всіх категорій поїздів додатково розраховуються витрати, пов'язані з вимірювачем вимірювача «бригадо-години кондукторских бригад».
При зміні пробігу поїздів за рахунок зміни маси поїзда брутто витрати розраховуються за допомогою тих же калькуляційних вимірників за винятком двох: "вагоно-кілометри" і "вагоно-години". У цьому випадку пробіги вагонів і вагонний парк не змінюються, т. до. залишаються незмінними обсяг роботи і навантаження вагонів.
Величини вимірників на одиницю пробігу поїзда визначаються наступним чином:
«вагоно-кілометри» – множенням складу поїзда у вагонах m на 1 км або діленням маси поїзда брутто на масу вагона брутто [Qбр/(ргр+рт)] і множенням результату на 1 км;
«вагоно-години» – діленням вагоно-кілометрів на дільничну швидкість поїзда Vуч;
«локомотиво-кілометри» – складанням лінійного і умовного пробігів локомотивів (простий в депо, що припадає на 1 км лінійного пробігу, βусл);
«локомотиво-години» – діленням 1 км на дільничну швидкість поїзда і додаванням до цієї величини βусл;
«бригадо-години локомотивних бригад» – діленням 1 км на дільничну швидкість поїзда і множенням отриманого результату на коефіцієнт, що враховує додатковий час, що витрачається бригадами в пунктах основного і оборотного депо k2;
«тонно-кілометри брутто» – складанням маси поїзда брутто Qбр і маси локомотива Рл і множенням результату на 1 км;
«витрата палива або електроенергії» – підсумовуванням витрати палива (електроенергії) на рух поїзда, яка визначається множенням встановленої на 10000 т•км брутто норми на масу поїзда брутто, з витратою палива (електроенергії) за час простою локомотива в основному депо і пунктах обороту, визначається множенням відповідної норми витрати палива (електроенергії) на час простою локомотива з працюючими двигунами (гарячого простою).
Аналогічним чином розраховуються витрати, пов'язані з пробігом пасажирських поїздів у дальньому слідуванні і приміському сполученні, але для поїздів далекого прямування з'являється калькуляційний вимірювача «вагоно-години в русі».
Методика розрахунку витрат на 1 поездо-км у вантажному і пасажирському русі для среднедорожных умов перевезень наведені в таблицях.
При розрахунку собівартості 1 поездо-кілометра при подвійній тязі слід враховувати подвоєну витрату локомотиво-кілометрів, локомотиво-годин, бригадо-години локомотивних бригад, тонно-кілометрів брутто локомотивів, а також зміна питомої витрати електроенергії (палива) на 10000 т•км брутто і при простоях локомотивів на станціях і у депо. При роботі локомотивів по системі багатьох одиниць та управлінні ними з одного поста вимірювач «бригадо-години локомотивних бригад» визначається, як і при одиночній тязі.
Розрахунок витрат, пов'язаних з пробігом локомотивів в одиночному проходженні. Витрати, пов'язані з пробігом локомотивів в одиночному проходженні, визначають з допомогою вимірювачів «локомотиво-кілометри», «локомотиво-години», «бригадо-години локомотивних бригад», «тонно-кілометри брутто локомотивів», «витрата електроенергії або палива».
Витрата електроенергії або палива розраховують за нормами на 100 локомотиво-км, що встановлюються для різних серій локомотивів, з урахуванням електроенергії або палива, споживаних при простоях локомотивів в депо.
У зв'язку з тим, що оплата праці локомотивних бригад при роботі на поодиноко наступних локомотивах нижче, ніж при роботі з поїздами, витратні ставки на 1 годину роботи локомотивної бригади слід коригувати. Коефіцієнт коригування може бути отриманий з відношення сум тарифних коефіцієнтів з оплати праці машиністів локо - мотивів і їх помічників при роботі на поодиноко наступних локомотивах і з поїздами:
Якщо, наприклад, витратна ставка на 1 бригадо-годину електровозної бригад при роботі їх як з поїздами, так і на поодиноко наступних локомотивах дорівнює 98,68 руб., а одиночне слідування становить 13,6% від пробігу електровозів на чолі поїздів, коригування проводиться наступним чином. Позначивши видаткову ставку на 1 бригадо-годину при роботі з поїздами через x, отримаємо, що середня видаткова ставка дорівнює:
98,68 = 0,864·х + 0,136·х·0,885.
Розв'язавши рівняння відносно х отримаємо, що видаткова ставка при роботі з поїздами складе 100,25 г.о., а на поодиноко наступних локомотивах – 88,72 г.о.
Методика розрахунку витрат на 1 локомотиво-км одиночного проходження для среднедорожных умов наведено в табл.
Розрахунок витрат, пов'язаних з пробігом навантажених і порожніх вагонів.
Для розрахунку витрат, пов'язаних з пробігом навантажених і порожніх вагонів, попередньо визначається розрахунковим шляхом ряд показників і видаткових норм окремо для навантажених і порожніх вагонів: дільнична швидкість руху поїздів, склад поїзда, середньодобовий пробіг вагонів, норми витрат маневрових локомотиво-годин на 1000 вагонно-кілометрів, норми витрат палива і електроенергії на пересування вагонів.
