Склад витрат підприємства та їх регламентація в Україні
У кожній галузі народного господарства є свої специфічні особливості організації виробничого процесу, а отже і складу та структури виробничих витрат. Але, не дивлячись на галузеві особливості, завжди у процесі виробництва приймають участь засоби праці, предмети праці та робоча сила, а у деяких галузях ще й природні ресурси (земля, сонячна енергія тощо). Використання цих елементів виробництва зумовлює витрати підприємств у процесі їх господарської діяльності. Витрати ці здійснюються у вигляді вартості використаних предметів праці (сировини, матеріалів, палива тощо), витрат на оплату праці та частини вартості використаних засобів праці у розмірі їх амортизації. Природні ж фактори, як правило, грошової оцінки не мають і їх використання не збільшує суми витрат на виробництво.
Практично витрати обліковують у розрізі окремих статей: сировина та матеріали, оплата праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація основних засобів, паливо і енергія на технологічні потреби, витрати на ремонт основних засобів і т. ін.
Склад витрат, які відносяться на собівартість виготовленої продукції у бухгалтерському обліку, регламентується Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”, а у податковому обліку – Законом України “Про оподаткування прибутку підприємства” (у редакції Закону № 283/ 97 від 22.05.1997 р. з наступними змінами і доповненнями).
У зв’язку з тим, що П(С)БО 16 “Витрати” має досить загальний (концептуальний) характер і не враховує особливості кожної галузі виробництва, міністерствам та відомствам надано право розробляти методичні рекомендації з питань організації обліку витрат та калькування собівартості продукції у відповідних галузях.
Відповідно до цього, більшість міністерств та інших центральних органів управління розробили і затвердили такі рекомендації для своїх галузей. Це такі як:
– Методичні рекомендації з формування собівартості продукції (робіт, послуг), затверджені Державним комітетом промислової політики України 02.02.01 р., № 47;
– Методичні рекомендації з формування собівартості перевезень (робіт, послуг) на транспорті, затверджені Міністерством транспорту України 05.02.01 р. № 65;
– Методичні рекомендації з формування складу витрат та порядку їх планування у торгівельній діяльності, затверджені Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України 22.05.02 р., № 145 та інші.
Подібні рекомендації затверджені по обліку витрат і калькулюванню собівартості у сільському господарстві, житлово-комунальному господарстві, будівельно-монтажних робіт, проектно-пошукових робіт, послуг зв’язку тощо.
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 760;