Хіміотерапевтичні засоби.
Антисептичні, дезинфекційні та
Спроби використання антисептичних засобів, зокрема хлорного вапна, сполук важких металів, йоду та інших належать до першої половини минулого сторіччя (О.П.Нелюбін, М.І.Пирогов, І.Земельвейс). щодо успіху в цьому напрямі М.І.Пирогов сказав, що “недалекий той час, коли ретельне вивчення травматичних і госпітальних міазм дасть хірургії інший напрям”.
У науковій розробці проблеми антисептиків у хірургії велику роль віддав англійський хірург Джозеф Лістер. Він запровадив у клінічну практику оброблення рук хірурга, операційного поля, інструментів і ран розчином фенолу. Але фенол виявився надто токсичним і легко абсорбувався через шкіру.
Перші успіхи антисептики започаткували широкі пошуки протимікробних засобів, які продовжуються і сьогодні.
Антибіотики (лат. anti –проти і bios – життя) – це речовини мікробного, рослинного і тваринного походження, які мають високу протимікробну активність, в основі якого лежить принцип антагонізму. Антибіотики широко застосовують у медицині.
Сьогодні відомо понад 2000 препаратів антибіотиків.
Відкриття лікувальних властивостей стрептоциду та інших препаратів цієї групи започаткувало новий етап у лікуванні хворих на інфекційні захворювання – сульфаніламідну терапію.
Спочатку сульфаніламідні препарати були дуже ефективними, але до них швидко розвивається резистентність мікроорганізмів при повторних введеннях і на сьогодні вони втрачають своє практичне значення.
До групи синтетичних протимікробних засобів різної хімічної структури належать хімічні сполуки, синтезовані пізніше, ніж сульфаніламідні препарати, які відрізняються від них і антибіотиків будовою, механізмом та спектром антибактеріальної дії.
Патогенні найпростіші спричинюють протозойні захворювання. У нашій країні найбільш розповсюджені лямбліоз, трихомонадоз, токсоплазмоз. Вони спостерігаються повсюдно. В окремих регіонах ще є частими випадки захворювання на амебіаз, балантидіоз.
Амебіаз викликає особливий різновид амеб – Entamoeba histolytica, цей збудник частіше уражає товсту кишку, інколи викликає появу абсцесів у головному мозку, в інших внутрішніх органах. Лямбліоз викликають найпростіші – Lamblia intestinalis. Паразитуючи в просвіті травного каналу, лямблії викликають порушення його функції - диспепсичні явища, біль. При проникненні їх у жовчні ходи можуть розвиватися холецистит та холангіогепатит.
Трихомоноз – це паразитарне захворювання, яке виникає внаслідок проникнення трихомонад з піхви, куди вони потрапляють переважно при статевих зносинах, у нижні відділи статевих органів і сечівника. У слизових оболонках цих органів виникає запалення.
Патогенні гриби і віруси спричиняють захворювання, які набули широкого розповсюдження. Для адекватного підбору препаратів велике значення має знання параметрів фармакокінетики і токсичності. Безпосередній згубний вплив на віруси у позаклітинному періоді життя мають лише окремі препарати, що обумовлено особливостями біології вірусів. У зв’язку з цим дуже важко знаходити вибірково діючі засоби, які б уражали віруси, не пошкоджуючи клітин “господаря”. Не менш важливою є проблема протигельмінтних засобів. Знаходячись в організмі, гельмінти живляться тканевими рідинами, порушуючи тим самим обмін речовин. Вони не тільки пошкоджують клітини механічно, але й виділяють токсичні продукти власного обміну, що призводить до тяжких захворювань.
Навчальна мета
Знати: знати класифікацію, основні властивості та застосування препаратів з теми.
Вміти: розв’язувати задачі, виписувати рецепти.
Виховна мета: на матеріалі теми сприяти розвитку логічного мислення й почуття
відповідальності за професійність дій.
План.
- Загальна характеристика протимікробних засобів.
- Основні властивості та застосування антисептиків.
- Загальна характеристика хіміотерапевтичних засобів.
- Антибіотики. Властивості. Застосування.
- Сульфаніламідні препарати.
- Протитуберкульозні засоби.
- Похідні нітрофурану та 8-оксихіноліну.
- Хіміотерапевтичні засоби різних груп.
Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 1396;