Технологічні особливості журнальної верстки
Усі правила книжкової верстки дійсні й для журналів з одностовпчиковим набором, деяка специфіка є у верстці ба-гатостовпчикового набору.
Верстка кожного стовпчика виконується за розглянутими вище правилами: висячі рядки не допускаються, правила заверстки формул й ілюстрацій також: дотримуються. Додатковими вимогами є дотримання горизонтальності рядків основного тексту по всіх стовпчиках і вибір середника між: стовпчиками. Розмір середника — 6, 12 або 24 п., іноді додатково для відбиття ставиться пряма чи візерункова лінійка, яка відбивається від тексту по обидва боки не більше, ніж: на 2 п.
Колонтитули заверстуються на формат шпальти і відбиваються від тексту на розмір середника.
Рубрики, що стосуються тексту всіх стовпчиків, заверстують в новий рядок на весь формат. При цьому текст за змістом поділяють на дві частини. Якщо рубрика розміщена всередині тексту, то розташований після неї текст нового розділу переносять в інший стовпчик під рубрикою (рис. 1).
Рубрики, що відносяться до тексту одного стовпчика, заверстують, як у звичайному одностовпчиковому наборі, звертаючи увагу на те, щоб рубрики у двох чи декількох суміжних стовпчиках не розміщалися на одній горизонталі.
Якщо ілюстрацію заверстують поперек шпальти на кілька стовпчиків, текст з кожного стовпчика переходить у наступний через ілюстрацію (рис. 2).
.
Рис. 1. Приклад заверстки Рис. 2. Приклад заверстки
рубрик на загальний формат ілюстрації (таблиці)
шпальти в багатостовпчиковому наборі
Таблиці (виводи), що заверстуються на кілька стовпчиків, не завжди перетинаються текстом, верстку в цьому випадку виконують відповідно до указівок видавництва.
Формули бажано розміщувати в окремих стовпчиках, за необхідності можна переносити формулу з рядка в рядок.
Виноски заверстують внизу того стовпчика, де стоїть знак виноски; якщо виноска стосується заголовка або таблиці, розміщених на формат кількох стовпчиків, то її розташовують під першим стовпчиком. Якщо формат стовпчиків неоднакової ширини, їх розділяють лінійками або орнаментальними рядкамиБагатостовпчикова верстка з ілюстраціями є складною, її виконують тільки за макетом.
У залежності від методу проходження видань у складальному цеху технічна документація до книжково-журнальної верстки може бути у вигляді:
• оригіналу, розміченого до набору і верстки;
• розмічених відбитків, призначених для першої коректури;
• макета (графічного, розрахункового, клеєного), зробленого з використанням модульної сітки.
Прості й ускладнені тексти в безгранковому методі верстають у відповідності з розміченим оригіналом. За наявності розрахункового макета, який можна виготовити на стадії редагування, верстка значно полегшується. В макеті точно розраховано кількість рядків основного тексту на шпальті, зазначено вікна для заверстки заголовків, таблиць, виводів, формул, ілюстрацій, розмір спуску в початкових шпальтах. У специфікації й на оригіналі вказується формат шпальт, відбиття, вигляд і параметри колонцифр і колонтитулів, кегльі розташування норми і сигнатури, вигляд заголовків та інших елементів. У специфікації відзначаються також особливі види оформлення.
Роздруківки, призначені для коректури, розмічаються так само, як оригінал, але це вже більш точний документ для верстки, ніж розмічений оригінал. До розмічених роздруковок додають ксерокопії ілюстрацій з необхідними вказівками. Іноді до розмічених роздруковок додають ескізні графічні макети. За розміченими роздруківками і за макетом верстають ускладнені тексти видань.
Макет — це верстка, виконана на папері. Наявність макета значно полегшує верстку. Макети поділяються на графічні, клеєні та розрахункові.
Графічний макетшпальти накреслює технічний редактор на спеціальних макетних аркушах, формат яких відповідає формату видання. На макеті зазначають точне розташування всіх елементів шпальти. Графічний макет найчастіше застосовується у верстці журналів, акцидентних форм та інших композиційно складних видань.
Клеєний макетвиконується у видавництві на спеціальних бланках, які відповідають формату шпальт. Для склеювання використовують роздруківки або ксерокопії тексту і ксерокопії ілюстрацій. Клеєний макет потрібний для верстки складних видань, які містять різноформатні ілюстрації, таблиці, а також: у багатостовпчиковій верстці для монтажу, але на цей час використовується рідко.
Для виготовлення розрахункового макетавикористовується програма для ПК, що значно спрощує і прискорює процес макетування; крім того, такий макет може бути зроблено у доскладальній стадії, і служити він може не тільки для верстки, але й для набору особливо ускладнених видань. Використання розрахункового макета також значно спрощує виготовлення клеєного макета (якщо це необхідно).
Верстка шпальт за оригінал-макетом — найпростіша операція, оскільки при виготовленні оригінал-макета передбачається його порядковий і посторінковий збіг із майбутньою складальною шпальтою. Проте оригінал-макет останнім часом використовується все рідше, а виготовлення репродукційного оригінал-макета — це вже комп'ютерний набір, що має виконуватися з урахуванням усіх правил набору і верстки у відповідності з розміченим оригіналом і розрахунковим макетом.
Шрифтове оформлення журналів виконується з використанням однієї гарнітури для літературно-художніх і наукових журналів, двох — для виробничих, а для набору масових ілюстрованих журналів можуть бути обрані 1—3 гарнітури з використанням різноманітного асортименту накреслень. Основний текст журналів складається кеглем 9—10 п. на формат набору від 5 кв. і кеглем 8 п. на формат до 5 кв.; додатковий текст складається кеглем 8—б п., особливо виділені тексти — кеглем 12 п. Для акцентування в тексті можуть використовуватися рисовані шрифти, виворотка, підкреслення лінійками, виділення іншим кольором.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 3202;