Реформування та проблеми удосконалення оплати праці

Розглянувши попередні розділи, можна зробити висновок, що оплата праці в Україні перебуває на незадовільному рівні. Головними недоліками в її організації є:

− консервативні, не ринкові принципи організації оплати праці в економіці України;

− низький рівень заробітної плати, яка менша за рівень межі малозабезпеченості, особливо в державному секторі економіки;

− відсутність стимулюючої ролі тарифної зарплати, яка становить незначну частку в загальній структурі оплати праці (20%);

− незначна частка зарплати у валовому внутрішньому продукті (20%), тоді як у розвинутих країнах вона сягає 60%;

− втрата стимулюючої ролі гарантованого державою мінімуму заробітної плати та усіх її функцій;

− великі диспропорції в рівнях заробітної плати працівників однакових професій і кваліфікації на підприємствах різних форм власності;

− відсутність взаємозалежності між оплатою та кінцевими показниками праці працівників;

− зрівнялівка в оплаті праці;

− неузгодженість основних принципів формування фінансових джерел оплати праці та їх використання;

− наявність суттєвих недоліків у централізованому регулюванні рівня оплати в різних сферах економіки;

− суперечливість законодавчих, нормативних і методичних рекомендацій з питань організації заробітної плати та практична відсутність правового й організаційно-нормативного механізму регулювання цих питань.

Наслідками цих недоліків є посилення експлуатації найманої праці, загострення соціальної напруженості у суспільстві та непродуктивна зайнятість населення.

Основними завданнями реформування оплати праці та трудових доходів є створення умов, за яких кожен бажаючий працювати отримував би заробітну плату згідно зі своїми здібностями, обсягом і якістю праці, а той, хто не може працювати, отримував би державну допомогу. Неринковий характер стимулювання та мотивації праці, її організації потребують негайного реформування.

Організацію заробітної плати та матеріального стимулювання потрібно реформувати поетапно з урахуванням економічного та соціального становища в Україні.

На першому етапі потрібно усунути названі недоліки. Одночасно на цьому етапі потрібно встановити обґрунтований рівень мінімальної заробітної плати з урахуванням межі малозабезпеченості та мінімальних витрат на відтворення робочої сили. Ґрунтуючись на розмірі мінімальної зарплати, потрібно переглянути наявні співвідношення в заробітній платі між окремими категоріями працівників з урахуванням тарифно-формуючих чинників кваліфікації, складності робіт, їх обсягів, умов праці та рівня відповідальності працівників за виконану роботу.

На другому етапі (за умови стабілізації ринку праці) потрібно здійснити заходи щодо роздержавлення та децентралізації заробітної плати, передбачивши органічний взаємозв'язок між принципами формування коштів на оплату праці та принципами їх витрачання й передачу більшості функцій щодо умов оплати суб'єктам господарювання. Намагання здійснити ці заходи передбачалися Законом «Про підприємство в Україні», але згодом вони були заблоковані підзаконними актами.

За сприятливих умов для розвитку економіки доцільно розпочати третій етап реформування організації заробітної плати. Сприятливі умови на ринку праці можуть скластися внаслідок успішного реформування та структурної перебудови економіки. Вони сприятимуть зростанню безробіття та одночасно усуватимуть таке негативне явище, як приховане безробіття. При цьому можуть скластися умови для формування заробітної плати як суто ринкової категорії та усунення головних недоліків її сучасного стану.

 

7.6 Аналіз показників плану праці та заробітної плати

7.6.1 Зміст і завдання аналізу показників плану праці

При аналізі господарської діяльності підприємства головна увага звертається на вивчення трудових показників – чисельність персоналу, склад працівників, продуктивність праці та фонд заробітної плати.

Головним завданням аналізу є визначення рівня виконання показників праці та причин їх відхилення від планового рівня, а також визначення можливостей поліпшення використання праці персоналу підприємства. Аналіз виконання плану починається з перевірки забезпеченості підприємства кадрами.








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 572;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.