Гігієнічні умови харчування
З давніх-давен люди надавали важливого значення харчуванню як засобу збереження здоров'я. Один із засновників гігієни, відомий арабський лікар Авіценна, першим розробив правила доцільного харчування. Його рекомендації щодо різноманітності їжі та помірної кількості її споживання є правильними і до сьогодні.
До ряду профілактичних заходів відносяться: ретельне митгя рук перед їдою, миття овочів та фруктів (особливо перед їх вживанням в сирому вигляді), вживання лише доброякісної, знезараженої питної води, постійне ретельне миття кухонного, столового, чайного посуду, правильне зберігання і своєчасне видалення кухонних харчових відходів, знищення мух та захист від них продуктів і готових страв. Воду і молоко треба кип'ятити, особливо якщо джерела їх надходження сумнівні в бактеріальному відношенні. Слід щоденно дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог щодо обладнання помийних ям, сміттєвих ящиків, туалетів. За санітарним станом приміщень і санітарно-епідеміологічним режимом дитячих закладів, а особливо санвузлів, треба вести ретельний контроль.
Необхідно слідкувати, щоб діти та підлітки дотримувались особистої гігієни: коротко підстригали нігті, не гризли їх, не клали пальці в рот, мили руки з милом після туалету і перед їдою, не пили сирої води, не їли немитих овочів і фруктів.
Склад їжі
Для організму важливо, щоб їжа, яку ми споживаємо, містила всі необхідні поживні речовини (білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни). Важливим є і співвідношення поживних речовин у раціоні. Для дітей молодшого шкільного піку найкращим вважається співвідношення білків, жирів, вуглеводів 1:1:6; для дітей раннього віку — 1 : 2 : 3 (за цих умов азот максимально засвоюється організмом).
Білки — незамінний компонент харчового раціону, вони складають основу всіх життєвих функцій організму.
Білки є основою сполучення між клітинами, захищають наш організм від чужорідних молекул, є будівельним матеріалом для організму. З них утворюються і ростуть нові клітини, завдяки чому росте і людина.
Для дітей потреба в білках дещо вища, ніж у дорослих. Так для дітей шкільного віку рекомендується: молодший шкільний вік — 80-90 г, середній — 90-100 г, старший—100-110 г на добу з переважаючим вмістом тваринних білків.
Надмірне вживання білків може призвести до перевтомлення травної системи, до утворення в кишково-шлунковому тракті продуктів гниття і неповного розщеплення білків, які спричиняють інтоксикацію організму. Крім того, велика кількість білків значно збільшує навантаження на нирки, що може призвести до їх функціонального зношення.
Білки містяться в м'ясі, рибі, молоці, яйцях, квасолі, горосі.
Жири виконують ряд функцій в організмі людини.
а) Енергетична — забезпечення організму енергією. Жир, який надходить і синтезується організмом з вуглеводів, накопичується в жировій тканині й у разі потреби використовується для енергетичних і пластичних цілей.
б) Будівельна — всі клітинні мембрани являють собою білково-жирові комплекси.
в) Захисна — підшкірна жирова клітковина забезпечує оптимальну діяльність систем терморегуляції. Крім того, жирова тканина, яка вистилає всі внутрішні органи, в певній мірі захищає їх від пошкоджень.
г) Вітаміннообмінна — без жирів неможливе засвоєння ряду вітамінів.
Для дітей шкільного віку добова потреба в жирах приблизно така сама, як і в білках:
для молодшого шкільного віку 80-90 г, середнього—90-100 г, старшого—100-110г.
Багаті на жири масло вершкове, різні олії та інші продукти.
Вуглеводи — головне джерело енергії для життєдіяльності й функціонування організму.
Також вони беруть участь у жировому обміні, входять до складу гормонів і ферментів.
Оптимальним вважається таке споживання вуглеводів: учням початкових класів — 320-360 г, для учнів середніх класів — 360-400 г, старшокласників — 400-440 г.
