Договір про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності

За договором про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності одна сторона (особа, що має виключні майнові права) передає другій стороні частково або у повному складі ці права відповідно до закону та на визначених договором умовах.

При цьому встановлено, що укладення договору про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності не впливає на ліцензійні договори, які були укладені раніше.

Умови договору про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності, що погіршують становище творця відповідного об'єкта або його спадкоємців порівняно з становищем, передбаченим Цивільним кодексом України та іншим законом, а також обмежують право творця на створення інших об'єктів, є нікчемними.

Хоча чинним законодавством не зафіксовано певних обов'язкових умов такого договору, можна зробити висновок, що до суттєвих умов договору відноситься об'єкт правочину, а саме, права на який об'єкт інтелектуальної власності передаються, та однозначне вираження волі правопопередника передати права та волі правонаступника такі права прийняти. Якщо передається частина прав, то суттєвою умовою договору, крім вищезазначених, також має бути точний, повний, конкретний і вичерпний перелік прав, які за цим договором передаються. Це є важливим, в більшій мірі, для правонаступника, так як законом встановлено, що майнові права, які передаються за авторським договором, мають бути у ньому визначені, а права, не зазначені в авторському договорі як відчужувані, вважаються такими, що не передані. За формою такий договір може бути не інакше, як письмовим.

Чинним законодавством про авторське право встановлено, що автор (чи інша особа, яка має авторське право) може передати свої майнові права будь-якій іншій особі повністю чи частково. Передача майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) оформляється авторським договором. Обмеження суб'єктів авторського права лише одним видом договорів, фіксація в законі назви цього правочину і обов'язкова вимога щодо дотримання цієї назви загалом не відповідає інтересам розвитку ринку об'єктів авторського права, обмежує економічні права сторін правочину, може створювати юридичні колізії і погіршувати можливості судового захисту прав інтелектуальної власності. Зазначені недоліки будуть усунені з прийняттям нової редакції Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Взагалі, до договору про передачу (відчуження) майнових прав інтелектуальної власності у більшості випадків за аналогією можуть застосовуватись правила про договір "купівлі-продажу", за яким одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майнові права у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти зазначені права і сплатити за них певну грошову суму. Такі положення можуть мати місце, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав.

Майнові права можуть бути відчуженими у будь-який спосіб: продаж, дарування, обмін тощо. У відповідності до принципів свободи договору, сторони вільні у визначенні своїх прав і обов'язків за договором. Права можуть бути передані як на оплатній, так і безоплатній основі; будь-якій фізичній чи юридичній особі, у тому числі й іноземній.

Однак сама природа права, що охороняється, додає умовам договору деяку специфіку. Для об'єктів промислової власності видача охоронного документа (патенту на винахід, промисловий зразок, корисну модель) є необхідною умовою існування права. При передачі права власності на такий об'єкт, власник охоронного документа не може залишити за собою будь-яке право на його використання, встановити будь-які часові або територіальні обмеження прав, що переходять до правонаступника. Комплекс прав на об'єкт, що охороняється завжди єдиний, усі права можуть передаватися тільки в цілому, що підтверджує переданням патенту.

Це принципова відмінність передання права власності для об'єктів промислової власності від передання авторських прав, де допускається дроблення прав. При відчужені майнових авторських прав у повному складі, передається увесь їх комплекс, передбачений чинним законодавством, а сам автор втрачає майнові авторські права на цей твір; набувач авторських прав стає їх єдиним власником. Якщо автор передає частину виключних майнових авторських прав, він втрачає право на цю частину прав, залишаючи за собою права, які не були передані, а набувач отримує у власність лише передані йому права.

Патентовласник може передати права на об'єкт тільки, що охороняється у тому обсязі, у якому вони належать йому на момент поступки. Це означає, що патент/свідоцтво переходить до набувача прав тільки на термін його дії, що залишився. З іншого боку, патент/свідоцтво переходить зі всіма обмеженнями, що діють на момент передачі, наприклад, всі обмеження, що випливають з укладених ліцензійних договорів, застави патенту/свідоцтва (якщо, звичайно, заставодержатель дав раніше згоду на поступку патенту/свідоцтва).

Якщо передання права на об'єкт промислової власності здійснюється при наявності діючих ліцензійних договорів про передачу права на використання цього об'єкта, власник повинен:

- поінформувати майбутнього правонаступника про укладені ліцензійні договори і узгодити з ним питання щодо прийняття на себе, разом з правом власності, зобов'язань щодо виконання умов цих договорів;

- одержати згоду ліцензіата (ліцензіатів) на продовження роботи за укладеними договорами з новим власником патенту (правонаступником) та врегулювати з ліцензіатом (ліцензіатами) питання щодо виконання зобов'язань за цим (цими) договором (договорами).

Для об'єктів промислової власності необхідно відмітити деякі особливості передання права власності у випадку співволодіння охоронним документом:

1. У випадку співволодіння охоронним документом слід пам'ятати, що такий об'єкт є їх спільною власністю. Частки кожного із співвласників визначаються угодою між ними, а за її відсутності визнаються рівними. У разі відсутності угоди між співвласниками щодо визначення їх взаємовідносин при використанні об'єкта, кожен має право:

- особисто використовувати об'єкт промислової власності за своїм розсудом;

- самостійно порушувати судові справи проти порушників патенту/свідоцтва;

але жоден із співвласників не має права без згоди решти власників патенту/свідоцтва:

- давати дозвіл (видавати ліцензію) на використання об'єкту інтелектуальної власності іншій особі;

- передавати право власності на цей об'єкт.

2. Протилежна ситуація, коли співвласниками об'єкта бажають стати кілька осіб. За згодою власника одна або декілька осіб можуть стати співвласниками патенту/свідоцтва. Для цього власник повинен укласти з майбутнім співвласником (співвласниками) договір про передачу права власності на об'єкт інтелектуальної власності, який має бути підписаний сторонами і містити їх прізвища, ім'я та по батькові (для фізичної особи) або повне офіційне найменування юридичної особи (згідно з їх найменуванням у статуті та печатці) та їх повні адреси.

3.Якщо один або декілька, але не всі співвласники, за будь-яких обставин бажають передати своє право власності на об'єкт на користь інших співвласників, договір про передачу права власності укладається між співвласниками, які відмовляються від свого права власності та передають свою частину прав, та співвласниками, які приймають цю частину і залишаються власниками патенту/свідоцтва. Договір, в такому випадку, підписується, з однієї сторони, співвласниками, які відмовляються від патенту/свідоцтва, з іншої, – тими, що залишаються.

4. Якщо один або декілька, але не всі співвласники патенту/свідоцтва, бажають передати своє право власності будь-якій іншій особі (особам), договір про передання права власності на об’єкт промислової власності укладається між всіма власниками та особами, яким передається право власності у співвласність (правонаступниками). У договорі необхідно чітко зазначити, хто конкретно із співвласників передає своє право, кому воно передається та хто буде володіти патентом/свідоцтвом після такого передання. У цьому випадку необхідна згода тих власників, які залишаються володіти патентом/свідоцтвом. Тому такий договір, з одного боку, підписується всіма власниками патенту/свідоцтва, а з іншого боку правонаступниками, тобто власниками, які залишаються володіти патентом/свідоцтвом, та особами, які набувають права власності за договором.

Інакше кажучи, ті власники, які не передавали своє право власності на об’єкт промислової власності та які залишаються власниками патенту/свідоцтва, підписують договір двічі - від імені сторони, що передає права, та сторони, що їх приймає.

 








Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 2016;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.