Функції юридичної науки
Функції юридичної науки — це основні напрямки її впливу на соціальні явища, насамперед право й державу, на суспільні відносини, формування і розвиток особи.
Серед таких функцій вирізняються:
1)констатуюча — виявлення, фіксація наявних державно-правових явищ;
2) інтерпретаційна — пояснення сутності державно-правових явищ, причин їх виникнення і зміни, їх структури, функцій та ін.;
3)евристична — відкриття, формулювання невідомих раніше об'єктивних державно-правових закономірностей;
4) прогностична — формулювання гіпотез, прогнозів розвитку державно-правових явищ;
5) методологічна — використання положень юридичної науки як дослідницьких інструментів для «нарощення» нових знань як у юриспруденції, так і в інших науках (особливо важливу роль у цьому контексті відіграють, як відзначалось, висновки загальної теорії права і держави);
6) практико-прикладна — формулювання рекомендацій, пропозицій щодо удосконалення тих чи інших державно-правових інститутів;
7) ідеологічно-виховна — вплив на формування й розвиток правової, політичної і моральної свідомості, світогляду і загальної культури суб'єктів, на зміцнення (чи послаблення) у суспільній свідомості престижу, авторитету права, держави, законодавства.
Виконання юридичною наукою інтерпретаційної, евристичної та прогностичної функцій пов'язане з дослідженням механізму дії державно-правових закономірностей, а виконання її практико-прикладної функції — з визначенням механізму їх використання.
Механізм дії державно-правових закономірностей — це система соціальних явищ, які зумовлюють та опосередковують юридична значущу діяльність суб'єктів.
Механізм використання державно-правової закономірності — це система активних, цілеспрямованих дій зі створення умов і засобів для реалізації такої закономірності, а також їі безпосереднього використання на практиці. Це поняття, таким чином, призначене відобразити діяльність щодо конструювання, виготовлення й «експлуатації» механізму дії державно-правової закономірності — діяльність, яка «організовує» здійснення останньої.
У кожному із зазначених блоків діяльності можна дещо умовно виділити«підмехнізми»: а) загальносоціальний та б) спеціально-соціальний (юридичний).
Юридичний механізм використання державно-правової закономірності — це система юридична значущих дій зі створення державно-правових умов і засобів для реалізації такої закономірності, а також її безпосереднього використання у практиці.
Дата добавления: 2016-02-24; просмотров: 485;