Харчовим джерелом вуглеводів є злакові і продукти їх переробки (борошно, крупи, хліб, макаронні й хлібобулочні вироби), фрукти, овочі, різноманітні кондитерські вироби, мед, цукор, цукерки, варення, а також морозиво, компоти, киселі, фруктові води.
Зменшення кількості вуглеводів в організмі призводить до різкого порушення обмінних процесів, посиленого окислення жирів і накопичення в організмі недоокислених продуктів жирового обміну. Надлишкове споживання вуглеводів є причиною ожиріння.
Для підтримання нормальної життєдіяльності організму крім білків, жирів, вуглеводів необхідні вітаміни та мікроелементи. Це група додаткових речовин, які належать до різних органічних сполук і не синтезуються в організмі людини. Вони мають важливий і певною мірою специфічний вплив на процеси обміну, причому в дуже невеликих концентраціях.
Надходять вітаміни в організм з їжею, переважно рослинного походження. При одноманітному харчуванні, в якому бракує натуральних рослинних продуктів, відбувається порушення обміну вітамінів. Дещо вища потреба у вітамінах для дітей і підлітків.
Для збереження вітамінів в їжі необхідно дотримуватися правил заготівлі, збереження продуктів, їх приготування (уникати переварювання і пересмажування).
Добова потреба людини у вітамінах значною мірою залежить від віку, роду занять, маси тіла, статі, загального стану здоров'я та інших чинників.
Вітамін А впливає на ріст, підвищує стійкість дитячого організму до інфекційних захворювань. Якщо вітаміну А не вистачає, діти хворіють, погано ростуть.
Джерелом вітаміну А є тваринні продукти: вершкове масло, печінка, молоко, яєчний жовток. Рослинні продукти містять речовини, з яких в організмі людини синтезується ретинол. Таким є каротин моркви, шпинату, червоного перцю, зеленої цибулі, салату, зеленого горошку. Наявність в їжі жирів зумовлює всмоктування провітаміну у кишках.
Вітаміни групи В. Нестача вітамінів групи В призводить до розладів нервової системи, діяльності серця, травного тракту.
Джерелом надходження вітамінів групи В є: борошно грубого помолу, гороху, пивні дріжджі, молоко, яйця, печінка, фрукти, овочі, м'ясо, риба.
Вітамін С відіграє важливу роль у житті нашого організму. Якщо його не вистачає, втрачають міцність дрібні кровоносні судини, знижується опірність організму до збудників хвороб.
Вітамін С міститься у квасолі, шипшині, цибулі, чорній смородині, обліписі, солодкому перці, томатах, суницях, капусті, лимонах, апельсинах, аґрусі, яблуках. Необхідно нагадати, що нагрівання їжі веде до руйнування цього вітаміну.
Вітамін Д сприяє росту і формуванню кісток та зубів. Він міститься в маслі, молоці, жовтках яєць, морській рибі.
Корисними є і мінеральні речовини (солі). Вони входять до складу кісток, зубів, крові, м'язів та інших органів.
Кальційє основним мінеральним компонентом кісткової тканини. Дуже добре засвоюється кальцій, що є в молоці і молочних продуктах (500 мл молока повністю забезпечують добову потребу людини). Вміст кальцію в м'ясі, рибі, хлібі, крупах і овочах незначний і не завжди задовольняє потребу в ньому. Для школярів на добу потрібно 1100-1200 мг кальцію.
Фосфор. Він входить у мінеральний компонент кісткової тканини. Оптимальним співвідношенням кальцію і фосфору є 1 :1,5.
Рекомендоване добове споживання фосфору для школярів — 1600-1800 мг. Найбільше фосфору в молочних продуктах, м'ясі, рибі, зернобобових.
Йод і фтор є в морських продуктах та рослинній їжі.
Цинк. Біологічна роль цинку визначається його необхідністю для нормального росту і розвитку.
Основні харчові джерела цинку: м'ясо, птиця, тверді сири, зернобобові. Багато цинку в горіхах.
Вітаміни і мінеральні речовини не діють окремо. Тому слід вживати таку їжу, яка містить достатню кількість цих речовин.
Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 759;