Державне регулювання бухгалтерського обліку і фінансової звітності в Україні.

Щоб забезпечити стабільний розвиток системи бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу, потрібно відповідним чином його спланувати. Такі плани мають бути конкретними, реальними і підкріплені розрахунками матеріально-технічного забезпечення їх виконання.

Державне регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні здійснює Міністерство фінансів України, завданням якого є затвердження національних (положень) стандартів бухгалтерського обліку, інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

У банківській сфері регулювання проводить Національний банк України, а у бюджетних закладах — Державне казначейство України.

Міністерство аграрної політики України, відповідно до галузевих особливостей на базі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку розробляють методичні рекомендації щодо їх застосування.

Державне регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні проводиться з метою:

1)створення єдиних правил ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, які є обов’язковим для всіх підприємств та гарантують і захищають інтереси користувачів;

2)удосконалення бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

При Міністерстві фінансів України створена Методологічна рада з бухгалтерського обліку, яка забезпечує:

а) організацію розробки та розгляду проектів національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших нормативне-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності;

б) удосконалення організаційних форм і методів бухгалтерського обліку в Україні;

в) методологічне забезпечення впровадження сучасної технології збору та обробки обліково-економічної інформації;

г) розробки рекомендацій щодо вдосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації бухгалтерів.

Державна контрольно-ревізійна службаскладається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Головне контрольно-ревізійне управління України та підпорядковані йому підрозділи:

1) розробляють інструктивні та інші нормативні акти про проведення ревізій та перевірок;

2) здійснюють методичне керівництво і контроль за діяльністю підпорядкованих контрольно-ревізійних органів;

3) узагальнюють досвід проведення ревізій та перевірок і поширюють його серед контрольно-ревізійних служб;

4) розробляють пропозиції щодо удосконалення контролю.

Державний контроль здійснюється у формі ревізій і перевірок, що проводяться з метою встановлення чи правильно витрачаються кошти та матеріальні цінності; як вони зберігаються; який стан та чи достовірні дані бухгалтерського обліку і звітності в міністерствах, відомствах, державних комітетах, бюджетних закладах, державних фондах, а також в підприємствах і організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів та державних валютних фондів; розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їх на далі.

Щодо державного регулювання економічного аналізу, то, на жаль, дане питання законодавче не вирішене і ним займаються ті ж структури, що й бухгалтерською та фінансовою звітністю із власної ініціативи.

На наш погляд, назріла потреба в розробці, обговоренні і прийнятті Закону України «Про економічний аналіз», де б було визначено статус, функції та правові основи діяльності аналітичної служби.

До організації планування й управління розвитком вітчизняного обліку, контролю та аналізу залучають представники Федерації бухгалтерів і аудиторів України, Спілки аудиторів України, провідних вітчизняних періодичних видань (журналів «Бухгалтерський облік і аудит», газета «Все про бухгалтерський облік» та інші) і т.д.

Ці представники беруть активну участь в підготовці й обговоренні важливих нормативно-правових актів України, роботі нарад і семінарів тощо.

Аудиторська палата Україниздійснює сертифікацію і ліцензування суб’єктів, що мають намір займатися аудиторською діяльністю, затверджує програми підготовки аудиторів, норми і стандарти аудиту, веде «Реєстр аудиторських фірм та аудиторів, які одноособове надають аудиторські послуги».

Затвердження норми і стандартів аудиту є виключним правом Аудиторської палати України.

Затверджені Аудиторською палатою України норми та стандарти аудиту є обов’язковими для дотримання підприємствами, закладами і організаціями нашої держави.

Аудиторська палата України створюється і функціонує як незалежний, самостійний орган на засадах самоврядування.

Федерація аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України не полишає роботу з методичного та інформаційного забезпечення фахівців та керівників підприємства галузі з питань організації облікової політики, підвищення оперативності та аналітичності бухгалтерського обліку, адже раціональна організація роботи бухгалтерської служби сільськогосподарського підприємства дозволить удосконалити документообіг, обробку інформації, здійснити своєчасний точний облік при найменуванні витрат сил та засобів на його ведення і забезпечує ритмічну працю на всіх етапах облікового процесу. Недоліки в організації облікового процесу, а отже облікової політики призводить до зниження ефективності економічної діяльності підприємства, створюють умови для різного роду зловживань та розкрадання майна, збільшують втрати на утримання облікового персоналу.

Методична база ведення бухгалтерського обліку складається з використання первинних облікових документів, інвентаризації, оцінки, калькулювання, організації обліку, виконання розрахунків та проведень, контролю, підготовки, звітності. Створення цілісної системи обліку передбачає активне застосування специфічного елемента регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності – облікової політики підприємства. Методологічне і організаційне керівництво системою бухгалтерського обліку на підприємстві здійснюється державою, яка визначає нормативні документи, що містять конкретні рекомендації, перелік правил окремих методик і процедур бухгалтерського обліку.

 








Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 1393;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.