Підслідність. Строки досудового розслідування
Підслідність кримінального провадження необхідна для визначення відповідального за досудове розслідування органу чи відділу правоохоронних органів. Предметна підслідність[8] – за кваліфікацією кримінального правопорушення – дозволяє визначити відповідального з-поміж СБУ, Прокуратури і МВС. Територіальна – за місцем вчинення правопорушення – дозволяє конкретизувати відділ відповідального органу.
Досудове розслідування повинно бути закінчено:
1) протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;
2) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Строк може бути продовжено за рішенням прокуратури.
ЦІКАВО
Чимало адвокатів вважають початок відрахування строку досудового розслідування з моменту пред’явлення підозри некоректним, адже значною мірою позбавляє потенційного підозрюваного права на захист.
Слідчі дії
Слідча дія є засобом пізнання, збирання, дослідження та перевірки доказів. Слідча дія є також актом правозастосовної діяльності, тобто створює юридичні наслідки. Процесуальні дії у кримінальному провадженні можуть фіксуватися у: 1) протокол; 2) носій інформації (технічний); 3) журнал судового засідання.
Основні слідчі дії: допит (ст.ст. 225, 352, 353, 351, 226); пред’явлення особи для впізнання (ст.ст. 228, 229, 230); огляд (ст.ст. 237, 238, 239); ексгумація трупа (ст. 239); обшук (ст. 234); слідчий експеримент (ст. 240); освідування особи (ст. 241); проведення експертизи (ст. 242).
Загалом, патрульні не можуть здійснювати слідчі дії, оскільки це належить виключно до повноважень слідчих. В той же час, патрульні повинні враховувати можливі наслідки своїх дій на подальше здійснення досудового розслідування, а також можуть взаємодіяти із слідчими органами. Процесуальні форми взаємодії слідчих і оперативних працівників, до яких можливо належатимуть і патрульні:
1) доручення слідчого щодо проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій відповідним оперативним підрозділам;
2) надання допомоги слідчому при провадженні окремих слідчих дій: обшуку, огляду місця події, слідчого експерименту.
Огляд місця події полягає у дослідженні території (приміщення або споруди), де відбулася подія, що містить ознаки кримінального правопорушення, з метою пошуку, виявлення та фіксації слідів кримінального правопорушення та інших речових доказів. Патрульний не може бути слідчим, тому здійснення ним огляду місця події не матиме правових наслідків, однак в будь-якому разі є корисним, головне з метою якнайшвидшої фіксації можливих слідів.
Так само обшук особи, огляд трупа може де-факто здійснюватись патрульним у виключних випадках необхідності якнайшвидшого виявлення слідів злочину чи для запобігання вчиненню правопорушень.
НАПРИКЛАД
Одразу після затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, її варто обшукати на предмет наявності у неї зброї. Такий обшук не матиме безпосереднього процесуального значення, однак є необхідним для забезпечення безпеки та фіксації слідів злочину.
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 548;