Строк дії ліцензійного договору, умови його припинення
Практично всі ліцензійні договори укладаються на якійсь визначений строк, однак в них, за загальним правилом, містяться застереження, які передбачають можливість дострокового припинення дії договору у випадку настання певних обставин. У договорах також передбачається можливість пролонгації договору після закінчення основного строку його дії.
Визначення конкретного строку, на який укладається договір, залежить від ряду обставин. Наприклад, у тих випадках, коли освоєння переданих за ліцензією прав потребує будівництва нового підприємства, великих капіталовкладень тощо, строк дії договору встановлюється більш тривалим.
В усякому випадку, встановлення тривалого строку дії говорить про намір сторін встановити міцні ділові взаємовідносини. Застереження про дострокове розірвання або припинення дії ліцензійного договору робиться на випадок банкрутства ліцензіата, закінчення строку дії патенту, невиплати ним ліцензійної винагороди, а також невиконання ним інших обов'язків за договором. Таке застереження вноситься у ліцензійний договір як спеціальна умова договору. Іноді, в окремих випадках, фіксуються обставини, за якими ліцензіар має право достроково розірвати угоду. Необхідно відмітити, що підставою для розірвання ліцензійного договору, об'єктом якого є "ноу-хау", може бути розголошення його таємниці, бо в такому випадку втрачається сенс самої угоди.
При припиненні дії ліцензії до закінчення строку правової охорони можуть бути наступні патентно-правові наслідки:
1. Ліцензіат за виключною ліцензією позбавляється права пред'являти позови з вимогою про відшкодування збитків, заподіяних при порушенні патентних прав.
2. Наступне використання запатентованого об'єкта промислової власності ліцензіатом виключної або невиключної ліцензії є порушенням патентних прав, і власник патенту може звернутися до нього з позовом про відшкодування заподіяних збитків.
3. Якщо ліцензіат на підставі передбаченого у договорі дозволу видає субліцензії, строк дії останніх анулюється скасуванням основної ліцензії, оскільки вони в своєму статусі є залежними від основного договору. Договір про основну ліцензію може, однак, передбачати, що субліцензії при достроковому припиненні основного договору автоматично будуть набувати статусу простої основної ліцензії.
В межах договірного права при припиненні дії ліцензії до закінчення строку правової охорони можуть бути наступні наслідки:
1. Власник виключної ліцензії, який подав в суд позов про припинення відповідачем дій, які порушують його законні права та інтереси, зобов'язаний, починаючи з дати дострокового закінчення ліцензійного договору, додержуватися рекомендацій власника патенту. При мировій угоді сторін він повинен передати право на ведення процесу власнику патенту.
2. Якщо ліцензіат отримав право продовжувати використовувати об'єкт ліцензії, він повинен і далі виплачувати ліцензійну винагороду типу роялті. Виплачену попередньо паушальну суму він не вправі вимагати у патентовласника ні повністю, ні частково, якщо інше не передбачено в договорі.
3. Замовлення, які ліцензіат не може виконати внаслідок припинення дії ліцензії, він повинен передати патентовласнику і ні в якому разі не залишати запити замовника без відповіді. В договорі може бути передбачено також, що ліцензіат при достроковому припиненні дії договору повинен виконати всі попередні замовлення.
4. Документи, інструменти і сировину, які надаються йому патентовласником, ліцензіат зобов'язується повернути, бо він втратив право виробляти продукцію за ліцензією. Це правило може бути закріплено у ліцензійному договорі про передачу "ноу-хау" при його достроковому припиненні на підставі розголошення його таємниці або з інших підстав, якщо тільки сам ліцензіар не розголосив ноу-хау.
5. Закінчуються договірні зобов'язання обох партнерів щодо обміну досвідом, як і зобов'язання ліцензіата відносно передання раціоналізаторських пропозицій.
6. Право або обов'язок ліцензіата на маркування ліцензійної продукції (торговельні марки, застереження про виготовлення товару по ліцензії), існує до тих пір, доки дозволене їх використання. Недозволене маркування прирівнюється до порушення торговельної марки або до акту недобросовісної конкуренції і тягне наслідки, передбачені законодавством про недобросовісну конкуренцію.
7. Обов'язок збереження в таємниці "ноу-хау" ліцензіара для ліцензіата залишається обов'язковим.
8. Договірні зобов'язання обох сторін не заперечувати заявки партнера у певній галузі техніки продовжують діяти після закінчення ліцензійного договору до закінчення строку дії патенту, але дана умова повинна бути вказана у договорі.
9. Особа, з вини дій якої достроково припиняється ліцензійний договір, зобов'язана відшкодувати збитки партнеру.
Одна з особливостей ліцензійного договору в тому, що у випадку настання форс-мажорних обставин договір може бути припинено в будь-який час протягом терміну його дії, а суми ліцензійних платежів, виплачені ліцензіатом ліцензіару, не будуть повернені. Це питання до сих пір є спірним у міжнародній практиці. В цілому ряді країн (Німеччина, Бельгія, Голландія тощо) прийнято вважати, що обставини непереборної сили лише зупиняють виконання договору і при закінченні форс-мажорних обставин договір продовжує діяти. Тому положення про припинення ліцензійного договору внаслідок настання форс-мажорних обставин необхідно закріплювати в самому договорі за домовленістю сторін.
Умова про пролонгацію ліцензійного договору може бути викладена у декількох варіантах за згодою сторін (чи за проханням однієї з сторін): або договір може бути продовжений на термін дії попереднього договору; або термін дії продовжений на якійсь певний строк; або по закінченню договору він може автоматично продовжуватися на кожний наступний рік доки одна з сторін не висловить бажання припинити угоду в наступному році. Але необхідно зазначити, що дана умова не є обов'язковою і при її відсутності договір вважається припиненим по закінченню строку його дії.
Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 1202;