Розрахунок середньодобових пробігів навантажених і порожніх вагонів провадиться за витрат вагоно-годин за елементами обороту вагонів. При розрахунку дільничних швидкостей руху навантажених і порожніх поїздів попередньо визначаються умовні середні склади поїздів, які складаються з завантажених і порожніх вагонів. Середній склад порожнього поїзда визначаться виходячи з довжини приймально-відправних шляхів, вагона і середньої довжини локомотива. В розрахунках прийнята довжина вагона 14 м при такій довжині приймально-відправних колій на лініях, м: електрифікованих – 1050; неелектрифікованих – 850. Середня довжина локомотива за видами тяги визначається за питомою вагою різних серій локомотивів у загальному пробігу і становить при електровозної тяги 31,83 м, при тепловозній – 36,06 м. Склад порожнього поїзда визначається за формулою:
де lпоп – довжина приймально-відправних колій, м; lлок – довжина локомотива, м; lв – довжина вагона, м; 10 – допуск на неточність встановлення поїзда, м.
При електровозної тяги склад порожнього поїзда дорівнює 72,01 ваг., при тепловозній – 57,42 ваг.
За даними про пробіг поїздів, пробіг навантажених і порожніх вагонів по видах тяги визначаються середній склад навантаженого поїзда і питома вага пробігу поїздів з порожніх вагонів у загальній величині поїзного пробігу по видам тяги.
За даними про питому вагу навантажених і порожніх вагонів у пробігу поїздів розраховуються швидкості навантажених і порожніх поїздів. При цьому приймається, що дільнична швидкість порожнього поїзда на 10 % вище дільничної швидкості навантаженого поїзда. Тоді дільнична швидкість навантажених і порожніх поїздів визначається з рівняння:
де Vуч – середня дільнична швидкість руху поїздів, км/год; Vуч.гр – дільнична швидкість навантаженого поїзда, км/год; угр – питома вага навантажених поїздів у загальному поїзному пробігу, %.
Далі знаходять час простою завантажених і порожніх вагонів під технічними операціями. При цьому приймається, що норма простою порожнього вагона під технічними операціями в розрахунку на 1000 вагонно-км в 2 рази менше, ніж для навантаженого, і визначається за формулою:
де ntтех – вагоно-години простою під технічними операціями; nЅгр, nЅпор – відповідно пробіг завантажених і порожніх вагонів.
При розрахунку простою порожніх вагонів під вантажними операціями приймається, що 42 % часу простою вагон знаходиться в порожньому стані. Загальна витрата вагоно-годин порожніх вагонів за елементами обороту вагонів знаходиться за формулою:
де Vуч.пір – дільнична швидкість порожніх поїздів, км/год; ntгр – вагоно-години простою під вантажними операціями.
Середньодобовий пробіг порожнього вагона
а навантаженоно
де nt – загальна величина вагоно-годин за рік.
При розрахунку середньодобових пробігів вагонів по видамтяги передбачається, що зміна середньодобового пробігу обумовлено зміною часу знаходження вагонів на ділянці. Коригування величин середньо - добових пробігів вагонів по видах тяги виконується за формулою:
де Vуч – середня за видами тяги дільнична швидкість руху поїздів, км/год; V'уч – дільнична швидкість руху поїздів конкретного виду тяги, км/ч.
Норма витрат маневрових локомотиво-годин на 1000 вагонно-км порожніх вагонів приймається в 3 рази менше, ніж на 1000 вагонно-км навантажених вагонів. Наприклад, на обробку транзитних вагонів відноситься 486,3 тис. маневрових локомотиво-годин. Вагоно-кілометри навантажених вагонів складають 1552968 тис., порожніх – 1059343 тис. Норма витрат маневрових локомотиво-годин на 1000 вагонно-кілометрів:
Норма витрат маневрових локомотиво-годин на 1000 вагонно-кілометрів порожніх вагонів:
Норма витрат маневрових локомотиво-годин на 1000 вагонно-кілометрів навантажених вагонів:
Норми витрати електроенергії (палива) на пересування навантажених і порожніх вагонів визначені за співвідношенням питомих опорів руху навантажених і порожніх вагонів. Розрахунок питомих опорів руху вагонів виконано окремо для вагонів на роликових підшипниках і підшипниках ковзання на звеньевом і безстиковій колії. Питома вага вантажних вагонів на роликових підшипниках прийнятий у розрахунках на мережевому рівні (87 %). Опір руху навантажених і порожніх вагонів по видах тяги визначено як середньозважена за типами підшипників та шляхи величина. Згідно з виконаними розрахунками співвідношення питомої опору руху порожніх і навантажених вагонів за електровозної тяги становить 1,871, при тепловозній — 1,8995. Норма витрати електроенергії на пересування навантажених і порожніх вагонів становить 67,45 кВт•год/104 т•км брутто, ставлення порожнього пробігу вагонів до загального – 38,9 %. Норма витрати електроенергії на пересування навантажених вагонів визначається з рівняння:
Звідки норма на переміщення навантажених вагонів 50,38 кВт•год.
Норма витрати електроенергії на пересування порожніх вагонів 1,871•50,38=94,26 кВт•год. Аналогічно визначаються норми витрат палива на пересування навантажених і порожніх вагонів
Коригування норм витрат електроенергії (палива) на пробіг і простій локомотивів при розрахунку енергетичних витрат на 1000 вагонно-км навантажених і порожніх вагонів не проводиться. Їх величини приймаються на среднедорожном рівні.
Розрахунок енергетичних витрат на 1000 вагонно-км навантажених ва - тварин при електровозної тяги проводиться за формулою:
При тепловозній тязі витрати палива:
Енергетичні витрати на 1000 вагонно-км порожніх вагонів при електровозної тяги:
При тепловозній тязі розрахунок витрати палива проводиться за формулою:
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 2238;