Технологічні особливості журнальної верстки

Усі правила книжкової верстки дійсні й для журналів з одностовпчиковим набором, деяка специфіка є у верстці ба-гатостовпчикового набору.

Верстка кожного стовпчика виконується за розглянутими вище правилами: висячі рядки не допускаються, правила за­верстки формул й ілюстрацій також: дотримуються. Додаткови­ми вимогами є дотримання горизонтальності рядків основного тексту по всіх стовпчиках і вибір середника між: стовпчиками. Розмір середника — 6, 12 або 24 п., іноді додатково для відбит­тя ставиться пряма чи візерункова лінійка, яка відбивається від тексту по обидва боки не більше, ніж: на 2 п.

Колонтитули заверстуються на формат шпальти і відбива­ються від тексту на розмір середника.

Рубрики, що стосуються тексту всіх стовпчиків, заверсту­ють в новий рядок на весь формат. При цьому текст за змістом поділяють на дві частини. Якщо рубрика розміщена всередині тексту, то розташований після неї текст нового розділу перено­сять в інший стовпчик під рубрикою (рис. 1).

Рубрики, що відносяться до тексту одного стовпчика, за­верстують, як у звичайному одностовпчиковому наборі, звер­таючи увагу на те, щоб рубрики у двох чи декількох суміжних стовпчиках не розміщалися на одній горизонталі.

Якщо ілюстрацію заверстують поперек шпальти на кілька стовпчиків, текст з кожного стовпчика переходить у наступ­ний через ілюстрацію (рис. 2).

.

       
   
 

Рис. 1. Приклад заверстки Рис. 2. Приклад заверстки

рубрик на загальний формат ілюстрації (таблиці)

шпальти в багатостовпчиковому наборі

Таблиці (виводи), що заверстуються на кілька стовпчиків, не завжди перетинаються текстом, верстку в цьому випадку виконують відповідно до указівок видавництва.

Формули бажано розміщувати в окремих стовпчиках, за необхідності можна переносити формулу з рядка в рядок.

Виноски заверстують внизу того стовпчика, де стоїть знак виноски; якщо виноска стосується заголовка або таблиці, розміщених на формат кількох стовпчиків, то її розташовують під першим стовпчиком. Якщо формат стовпчиків неоднакової ширини, їх розділяють лінійками або орнаментальними ряд­камиБагатостовпчикова верстка з ілюстраціями є складною, її виконують тільки за макетом.

У залежності від методу проходження видань у складаль­ному цеху технічна документація до книжково-журнальної верстки може бути у вигляді:

• оригіналу, розміченого до набору і верстки;

• розмічених відбитків, призначених для першої корек­тури;

• макета (графічного, розрахункового, клеєного), зробле­ного з використанням модульної сітки.

Прості й ускладнені тексти в безгранковому методі верс­тають у відповідності з розміченим оригіналом. За наявності розрахункового макета, який можна виготовити на стадії редагування, верстка значно полегшується. В макеті точно розраховано кількість рядків основного тексту на шпальті, зазначено вікна для заверстки заголовків, таблиць, виводів, формул, ілюстрацій, розмір спуску в початкових шпальтах. У специфікації й на оригіналі вказується формат шпальт, від­биття, вигляд і параметри колонцифр і колонтитулів, кегль­і розташування норми і сигнатури, вигляд заголовків та інших елементів. У специфікації відзначаються також особливі види оформлення.

Роздруківки, призначені для коректури, розмічаються так само, як оригінал, але це вже більш точний документ для верст­ки, ніж розмічений оригінал. До розмічених роздруковок до­дають ксерокопії ілюстрацій з необхідними вказівками. Іноді до розмічених роздруковок додають ескізні графічні макети. За розміченими роздруківками і за макетом верстають усклад­нені тексти видань.

Макет — це верстка, виконана на папері. Наявність маке­та значно полегшує верстку. Макети поділяються на графічні, клеєні та розрахункові.

Графічний макетшпальти накреслює технічний редак­тор на спеціальних макетних аркушах, формат яких відповідає формату видання. На макеті зазначають точне розташування всіх елементів шпальти. Графічний макет найчастіше засто­совується у верстці журналів, акцидентних форм та інших композиційно складних видань.

Клеєний макетвиконується у видавництві на спеціаль­них бланках, які відповідають формату шпальт. Для скле­ювання використовують роздруківки або ксерокопії тексту і ксерокопії ілюстрацій. Клеєний макет потрібний для верст­ки складних видань, які містять різноформатні ілюстрації, таблиці, а також: у багатостовпчиковій верстці для монтажу, але на цей час використовується рідко.

Для виготовлення розрахункового макетавикористо­вується програма для ПК, що значно спрощує і прискорює про­цес макетування; крім того, такий макет може бути зроблено у доскладальній стадії, і служити він може не тільки для верст­ки, але й для набору особливо ускладнених видань. Вико­ристання розрахункового макета також значно спрощує виго­товлення клеєного макета (якщо це необхідно).

Верстка шпальт за оригінал-макетом — найпростіша операція, оскільки при виготовленні оригінал-макета перед­бачається його порядковий і посторінковий збіг із майбут­ньою складальною шпальтою. Проте оригінал-макет останнім часом використовується все рідше, а виготовлення репродук­ційного оригінал-макета — це вже комп'ютерний набір, що має виконуватися з урахуванням усіх правил набору і верст­ки у відповідності з розміченим оригіналом і розрахунковим макетом.

Шрифтове оформлення журналів виконується з вико­ристанням однієї гарнітури для літературно-художніх і наукових журналів, двох — для виробничих, а для набору масових ілюстрованих журналів можуть бути обрані 1—3 гарнітури з використанням різноманітного асортименту накреслень. Ос­новний текст журналів складається кеглем 9—10 п. на формат набору від 5 кв. і кеглем 8 п. на формат до 5 кв.; додатковий текст складається кеглем 8—б п., особливо виділені тексти — кеглем 12 п. Для акцентування в тексті можуть використову­ватися рисовані шрифти, виворотка, підкреслення лінійками, виділення іншим кольором.

 








Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 3189;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.