Коефіцієнти відбиття від різних кольорових поверхонь
Колір поверхні | Наближений коефіцієнт відображення |
Чорний Темно-синій Темно-червоний Середньо-червоний Темно-сірий Зелений Червоний з оранжевим відтінком Горіхово-жовтий Бежевий Теракотовий Блакитний Резедово-зелений Хромово-жовтий Білий | 0,04 0,10 0,10 0,13 0,15 0,16 0,23 0,25 0,38 0,40 0,45 0,48 0,55 0,70 |
Світло – одна з найважливіших характеристик життєвого середовища людини. Дію світла на людину можна розділити напсихофізіологічну, естетичну, морфофункціональну і некробіотичну.
Психофізіологічна дія світла на людину невіддільно пов’язана з вищими психологічними функціями та інформаційними характеристиками зорових функцій.
Проблема світлового і кольорового впливу на людину в приміщенні значно складніша, ніж тепловий чи акустичний вплив.
Дія світла на людину в естетичному аспекті ще значиміша, ніж в психологічному. Штучне освітлення є одним із активних факторів архітектури інтер’єрів. Часто завдання полягає не лише в тому, щоб збільшити освітленість приміщення, а й використати світло як засіб композиції.
Вміле використання світла і кольору сприяє створенню інтер’єру, в якому людина відчуває себе легко і радісно. Світлове рішення інтер’єру – невіддільний елемент архітектури.
Морфофункціональний вплив світла не пов’язаний з виникненням зорових образів. Ультрафіолетове та інфрачервоне випромінювання діють через шкіру, здійснюючи засмагаючу та вітаміноутворюючу дію, сприяють покращенню обміну речовин і загартовуванню організму у боротьбі з загальними та інфекційними хворобами.
Вчені встановили залежність біологічних процесів, викликаних світлом і кольором, від довжини хвиль діючого електромагнітного випромінювання.
Некробіотичний вплив світла, згідно з твердженнями вчених, призводить до руйнування живих тканин, вбивання мікроорганізмів, зокрема хвороботворних бактерій. Знищення хвороботворних бактерій забезпечується короткохвильовим ультрафіолетовим випромінюванням. Бактерицидна дія світла має виключно важливе значення в боротьбі з інфекційними захворюваннями. Наприклад, на одному уральському заводі лікар-гігієніст провів цікавий експеримент: велика група робітників на протязі кількох місяців працювала в цеху, де були встановлені бактерицидні лампи. Результати показали, що кількість і тривалість захворювань у робітників, які опромінюються, були значно нижчими, ніж в контрольній групі робітників, які не опромінюються.
Таким чином, розробка принципів освітлення стає проблемою не лише технічною, а й естетичною, психологічною та гігієнічною. Тому рішення цієї проблеми повинно ґрунтуватися на принципах і методах технічної естетики і художнього конструювання. Це забезпечить підвищення продуктивності праці, покращить умови праці та відпочинку, буде сприяти збереженню здоров’я людей.
Дата добавления: 2016-03-10; просмотров: 524;