Захист конкуренції у сфері правового регулювання ліцензійної діяльності за законодавством ЄС

Європейське співтовариство є одним з найбільших торговельно-економічних партнерів України. Враховуючи курс нашої держави, спрямований на більш тісну співпрацю з ЄС, можна прогнозувати, що обсяг ліцензійних правовідносин між суб'єктами, які є резидентами країн ЄС та українськими підприємцями буде збільшуватись Виходячи на цей ринок, незайве буде знати про антитрестовські правила ЄС, що виконують наступні завдання: регуляцію відносин між учасниками ринку; попередження порушень правил вільної конкуренції; перешкоджання розвитку антиконкурентних відносин, тобто недопущення угод, які обмежують конкуренцію.

З 1 квітня 1996 року в усіх країнах-членах ЄС діє регламент про пакет виключень з антимонопольного законодавства у відношенні передачі технології (далі – Регламент), який є правонаступником "Правил Комісії Європейського Співтовариства № 2349/84 від 23 червня 1984 року про застосування статті 85(3) Римського договору до деяких категорій патентних ліцензійних угод" і "Правил Комісії Європейського Співтовариства № 556/89 від 30 листопада 1988 року про застосування статті 85(3) Римського договору до ліцензійних угод про передачу ноу-хау". Пункти 1, 2, 3 статті 85 Римського договору містять норми, які забороняють обмежувати конкуренцію на "Спільному ринку".

Регламент регулює правовідносини при укладенні патентних ліцензійних договорів, ліцензійних договорів про передачу "ноу-хау", а також комбінованих ліцензійних патентних договорів і договорів про передачу "ноу-хау" (стаття 1.1; п.4 преамбули Регламенту). Якщо вищезазначені договори додатково містять інші об'єкти інтелектуальної власності, а саме: торговельні марки, промислові зразки, об'єкти авторського права (у тому числі комп'ютерні програми), то вони також регулюються Регламентом (стаття 10.15; пункт 6 преамбули).

Патентний ліцензійний договір, згідно з Регламентом, – це договір, відповідно до якого одне підприємство, яке є власником патенту (ліцензіаром), дозволяє іншому підприємству (ліцензіату) використовувати запатентований винахід або "ноу-хау" способом, передбаченим патентним законодавством, а саме, виготовляти, використовувати або поставляти на ринок продукт, який містить запатентований винахід або "ноу-хау" (або інший об'єкт промислової власності).

Причому патенти тлумачать в широкому розумінні (стаття 8 Регламенту): заявки на патенти; корисні моделі; заявки на реєстрацію корисних моделей; топографії інтегральних мікросхем; свідоцтва про корисність і додаткові свідоцтва по французькому праву, а також заявки на них; свідоцтва про додаткову охорону медичних препаратів; свідоцтва на сорти рослин. Крім того, положення Регламенту розповсюджуються на ліцензійні договори по відношенню до національних патентів держав-учасниць, європейських патентів і патентів ЄС, а також заявок на них (пункт 4 преамбули Регламенту).

Якщо ліцензійний договір містить обов'язки, які стосуються не тільки території "Спільного ринку", а також обов'язки, що стосуються держав, які не є членами Європейського Союзу, то норми регламенту застосовуються при реалізації цих договорів на території "Спільного ринку".

На українських контрагентів за ліцензійним договором даний Регламент поширюється у наступних випадках:

а) об'єктом ліцензійного договору є один з вищезазначених патентів на об'єкти промислової власності, які підпадають під сферу дії даного Регламенту, і сторонами ліцензійного договору є тільки два підприємства (пункт 1.1 Регламенту). Таким чином, дія Регламенту не поширюється на договір, якщо стороною є фізична особа або договір є багатостороннім (патентний пул);

б) реалізація ліцензійного договору здійснюється на території "Спільного ринку".

У залежності від ступеня загрози конкуренції, обмежувальні умови в договорах можна умовно поділити на допустимі, умовно допустимі ("білий перелік") і недопустимі ("чорний перелік"). "Білий перелік" включає умови, які зазвичай не обмежують конкуренцію, але за певних обставин можуть це зробити. "Чорний перелік" представляє собою перелік обмежень, які ні в якому разі не повинні включатися у ліцензійний договір.

 








Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 839;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.