Роботодавець як суб’єкт трудового права
Роботодавець – юридична особа (підприємство, установа , організація чи їх об’єднання) незалежно від форми власності, виду діяльності та галузевої належності, чи фізична особа, які відповідно до чинного законодавства використовують найману працю.
Сучасне законодавство про працю формує нові підходи до визначення складу суб’єктів трудового права. Роботодавцем виступає не тільки держава в особі створених нею організацій, підприємств, установ тощо, а й інші повноправні учасники так званого недержавного сектору – це можуть бути колективні, кооперативні, громадські й інші формування, дозволені відповідними нормами права, а також фізична особа як самостійний суб’єкт трудового права, котра виступає як роботодавець.
Отже, роботодавцями, як суб’єктами трудового права, можуть виступати:
- юридичні особи,
- фізичні особи
Юридичні особи – це підприємства, установи, організації, що мають відокремлене майно, можуть від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав та виконувати обов’язки, бути позивачем та відповідачем у судових, арбітражних й інших органах.
Залежно від форми власності в Україні юридичні особи можна поділити на такі види:
- приватні,
- державні,
- комунальні,
- колективні,
- змішані.
Права і обов’язки роботодавця зумовлені його владними повноваженнями. Права роботодавця як організатора трудового процесу давати відповідні вказівки працівникові, які обов’язкові для працівника, а при невиконанні їх - роботодавець має право використати заходи впливу дисциплінарного чи матеріального характеру.
Головними обов’язками роботодавця є надання працівникові роботи і створення безпечних і нешкідливих умов для її виконання та регулярна виплата працівникові винагороди за виконану ним роботу.
Трудові колективи
Трудовий колектив – це добровільне організаційно самостійне об’єднання працівників, які своєю працею беруть участь у діяльності підприємства, установи, організації на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством.
Членами трудового колективу є тільки працівники підприємства, в тому числі які працюють на умовах сумісництва.
Непрацюючі пенсіонери не належать до складу трудового колективу.
Компетенція і повноваження трудового колективу і його виборного органу визначаються статутом підприємства.
У трудовому колективі діють його органи управління (загальні збори; комісія по трудових спорах (КТС); а також громадські організації, які можуть створюватися в колективі.
Трудовий колектив організації має складну соціально-правову структуру:
- сукупність всіх працюючих працівників,
- органи управління трудового колективу,
- керівника та адміністрацію,
- громадські організації.
Функції трудового колективу:
-організація спільної праці та умов праці;
- участь в управлінні підприємством, установою, організацією;
- виховна функція ( заохочувальна при досягненні працівником успіхів у роботі; чи впливу при порушенні трудової дисципліни).
Повноваження трудового колективу – це закріплені законом певні дії, завдяки яким реалізуються його права й обов’язки, пов’язані з управлінням організацією та колективом через механізм його самоуправління.
Повноваження соціально-економічного характеру:
- у сфері виробництва,
- у сфері праці,
- у сфері соціального розвитку.
-
Організаційно-правовою формою здійснення трудовим колективом своїх повноважень є загальні збори (конференція), де вирішуються найважливіші питання, пов’язані з життєдіяльністю трудового колективу та управлінням організацією, установою, підприємством.
Збори трудового колективу (конференції) проводяться в міру необхідності, але не менш як двічі на рік. Конференції проводяться у випадках, коли скликання зборів утруднене з причин територіальної відокремленості структурних підрозділів, багатозмінної роботи тощо.
Обрання делегатів на конференцію має бути належним чином оформлене. Порядок виборів і норми делегатів на конференцію визначає РТК.
Збори трудового колективу вважаються правомочними, якщо в них беруть участь більше половини членів трудового колективу, а конференція – не менше двох третин делегатів. Рішення на зборах (конференції) приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів учасників зборів (делегатів конференції).
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 907;