Економічна ефективність та види витрат у логістиці

Мета кожної фірми - забезпечити доставку потрібних товарів у належне місце в потрібний час і з мінімальними витратами. На жаль, ло­гістична система не спроможна одночасно за­безпечити максимальний сервіс для клієнтів та скорочення до мінімуму витрат на розподіл товару. Тому, логістичний процес включає в себе взаємодію усіх елементів і факторів логістики – а саме – постачання, закупівлі, зовнішнє і внутрішнє транспортування, складування, контроль запасів, комиплекстування замовлень, вантажопереробку, управління фізичним розподілом, зворотну дистрибуцію, вибір місця розміщення точок виробництва, сервісу та збуту й налагодження комунікацій та інформаційних потоків.

Найефективніше виконання заливань логістики - максимальний логістичний сервіс сервіс передбачає збе­рігання великих товарно-матеріальних запасів, бездоганну систему транспортування та наяв­ність багатьох складів, а все це сприяє зрос­танню витрат на розподіл. Для зменшення ви­трат необхідні:

· дешева система транспорту­вання;

· зберігання невеликих товарно-матеріальних запасів;

· та наявність невеликої кількості складів;

· мінімізація сервісних витрат та гарантійних зобов’язань.

Споживачів при цьому цікавлять:

· своєчасність доставки товару;

· готовність постачальника;

· обережне поводження з товаром під час вантажно-розванта­жувальних робіт;

· готовність постачальника приймати назад браковані товари та швидко замінювати їх, а також зберігати то­варно-матеріальні запаси заради клієнта.

Фірма повинна вивчати порівняльне значення цих видів послуг для клієнтів. У будь-якому випадку фірма повинна визначити цілі своєї логістичної системи і зважити на них у процесі планування. Іноді фірми розробляють стандарти для кожного елемента сис­теми обслуговування.

Визначивши цілі логістики, фірма приступає до формування такої системи руху товарів, яка забезпечить їх досягнення з мінімальними витратами. При цьому треба прийняти рішення стосовно того, як потрібно працювати із замовниками (обробка замовлень); де потрібно зберігати товарно-матеріальні запаси (складування); який запас завжди необхідний (товарно-матері­альні запаси); як треба відвантажувати товари (транспортування). Фірми повинні детально розглянути значення цих факторів з огляду на ефективність логістики.

Фактор замовлення. Переміщення матеріального потоку починається з отримання замовлень від клієнта. Одна із функцій логістики — обробка замовлень, що сприяє просуванню продукції до місця виробницт­ва, тобто потреби виробничої лінії переводяться в потреби замов­лення.

Ефективне розміщення замовлення впливає на ефективність усього процесу логістики. Замовлення специфікує кількість продукції та можливі методи її доставки, з нього починається рух товару каналами розподілу. Контроль за виконанням замовлення здійснюють за даними про кількість одержаної та складованої в будь-який час продукції.

Складський фактор. Будь-якій фірмі чи будь-якому підприємству доводиться збе­рігати товар до моменту його продажу. Організовувати зберіган­ня необхідно тому, що цикл виробництва і споживання рідко збігаються.

Потреба у зберіганні товару до моменту його продажу зу­мовлена:

а) наявністю широкого контингенту споживачів, ви­тратами багатьох видів матеріальних ресурсів;

б) недостат­ністю складського товарообороту деяких видів продукції ви­робничо-технічного призначення;

в) збільшенням мінімаль­них норм транзитного відвантаження, що призводить до зро­стання запасів засобів виробництва у суспільному господарст­ві;

г) подальшим розвитком засобів виробництва;

д впровад­женням прогресивних форм обслуговування споживачів з бо­ку постачальницько-збутових організацій;

є) підвищенням техніко-організаційного рівня баз та складів і зниженням за­вдяки цьому собівартості складських переробок вантажу.

Транспортний фактор. На відміну від старих методів ізольова­ного управління вантажними перевезеннями та складським господарством, на підприємствах фірм та корпорацій здійс­нюється перехід до об'єднаного, або скоординованого, управлін­ня вантажопотоками. Головною організаційно-економічною перевагою такого управління є забезпечення комплексного обліку усіх витрат на завезення та вивезення вантажів, а не тільки тарифів на перевезення. За експертними оцінками, застосування методів логістики дає змогу зменшити запаси на 30—50 % і час руху продукції на 25-45 %. При відвантажуванні товарів на склади, дилерам та споживачам фірма може вибирати один з 5 видів транспорту:

· залізничний,

· автомобільний,

· водний,

· трубопровідний

· повітряний.

Кожен вид транспорту має свої переваги й недоліки і в тих чи інших випадках найвигіднішу сферу застосування.

На залізничному транспорті розвиток транспортної підсистеми логістики повинен грунтуватись на поєднанні економічних інтересів відправника, залізниці та одержувача через створення комплексних транспортно-технологічних систем, технологічних маршрутів, за яких рухомий состав від клієнтури та залізниць використовується кооперовано.

Автомобільний транспорт дедалі більше починає конкурува­ти із залізницями при перевезеннях вантажів на далекі відстані, але при цьому змінюються запропоновані транспортними компаніями послуги. Основним чинником ефективної роботи автомобілів поряд із залізничним транспортом на таких великих відстанях є нові види послуг, пов'язані із збиранням та розподілом вантажів. Сутність їх полягає у відмові від існуючих численних ланок у системі компле­ктування вантажів та у створенні пунктів централізованого зберігання і транспортних терміналів на основних маршрутах руху. У результаті скорочення обсягів товарних запасів та тривалості циклу обробки замовлень завдяки комп'ютеризації послуги ста­ли дешевшими, а їх якість підвищилася. Розширення участі ав­томобільного в освоєнні вантажопотоків логістичного ланцюга не тільки сприятиме розвитку автоматизації об­робки вантажів і транспортних засобів, а й призведе до загост­рення проблеми недовикористаних пропускних та провізних можливостей, а також прискорить застосування маркетингу на транспорті.

При розробці і проектуванні систем доставки вантажів, а також реалізації послуг посередники можуть використовувати тендерну документацію. Тендер- це бланк з пропозиціями виконання визначених робіт і послуг, який посередники надсила­ють потенційним покупцям. Тендерна документація — комплект документів, до якого входять бланк тендера, умови контракту, обсяг і номенклатура робіт та послуг, специфікації, конверти для повернення тендерної документації та інших до­кументів.

Важливим фактором мікрологістики є технологічний процес в логістиці.








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 683;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.