Повідомлення про підозру
Повідомлення особи про підозру є процесуальною дією за рішенням прокурора або слідчого за погодженням з прокурором, внаслідок якої конкретна особа стає підозрюваною у вчиненні кримінального правопорушення.
1)Повідомлення про підозру зазвичай вручається письмово, однак може бути здійснено й усно.
2)Письмове повідомлення про підозру затриманій особі вручається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту її затримання.
3)Дата та час повідомлення про підозру, правова кваліфікація кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність невідкладно вносяться слідчим, прокурором до ЄРДР.
4)Після повідомлення особі про підозру, слідчий може застосувати до підозрюваного заходи забезпечення кримінального провадження.
5)Пред’явлення підозри вважається початком притягнення особи до кримінальної відповідальності.
ЦІКАВО
Чимало випадків, коли обвинувальний висновок приймається ледь не в той же день, що й пред’явлення підозри.
Закінчення кримінального провадження полягає у прийнятті уповноваженим органом рішення про припинення кримінального провадження. Кримінальне провадження може закінчитись за одним із трьох сценаріїв:
- закриття кримінального провадження[9];
- звернення до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності[10];
- звернення до суду з обвинувальним актом[11], клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
Показання патрульного у кримінальному провадженні
1. Допит патрульного як свідка
Часто саме патрульні можуть повідомити багато відомостей щодо обставин події кримінального правопорушення. Вони можуть бути першими прибулими працівниками правоохоронних органів, можуть бути безпосередніми учасниками чи свідками події. Таким чином, патрульні є цінними свідками для кримінального провадження.[12]
Загалом, патрульний як свідок у кримінальному провадженні користується звичайним обсягом прав і обов’язків свідка.[13] При цьому статус особи як патрульного не повинен впливати на його роль, як свідка.
ЦІКАВО
Правозахисники відзначають, що нині працівники правоохоронних органів зазвичай перебувають у певній залежності від колег-слідчих, тому можуть зазнавати певного впливу як свідки. Такі залежності має усунути прийдешня реформа МВС.
Водночас, саме від патрульного можна очікувати якнайретельнішого виконання обов’язків свідка:
1) прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду;
2) давати правдиві показання під час досудового розслідування та судового розгляду;
3) не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і які стали відомі свідку у зв’язку з виконанням його обов’язків.
Допит проводиться за місцем проведення досудового розслідування або в іншому місці за погодженням із особою, яку мають намір допитати. Кожний свідок допитується окремо, без присутності інших свідків.
Перед допитом встановлюється особа, роз’яснюються її права, а також порядок проведення допиту. У разі допиту свідка він попереджається про кримінальну відповідальність за відмову давати показання і за давання завідомо неправдивих показань.
ВАЖЛИВО
Особа має право не відповідати на запитання щодо службових осіб, які виконують негласні слідчі (розшукові) дії, та осіб, які конфіденційно співпрацюють із органами досудового розслідування. При цьому одним із видів показань є показання з чужих слів. Тобто патрульний під час допиту може переказувати відомості, отримані від відомих йому осіб, які співпрацюють із правоохоронцями.
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 741;