Теорія ефективного попиту як основа кейнсіанського макроаналізу
Теорія ефективного попиту стверджує, що не сукупна пропозиція створює власний попит, як стверджували класики, а, навпаки, сукупний попит створює власну пропозицію.
Для з'ясування цього припустимо, наслідуючи Кейнса, що в розглянутий проміжок часу стан техніки, зайнятість наявних трудових ресурсів і рівень витрат виробництва незмінні. При цих допущеннях поняття ефективного попиту ілюструє рис. 4.2.
C+ In ys
А E yd
45°
0 у* ys,N
Рис. 4.2 Графік ефективного попиту
Відкладемо на горизонтальної вісі сукупну пропозицію – реальний національний доход (ys), а також рівень зайнятості (N). На вертикальної вісі – сукупний попит: . Економічний зміст сукупної пропозиції (ys), тобто певної кількості продукту полягає в тому, що вона відбиває очікування підприємцями виторгу, достатнього для того, щоб спонукати бізнес до початку виробництва продукції (або до наймання робочої сили). В загальної моделі AD і AS сукупна пропозиція пов’язана з загальнім рівнем цін, тому в моделі AD і AS графік АS приймає вид прямої паралельної горизонтальної вісі, рис. 4.3. У короткому періоді лінія АS об'єктивно задана використовуваними технологіями і виступає як деяка константа.
Р AS
0 уf у
Рис. 4.3 Кейнсіанська крива AS в загальної моделі AD і AS
Сукупний попит (yd) відбиває бажання покупців придбати визначену кількість товарів і послуг. У свою чергу, підприємці, орієнтуючись на обсяг сукупного попиту, передбачають одержати відомий виторг від реалізації своєї продукції.
Якщо при даному обсязі виробленої продукції yd > ys підприємці виявлять зменшення своїх товарних запасів і почнуть збільшувати обсяг продукції (і зайнятості), прагнучи одержати більш високий прибуток. І навпаки, якщо yd < ys підприємці виявлять збільшення своїх товарних запасів, що змусить їх зменшити рівень виробництва (і зайнятості) знов-таки з метою максимізації прибутку. При yd = ys підприємці опиняються в оптимальному становищі.
Таким чином, оптимальний рівень виробництва і зайнятості в кейнсіанській теорії визначається точкою перетину графіків сукупного попиту та сукупної пропозиції. Значення функції сукупного попиту в цій точці (Е) і буде ефективним попитом, обсяг якого показаний відрізком |ОA| на вертикальної вісі.
Таким чином, згідно з кейнсіанською економічною теорією, рівні виробництва і зайнятості в національній економіці визначаються сукупним попитом, що створюється на ринку економічними агентами.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 621;