Огляд складу основних підсистем та складових економічної безпеки підприємства, які виділено вченими
Автори | Підсистеми та складові економічної безпеки підприємства |
Гичева Н. Ю. | Поточна економічна безпека. Тактична безпека підприємства: виробничо-технічна складова; інтелектуально-кадрова складова; комерційна складова. Стратегічна безпека: ринкова складова безпеки; соціальна складова; інноваційно-технологічна складова; сировинна та енергетична безпека; екологічна безпека |
Судакова О. І., Гречко Д. В., Шкурупій А. В. | Фінансова; інтелектуальна і кадрова; техніко-технологічна; політико-правова; інформаційна; екологічна; силова |
Покропивний С. Ф. | Фінансова, інтелектуальна, кадрова, техніко-технологічна, політико-правова, інформаційна, екологічна та силова |
Клопов І. О. | Фінансова, техніко-технологічна, кадрова, інформаційна |
Ілляшенко С. Н. | Фінансова, ринкова, інтерфейсна, інтелектуальна, кадрова, технологічна, правова, екологічна, інформаційна, силова |
Так, у роботі Покропивного С. Ф. пропонується методика оцінки рівня економічної безпеки підприємства за допомогою інтегрального показника, що визначається за формулою:
, (3.19)
де – коефіцієнт, що відображає значущість функціональної складової економічної безпеки;
– величина часткового критерію за i-тою функціональною складовою;
n – кількість функціональних складників економічної безпеки підприємства.
Значення окремих функціональних критеріїв визначаються на основі співвідношення можливої величини збитку підприємства і суми витрат на реалізацію заходів, пов'язаних з його попередженням:
(3.20)
де – сукупний збиток за і-тим функціональним складником економічної безпеки, грн;
– сумарні витрати на реалізацію заходів щодо попередження збитку за і-тим функціональним складником економічної безпеки, грн.
Запропонований методичний підхід до оцінки економічної безпеки підприємства є досить логічним та науково-обґрунтованим, але він не вільний від недоліків. До таких недоліків можна віднести: складність оцінювання, яка пов’язана з частою відсутністю кількісних оцінок збитку, пов'язаного із впливом загроз, а також величини витрат, необхідних для їхнього усунення; не враховано галузеві особливості; функціональні складові не розподілено за рівнями значущості.
Д. Ковальов та І. Плетнікова для оцінки рівня економічної безпеки підприємства використовується така функціональна залежність:
(3.21)
де – коефіцієнти значущість кожного показника;
– локальні функції залежності рівня економічної безпеки від відповідних показників діяльності підприємств;
– вихідні показники, які характеризують економічну безпеку підприємства.
Основним недоліками цього методичного підходу, на думку авторів, є: невизначеність відносно формування системи показників; нерозумі -
лість, як саме визначати коефіцієнти значущості; необґрунтованість вибору форми локальних функцій.
С. Ілляшенко пропонує проводити оцінку економічної безпеки підприємства на основі синтезу таких функціональних складових, як: фінансова, ринкова, інтерфейсна, інтелектуальна.
Фінансову складову пропонується досліджувати на основі оцінки та аналізу аналізу його фінансової стійкості, тобто визначення ступеня достатності власних чи позичених оборотних засобів для виконання виробничо-збутової діяльності.
Для повного відображення різних видів джерел у формуванні запасів і витрат використовуються такі показники.
1. Наявність власних оборотних коштів визначається за формулою:
, (3.22)
де – власний капітал;
– необоротні активи.
2. Наявність власних оборотних коштів і довгострокових позикових джерел для формування запасів і витрат розраховується за формулою:
(3.23)
де – довгострокові зобов’язання.
3. Загальна величина основних джерел коштів для формування запасів і витрат визначається таким чином:
(3.24)
де – короткострокові кредити банків (рядок 500 балансу).
На основі цих трьох показників, що характеризують наявність джерел, які формують запаси й витрати для виробничої діяльності, розраховуються величини, що дають оцінку розміру джерел для покриття запасів і витрат [7].
1. Надлишок чи недолік власних оборотних коштів:
(3.25)
де – величина запасів (сума рядків з 100 до 140 балансу).
2. Надлишок чи недолік власних оборотних і довгострокових позикових джерел формування запасів і витрат:
. (3.26)
3. Надлишок чи недолік загальної величини основних джерел для формування запасів і витрат визначається за формулою:
. (3.27)
При визначенні типу фінансової стабільності варто використовувати показник :
(3.28)
де ;
;
.
Функція S(x) визначається таким чином:
На функцію накладаються деякі обмеження. Перше обмеження визначається за формулою:
. (3.29)
Друге обмеження визначається за такою формулою:
. (3.30)
Аналіз фінансової стійкості підприємства можна виконувати за формою табл. 3.4 і надати докладну характеристику отриманому типу фінансової стійкості.
Аналіз ринкової складової економічної безпеки в цій методиці пропонується визначати на основі оцінки ступеня відповідності внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім факторам, що складаються у ринковому середовищі. Аналогічно з методиками SWOT-аналізу фактори зовнішнього середовища поділяють на можливості та загрози, а внутрішнього – на сильні та слабкі сторони діяльності підприємства .
Вплив кожного з факторів на ринкову безпеку підприємства має бути оцінений експертами за допомогою коефіцієнтів впевненості за шкалою від - 1 до +1. Значення коефіцієнтів висловлюють ступінь впевненості експертів у тому, що вплив окремого фактора збільшує або зменшує ринкову безпеку підприємства. У якості експертів можуть виступати керівники та провідні фахівці підприємства зокрема, ті, які займаються маркетинговими дослідженнями.
Таблиця 3.4
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 863;